Chris Hemsworth ile Limit Yok (Limitless with Chris Hemsworth)

Kategori: Belgesel / Aksiyon – Macera

Programın Yaratıcıları: Darren Aronofsky, Ari Handel

Oyuncular: Chris Hemsworth

Özet

Ünlü oyuncu Chris Hemsworth sahip olduğu hayatını daha uzun ve sağlıklı şekilde geçirmeye karar verdiğinde bunun için neler yapması gerektiğini araştırmaktadır. National Geographic aracılığıyla çekilen bu mini belgesel serisinde Chris Hemsworth, ailesi, dostları ve uzman isimler ile hayatında yapması gereken değişimleri uygulamaya başlayacak. Bu yolculukta birçok aksiyon ve macera dolu olaya şahit olacaksınız. Stres ve korkudan arınmak, daha uzun yaşamının sırları, hayatta kabul edilmesi gereken gerçekler gibi önemli noktalara değinilen belgeselde hem heyecan dolu dakikalar geçirip hem de birçok gerçeği fark edeceksiniz. Belgesel serisini izlemek isteyenler Disney Plus’tan izleyebilirler…

İnceleme

Chris Hemsworth’ü tanımıyorsanız kesinlikle bu belgeselde kendisini de tanıma fırsatı bulacaksınız. Ünlü bir oyuncu olmanın nasıl şartlar gerektirdiğini, ama çoğu yönüyle sağlıklı bir insanın nasıl daha sağlıklı kalırım arayışını bu belgesel serisi çok iyi açıklamış. Üstelik tüm bölümlerde göreceğiniz üzere yapılan etkinlikler, çalışmalar ve projelendirmelerde uzman isimlerin desteğinin alınıyor oluşu, Chris’in her hareketinin takibe alınışı ve süreçle ilgili sürekli bir bilgilendirmenin oluşu hem Chris için hem de izleyici için oldukça faydalıydı.

Bölümler

6 bölümden oluşan belgeselle ilgili spoiler vermeden kısaca bölüm bölüm içeriklerden bahsetmek gerektiğini düşünüyorum. İlk bölümde stresle baş etmenin en uygun yöntemini öğrendik. Bu bölümde Chris sahip olduğu korkusunu yendi ve müthiş bir strese maruz kalırken, aynı zamanda stresi yok etmek için neler yapması gerektiğini de anlamış oldu.

İkinci ve üçüncü bölümde Chris sağlıklı olmanın temelinde vücudu yenilemenin yöntemlerini öğrenir. Bunu ekstrem şekillerde öğrenecek olsa da aslında sahip olduğumuz yaşam şartlarındaki süreklilik ve aynı kalma durumu zamanla vücudun yaşlanmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple ikinci ve üçüncü bölümde yapılan çalışmalar daha genç kalabilmenin, sağlıklı olabilmenin önemli birkaç yöntemini göstermektedir.

Dördüncü bölüm kesinlikle güç ve kondisyona yönelik gelişimin zirveye ulaştığı bir bölümdü. Yapılan uygulama bu bölümde uzaktan izlenince gayet basitmiş gibi görülse de yine ekstrem şartlarda zorlu bir güç mücadelesine tanık olmak. Üstelik bu sürecin Chris’in işine de dolaylı olarak etkisi bölümü içine çeken birçok yönünü kazandırıyor. Üstelik süreç bakımından diğer tüm bölümlerden fazla sürüyor oluşu ve güç kazanma açısından Chris’in sürekli çalışma içerisinde oluşu da gayet güzel bir olay bütünü yaratmıştı.

Beş ve altıncı bölümde ise aslında hafıza unsuru ele alındı. Sağlık testleri yapılırken ortaya çıkan gerçek Chris’i müthiş bir şoka uğrattı. Ekran başında olan birçok izleyiciyi de aynı etkiyle sarstığına eminim. Hafıza, hatırlamak ve anılar üzerine hazırlanmış iki bölümde hayatın geçiciliği ve insanın yaşadığı anın önemini anlamak, bu durumu sonuna kadar hissediyor olmak çok güzeldi.

Ana Konu

Belgeseli izlediğinizde fark edeceğiniz en önemli şey elbette ki insanın yaşlanıyor oluşunun durmayacağıdır. Hayatınız boyunca sağlığınıza dikkat ediyor olmanız, sürekli olarak bir genç kalma mücadelesinde olmanız sonuç olarak yaşlanacağınız gerçeğini değiştirmez. Ancak fark edeceksiniz ki süreci çaba harcayarak uzatmak, en azından bu psikolojiden uzak yaşamak mümkün. En önemlisi de genç kalabilme hayaliyle günlerinizi geçirirken, geride bıraktığınız yılların, yaşların değerini her geçen gün unutuyorsunuz. Her yaş sırası geldiğinde güzeldir. Bu sebeple kaç yaşında olursanız olun. Sonuna kadar o yaşın keyfini çıkarın, o günleri güzel anılarla doldurun. Asla unutmayın sahip olduğunuz en değerli şey siz ve sevdiklerinizsiniz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s