Hayattaki Dönüm Noktaları

İnsan ömründe öyle anlar vardır ki, hayatınızın seyrini tamamen değiştirir ya da artık eskisinden farklı belki de yeni birtakım durumlarla birlikte çok daha kolay veya zorlu günler sizi bekler. Bu dönüm noktaları birçok insan için ortak olabileceği gibi, yaşanan çeşitli durumlar kişiye özel bir dönüm noktası olabilmektedir. Ağır bir kayıp yaşanması, korkunç bir kaza atlatmak, şans eseri hayatınızın değişmesi ya da hedeflerinize ulaşmanız bu dönüm noktaları içerisinde ilk akla gelenler olabilir. Peki, hayattaki dönüm noktaları nedir, yaşadığınız değişim sizi nasıl etkiler?

Karakteri Oluşturan Unutulmaz Anlardır

Photo by cottonbro studio on Pexels.com

Hiç beklemediğiniz anda yıkıcı bir etki yaratan trajik bir olay hayatınızı tümüyle etkileyebilir. Yakın zamanda gerçekleşmiş olan 6 Şubat depremi bunun en büyük örneklerinden biridir. Ülkemizde gelişimini başlıca etkileyen şeyler ağır travmalar ve kayıplardır. Üzücü, mutsuz edici ve yorucu durumlar ya da olaylar karakterinizde büyük değişimler yaratır.

Bunun yanı sıra yaşadığınız mutlu dolu anlar, başarılar, kazançlar ve kendinizi gerçekten değiştireceğini bildiğiniz olaylar da karakter gelişiminizi doğrudan etkiler. Bir iş kurmuş olmak, eğitim hayatınız, hayalini kurduğunuz herhangi bir şeyin gerçekleşmesi de bunun için verilebilecek iyi örneklerdendir. Ancak insan zihni maalesef ki mutlu anlardan çok mutsuz ve üzücü anları fazlasıyla hatırlamaktadır. Bu sebeple de mutluyken yaşadığınız haz ve hissi unutabilirsiniz. Ancak yaşamış olduğunuz acı verici olayları unutamazsınız. Bu sebeple karakter oluşumunu etkileyen bariz hayattaki dönüm noktaları sizde ağır etkisi olan duygusal olaylardan doğmaktadır.

Hayatın Kendi Kendine Şekillenmesi

Photo by Almada Studio on Pexels.com

Hayattaki dönüm noktalarınızın çoğu zaman kendiliğinden şekillendiğini fark etmezsiniz. Vermiş olduğunuz her kararın, attığınız her adımın sizin iradenizle olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak hayat sizin kontrolünüzden bağımsız gelişen olaylar ile hiç beklemediğiniz bir yere sizi sürüklemektedir. Uzun süredir hasta bir insanın karşısına çıkan bir tedavi ile iyileşip hayatının tamamen değişimi, çok başarılı bir insanın tüm başarılarının zamanla yok oluşu ya da işinde başarılı bir insanın batması gibi olaylar her ne kadar dolaylı oluşan olaylarda olsa, hayatın kendi kendine şekillenmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Hayatınızla ilgili kontrolü sağlamak adına vereceğiniz müthiş çabaların bir sonuca varamayacağını görebilmeniz de mümkündür. Bu noktada kontrol maalesef ki sizde değildir. Ancak yaşantınızda kontrolü sağlayabilmenin yolu üstlendiğiniz sorumluluklarda gizlidir. Örneğin, başarılı olmak istediğiniz bir konu, bir alan varsa bu alanda emek harcamanız mutlaka somut bir sonuç getirmeyecek dahi olsa size bu alanda tecrübe kazandırır. İşiniz için çaba harcıyor oluşunuz sonucunda istediğiniz noktaya gelmeniz için bir garanti sunmasa da en azından olduğunuz yerden ilerleyebilmeyi ve daha fazlası olabilmeyi sağlar. Hayatın akışına direkt müdahale edebilmek mümkün değildir. Ancak şekillendirmek için çaba harcarsanız mutlaka sonuçlarını görebilirsiniz.

Aldığınız Kararlar Sizi Değiştirir

Photo by Pixabay on Pexels.com

Dönüm noktalarının temelinde alınan kararlar yatmaktadır. Bu bariz bir gerçektir. İnsanları birbirinden ayıran temel noktada aldıkları kararlardır. Bu sebepledir ki hiç kimse bir diğerinin hayatının aynısını yaşamaz. Bununla ilgili birçok örnekte verildiği gibi kimisi 20 yaşında eğitimine devam ederken, kimisi 20 yaşında kendi işini kurmuştur. Bazıları 25 yaşında evlenip düzenli bir hayat kurarken, bazıları 25 yaşında bekar kalmayı tercih edip, her şeyi geride bırakarak düzenli hayatını terk edebilir. Aldığımız kararlar karakterimizi şekillendirir. Kararlarımız ise dış etkenlerden de kişisel düşüncelerden de büyük oranda etkilenmektedir.

Hayatınızın dönüm noktasını sizden bağımsız gelişen olaylar etrafında kurmak zorunda değilsiniz. Başarılı olmak, mutlu olmak, hayallerinize ulaşmak için gereken çabayı harcayın. Mutlaka sonuçlarıyla karşılaşacaksınız. Hiçbir şey için geç kalmadınız, hiçbir şey sizi yapmak istemediğiniz bir şey için mecbur kılmaz. İradeniz ve kararlarınız size aittir. Sizin kontrolünüzde gelişen olaylara müdahale edemezsiniz. Ama sizi etkileyen konularda karar vermek ve bu kararınızı çabanızla birlikte gerçekleştirmek mümkündür. Asla vazgeçmeyin ve olmak istediğiniz insan olmak için çabalayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s