YATIRIM NEDİR

Resim Nattanan Kanchanaprat tarafından Pixabay‘a yüklendi

Ekonomi ve gelir herkesin dengelemeyi hatta biriktirerek kullanmayı amaçladığı türden bir ihtiyaçtır. Özellikle de ülkemizde az bilinen yönleri olan yatırım da akla gelen ilk yatırım biçimi altın ve döviz ya da gayrimenkul üzerinedir. Ancak bilinmeyen yatırım türlerine de bu yazımızda değineceğiz.

GELİR TÜRLERİ

Kişilerin gelirleri geçmişte çok az sayıda yöntemle sağlanabilirken bugün para kazanmak ve yatırım yapmak çok çeşitli yöntemlerle uygulanabilmektedir. Ana yatırım türleri ikiye ayrılmaktadır, aktif gelir ve pasif gelir. Aktif gelir kişilerin edindikleri meslekler üzerine çalışmaları ve kazandıkları tecrübeler neticesinde kazandıkları gelirlerdir. Aktif gelirler çoğunlukla kişilerin ihtiyaçları ve kişisel harcamalarında kullandıkları gelir türüdür. Çoğu insan bu gelirlerinden arttırarak birikim yaparak yatırımlar yapmaktadır.

Pasif gelir ise oldukça geniş ve araştırma gerektiren gelir, aynı zamanda dolaylı yatırım türüdür. Pasif gelir yapılan belirli bir değerin kazandırmasını amaçlayan maddi yatırımların düzenli bir gelir hale gelmesini sağlamaktadır. Pasif gelir çoğunlukla uğraş gerektirdiği gibi kimi zaman aktif gelirden daha fazla da kazandırabilir. Üstelik pasif gelir herkesin yatırıma dönüştürebileceği türden gelirlerdir.

Karolina Grabowska adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

YATIRIM TÜRLERİ

Tüm yatırım türlerini başlık başlık ayırmak oldukça uzun süreli olabileceği için bölümlendirme yöntemi ile ilerlemek daha mantıklı olacaktır. Yatırım türlerini 3 bölümde sıralayalım;

  1. Varlık odaklı yatırım

Varlık bakımından yapılan yatırımlar bilindiği üzere gayrimenkul, altın ve döviz odaklı yapılan yatırımlardır. Bu yatırımlar gelecek dönemlerde değer kazanması amacıyla yapılan, ihtiyaç halinde kullanıma hazır varlıklardır. Çeşitli birikimlerini bu şekilde değerlendirmek ülkemizde en yaygın yatırım yöntemidir.

  • Finansal yatırım

Finansal yatırım genellikle bankalar aracılığıyla işlem yaptığımız çeşitli değerlerin fiyatlandırılması ve birikimi ile sağlanan yatırımdır. Bunlara örnek verecek olursak, hisse senetleri, tahviller, bonolar, fonlar, yatırım hesapları, faizler vb. bu alanda yatırım yapabilmek finansal okur yazarlık gerektirir diyebiliriz. Bu sayede doğru yatırımlara yönelebilir ve değer kazanan finansal varlıklar dönemsel olarak kar getirebilir.

Julia M Cameron adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı
  • Beceri odaklı yatırım

Beceri odaklı yatırım genellikle bir yerde verilen eğitim, içerik üretimi ya da yazarlık benzeri elde edilen deneyimlerin kullanıcılara fiyatlandırılması ve bu sayede kazanılan ek gelire denmektedir. Buna blog yazarlığı, eğitim setleri satışı ve çeşitli kurslar örnek verilebilinr. Bu tip yatırımlar genellikle kişilerin internet ortamında oluşturdukları kazanç yöntemlerine girmektedir.

  • Güncellenen yatırım

Güncellenen yatırım kavramı herhangi bir yerde rastlayamayacağınız bir yatırım kolu denilebilir. Bu kavramı kişisel tabirimle oluşturdum. Bu yatırım kolu özellikle de kripto paraların ortaya çıkması ve bu tip yatırımların bir anda değer kazanmasıyla insanların dönemsel kazançlar sağlamasına yaramaktadır. Bugün çok büyük kazanç imkanı olarak görülen yatırımlara örnek kripto paralar ve emtialar verilebilir. İlerleyen dönemlerde başka yatırımların ortaya çıkmasıyla hızla ona yönelip kısa sürede kazanç sağlamaya yarayacak güncel yatırımlar oluşmaktadır.

Elbette yazımızda tüm kavramları açıklamamız mümkün değil ancak genel hatlarıyla gelirler ve yatırımlar üzerine yaptığımız değerlendirme bu şekildeydi. İlerleyen günlerde yatırım kanallarını genişlemesine inceleyeceğimiz içerikler üretmemizi isterseniz yorumlar yaparak ve beğenerek belirtebilirsiniz…

YATIRIM NEDİR” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s