YEARS AND YEARS

TÜR: Drama

YAPIM: BBC – HBO

SENARYO VE YAPIMCI – Russell T Davies

OYUNCULAR: Emma Thompson, Russell Tovey, Ruth Madeley, Rory Kinnear, T’Nia Miller, Jessica Hynes, Anne Reid, Lydia West, Max Baldry

ÖZET

İngiliz yapımı drama türü mini dizi. Years And Years distopya temalı bir gelecek senaryosu çizen bu dizi de Lyons ailesinin 2019 ve 2035 yılları arasında geçen dönemini anlatan bir drama yapımıdır. Karakterlerin aile yaşantısı ve bu ailenin yaşanan süreçteki olayların takibinde olması ile dünya da değişen düzenin ve yaşanan ekonomi, işsizlik, toplum, ırkçılık ve diğer ayrımların yaşandığı bir dünya kurgusu oluşturmaktadır.  Hikâye 2019 yılında yaşanan bir canlı yayın skandalından sonra yaşanan türlü olayları anlatmaktadır. Tipik bir İngiliz ailesi olan Lyonslar tüm bu olayların etkisinde kalacaktır.

İNCELEME

2019 yılının son dönemlerinde başlayan hikâye Lyons ailesinin ayrı evlerde televizyon başında Vivienne Rook (Emma Thompson) adlı bir politikacı kadının İsrail ve Filistin sorunlarının umurunda olmadığını söylemesiyle büyük bir şaşkınlık yaratır. Lyons ailesi bir nebze kalabalık bir ailedir. Her biri hayatlarını farklı yönleriyle idare ederken sürekli bir arada ve iletişim halindedirler. Ana hikâye bu aile etrafında İngiltere ve dünya da her yıl değişim gösteren birtakım olayların yaşanmasıyla ailenin sıkıntılı durumlara düşmesine kadar birçok problem gerçekleşecektir.

Karakterleri tek tek tanıtmak gerekirse; büyük anne ailenin bir arada kalmasını sağlayan kişidir. Aile her kutlamasını büyük anne ile yapar, Stephen ve Celeste evli çiftir. Stephen ailenin en büyük abisidir, Edith ailenin ablasıdır. Maceracı ve sürekli Dünyadaki sorunlarla mücadele etmek için ülkeleri gezen Edith yaşadığı bir sorun sebebiyle ailesinin yanına döner, Ruth yürüme engelli ancak çok komik ve yetenekli bir kadındır ve Daniel eşcinseldir ve ailenin en küçük olan üyesidir. Tabi ki bu ailenin ana üyeleridir, çocuklar ve diğer karakterlerden bahsetmek çok daha uzayacağı için izlerken hepsini daha iyi ve anlaşılır şekilde tanıyacaksınız.

Lyons ailesi İngiltere de belirli bir düzenleri olan çeşitli işlerle meşgul bir ailedir. Bir dün ülkeler arası ilk krizin patlak vermesiyle birlikte dünya da hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktır. Hızla teknolojide gelişim gösteren dünya da artık teknoloji birçok yönüyle farklılık gösterir. Ancak bu gelişen teknolojinin ülkelere büyük faydalar getirdiği söylenemez. Yaşanan olaylar doğrultusunda ülkeler kendi içlerine kapanma kararı alır öyle ki tüm ülkeler zamanla ekonomik çöküşler, siyasi bölünmeler ve çeşitli kıtlıklar nedeniyle birbirilerine karşı sürekli bir savunma halindedir. Ülkelerden göç dalgası başlar. Lyons ailesi hayatlarında yaşadıkları olaylar, gördükleri sorunlar ve çeşitli sorunlar ile çok fazla mücadele edecektir. BBC one ve HBO kanallarında yayınlanmış 6 bölümden oluşan bu mini diziyi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s