Ekran Kartı – Graphics Card

Photo by Ganesh Ravikumar on Unsplash

Gelişen teknolojinin bizlere getirdiği yenilikler tartışılmaz derecede işimizi kolaylaştırmaktadır. Öyle ki tarihte bir ekrana baktığımızda görüntüler kocaman ekranlarda ve bulanık gözükürken şimdi cebe sığacak boyutta be milyonlarca pikselden oluşan net görüntülerle karşı karşıyayız. Yazılım ve donanım sayesinde gelişen bu teknoloji giderek daha da gelişmektedir. Bilgisayar teknolojisinde bunu kullandığımız yer ekran kartlarıdır. Bugün sizlerle ekran kartlarının ne olduğunu, önemini, ve birkaç konuyu daha inceleyeceğiz. Dilersek başlayalım.

Teknoloji çağında özellikle Z kuşağı dediğimiz insanların önceliklerinden biri de kalitedir. Kalite ister marka kalitesi olsun isterse de kullanım kalitesi olsun fark etmez. En temel alan kaliteden geçmektedir. Teknolojinin ilk gelişmeye başladığı yıllarda görüntüler veya videolar şimdiye oranla çok kalitesiz, bulanık, az çözünürlüklü ve anlaşılamaz haldeydi. Şu an ise bu durum tam tersidir. Yüksek çözünürlüklü 4K ekranlar, birbirinden farklı güçlü ekran kartları, milyonlarca pikselden oluşan görüntüler, yüksek veri saklama kapasitesi, gelişmiş ve dayanıklı çekirdekler bilgisayarlarımızın, telefonlarımızın, TV’lerimizin veya herhangi teknolojik aletimiz için vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Ekran Kartları Nedir, Ne İşe Yarar ve Önemi Nedir?

Resim Nana Dua tarafından Pixabay‘a yüklendi

Ekran kartları bilgisayarımızdaki anakartın üzerinde chipset veya CPU içerisinde yerleşik olarak bulunan bir parçadır. Ekran kartları harici ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express veri yollarını kullanarak verileri hızlı bir şekilde işler ve yüksek çözünürlükte yani kalitede bizlere sunar. Tabii bunu yaparken bilgisayarın normal kapasitesini yavaşlatmadan sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamalıdır. Çeşitli ekran kartı üreticileri bu konuyu baz alarak AR-GE çalışmalarıyla her geçen gün daha iyi bir ekran kartı üretmeyi amaç edinmişlerdir. Özellikle ASUS ve MSI markaları bu pazarda büyük bir yer kaplamaktadır. ASUS daha çok grafik tasarım ve video düzenleme açısından kullanıcıların seçeceği bir marka iken MSI oyun severler için vazgeçilmez bir markadır. MSI’nın hoş tasarımız ve ekran kartının içinde bulunan soğutucusu bulunması oyun grafiklerinin monitörü zorladığında ek yardım görevi görmektedir.

Ekran kartının zayıf olması ve monitörün çalıştıracağı program yoğun olması bilgisayarın verileri hızlı bir şekilde işleyememesine, yavaşlamasına ve hatta programın durmasına sebep olabilmektedir.

Ekran Kartı Modelleri Nelerdir?

Photo by Josh Sorenson on Pexels.com

Çeşitli programlar ve uygulamalar çalıştırmak amacıyla ve farklı grafik yongalarına göre birbirinden farklı ekran kartı modelleri mevcuttur. Bunların en başında Intel, Nvidia (RTX, Volta, GeForce vs.) ve AMD (Radeon 9000, Radeon X, Radeon RX, FirePro vs.) ekran kartı modelleri gelmektedir. Her birinin özelliği ve amacı farklılık göstermektedir. Örneğin bazı ekran kartları ofis programlarını çalıştırmak için tasarlanır ve fazla güç gerektirmez. Bunun için ekran kartında soğutucu olmasına gerek yoktur. Sadece verileri hızlı işlemesi yeterlidir. Fakat oyun programlarında veya video düzenleme programları yoğun güç gerektiren ve monitördeki ekran kartını zorlayan bir programdır. Öyle ki burada ekran kartı verileri hızlı işlemesinin yanında eş zamanlı olarak çalışacak sistem gerekmektedir. Bunlar soğutucu fan, veri işlem kapasitesinin büyüklüğü, çekirdek ve işlemci yeterliliği, CPU (grafik işlemcisi) gibi özellikler işimizi daha kolay hale getirmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s