İyimser Bakış Açısı

Hayatımız boyunca başımızdan çeşitli olaylar geçer. Birçok sorunla karşılaşır, zorluklarla ve korkularla yüzleşiriz. Tüm bu süreçte yaşantımıza farklı bakış açıları devam ederiz. Peki, sorunlar karşısında sürekli pozitif ve iyimser olmak mümkün müdür? Çevrenizde eminim birkaç kez karşılaştığınız, her olay ve duruma karşı oldukça pozitif, rahat ve iyimser bir tavırla yaklaşan insanlar vardır. Bu haftadan itibaren Kişisel gelişim kategorimizde insanların bakış açıları ve davranışlarıyla ilgili bir seri başlatacağız. Bu hafta göz atacağımız bakış açısı iyimserlik olacak. Umarım içeriğimiz sizler için faydalı olur…

İyimser İnsan Olmak

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

İyimser olabilmek çoğu zaman gündelik yaşantınızda başınıza iyi şeylerin geleceğini düşünmenizi sağlar. Karma olarak adlandırılan bu durum iyiyi düşün, başına iyi şeyler gelsin şeklinde yorumlanmaktadır. İyimser olan insanlar çoğu zaman çevrelerine pozitif bir enerji ile yaklaşırlar. Sorunlarını bu sayede kolayca çözebilir ve daha az kötü olayların içinde kaldıklarını fark ederler. Bunun sebebi aslında duruma karşı bakış açınızın farklı olmasıdır. Bir durumun direkt kötü bir olay olarak atfedilmesi karamsar bir yaklaşım olurken, kötü bir olayın dahi iyi taraflarını fark etmek iyimser bir yaklaşım olacaktır.

Sorunlara Karşı Pozitif Düşünmek

Photo by Anastasia Shuraeva on Pexels.com

Hemen herkesin hayatında olumsuz ve can sıkıcı birtakım sorunlar yaşanabilmektedir. Ancak bu sorunların elbette çözümleri de olacaktır. Pozitif düşünebildiğinizde sorunların çözüleceğinden emin olacağınız için çevrenizde yaşanan durumlara daha iyimser bir bakış açısı ile yaklaşabilirsiniz. Pozitif düşünmekle ilgili Reşat Nuri Güntekin’in bir romanında söylediği bir cümle akla gelebilir. “En uzun, en çaresiz geceni düşün, sabah olmadı mı?” bu tamamen sorunların çözüleceği yönünde pozitif iyimser bir bakış açısını temsil eden bir cümledir. Sorunlara karşı pozitif düşünmek daha kolay çözüm bulmayı da mümkün hale getirecektir.

Hayattan Doyasıya Keyif Almak

Photo by Jill Wellington on Pexels.com

İyimser insanlar çeşitli sorunları takıntı haline getirmezler. İyimser bir bakış açısı size güzel yönleri görmeyi sağlar. Her karanlığın içinde bir aydınlığın olduğu düşüncesi çevrenizde yaşanan durumları daha güzel ve keyifli hale getirecektir. Böylece hayattan doyasıya keyif almak mümkün olacaktır. Kişiler sorumlulukları, kararları ve diğer önemli düşünceleri nedeniyle karamsarlığa yönelse de iyimser bir bakış açısıyla yaptığınız her işte, aldığınız her sorumlulukta daha mutlu ve keyifli olmak mümkündür.

Mutlu Olabilmek

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Mutlu olabilmek için kesinlikle kendimizi pozitif düşünmeye itmek zorunda değiliz. Kimi zaman olumsuz olayları, karamsar bir bakış açısıyla ele almakta önemlidir. Ancak genel olarak yaşantınızda pozitif bir bakış açısı içerisinde olmak daha az mental yorgunluğa sebep olacaktır. Böylece kendinizde yaşamınız boyunca enerjik, mutlu ve huzurlu bir duygu halinde olabilmek mümkün hale gelir. İyimser bir bakış açısını düşünmenizi tavsiye ederiz. Her zaman olaylara iyi yönden bakmayı deneyin. Belki de hayatınızda birçok şey değişecektir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s