Geleceğimiz – Hastalıklar

Covid 19 virüsünün pandemi haline gelişinin üzerinden 2 yıl geçti. Bu 2 yıl hayatımıza hastalıkların ne kadar etki ettiğini kanıtlar nitelikteydi. Ömrümüzden 2 yıl evlerimize kapanmak, çeşitli tedbirler ile bu hastalıktan korunabilmek için mücadele ederek geçti. Bu süreçte birçok şeyi fark etmiş olduk. Rahatça nefes alabilmek, insanlarla iletişim kurabilmenin güzelliği ve özgürce, korkmadan dışarıda dolaşabilmek bunlardan bazıları. Peki, geleceğimizde bizi daha ne tip hastalıklar bekliyor, her hastalık Covid 19 kadar uzun süre ömrümüzü işgal edecek mi, bu hastalıkların şu an ki gibi aşılarını ve tedavilerini bulmak mümkün mü?

Yapay Hastalıklar ve Riskler

Photo by Anna Shvets on Pexels.com

Milyonlarca yıldır var olduğu bilinen dünyada insanlık çok çeşitli hastalıklar yaşamıştır. Kara veba, İspanyol Gribi ve son bilineni Covid 19… Tüm bu hastalıklar büyük kitlesel yok oluşa ve uzun süreli bir buhrana neden olmuştur. Geçmişte bu hastalıklar bir çeşit enfeksiyonun yayılması ve değişime uğramasıyla ortaya çıkmaktaydı. Dünya gündeminde yeni bir hastalık olan Maymun Çiçeği de bunlardan biri. Ancak yıllardır var olan bu hastalıklardan farklı olarak günümüz dünyasında gelişen teknoloji, bilimsel araştırmalar birçok yeni çözümü getirirken soruna da neden oldu.

Araştırmalarda hastalıklara çözüm bulmak için uygulanan birçok ilaç ve aşı sonrasında yeni hastalıkları tetikledi. Üstelik tüm araştırmalar iyi niyetli, tedavi amaçlı unsurlar için yapılıyor olsa da bugün birçok yeni hastalık bu araştırmalar sonucunda yayıldı. Yıllar önce Einstein’ın araştırmaların dünyaya çığır açtıracak bir keşif için atomların parçacıklarıyla uğraşırken ortaya çıkardığı atom bombası da bir bilimsel araştırma sonunda bulunmadı mı?

Gelecekte Hastalıklarla Mücadele Etmek

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Geleceğimiz serisinde ön görülerimiz ve fikirlerimiz doğrultusunda yaşamdaki olası değişimlerden bahsetmeye çalışıyoruz. Hastalıklarda elbette geleceğin vazgeçilmez gerçeklerinden biri. Bilimin gelişimiyle birlikte insanlık hiçbir hastalığın olmadığı bir yaşam hayali içerisindeyken, sonuçlar hiç de beklendiği şekilde ilerlemedi. Evet insan ömrü eskiye nazaran uzadığı yönünde birtakım açıklamalara sıklıkla yer veriliyor. Ancak Kimyasal maddelerin kullanımı ve organik olarak değerlendiren onca ürünün yok oluşu yeni bir sorunu da beraberinde getirdi.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar

Photo by Daniel Dan on Pexels.com

Tüm besin ürünleri, kimyasal ürünler, bitkiler dahi artık değişen genetik yapı nedeniyle yeni riskleri doğurdu. Üstelik tüm bu organik olmaktan yani doğal olmaktan uzak olan maddeler sebebiyle insanlığında genetiği büyük bir değişime uğradı. Üstelik ilaçlar, zorunlu olarak ortaya çıkan aşılar, atlatılan birçok hastalık bu süreci büyük oranda olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hepimizin sağlığı için gelecekte bu tip etkenlerden uzak bir yaşam hayali hala aklımdan çıkmıyor. Umarız ki güzel, sağlıklı ve hastalıklardan uzak bir gelecek mümkün olur. Geleceğimiz serisinin diğer yazıları için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz…

Geleceğimiz – Artan Dünya Nüfusu

Geleceğimiz – Ekonomi ve İşsizlik

Geleceğimiz – Hastalıklar” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s