2021 KRİPTO BORSASI ÇÖKÜŞÜ

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Kripto para borsası çöktü, evet aslında yıllardır kullanımı olan kripto paraların geçtiğimiz yılın başından itibaren yoğun talep görmesiyle hızla yükselen kripto para piyasası müthiş bir ivme kazanmışken geçen hafta itibariyle büyük bir çöküş yaşadı. Bu yazımızda kripto paraların bu çöküşünün sebeplerini ve olası yükselişin nasıl olabileceğine değineceğiz.

MANİPÜLASYONLAR BATIRDI

Elon Musk’ın Manipülatif gücüne zaten aşinaydık. Geçtiğimiz haftalarda Dogecoin için yazdığımız yazımızda da bahsettiğimiz üzere, yaklaşık 10 gün önce Elon Musk’ın Bitcoin ile Tesla üzerinden alışverişi durduracağını söylemesiyle birlikte Bitcoin ve altcoinler yaklaşık %10’luk bir düşüş yaşadı. Ancak beklenmeyen hareket bu sefer Çin hükümetinden geldi. Çin hükümeti önce bu düşüşün üzerine bir açıklama yaparak, vatandaşlarının büyük paralar kaybetmesini engellemek için kripto para ile yapılan işlemleri engellediklerini söylediler. Bunun üzerine %20’lik bir düşüş ile toplamda %30’luk sert düşüş görüldü. Bunun üzerine günün yarısında büyük bir panik satış gerçekleşti ve Kripto para piyasası tarihi bir düşüş yaşadı.

Photo by AlphaTradeZone on Pexels.com

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK

65 bin dolardan 30 bin dolarlara kadar düşen Bitcoin’i diğer kripto para şirketleri de takip etti. Bunun üzerine bazı hükümetler hızlı bir piyasa toplaması söz konusu oldu. Hindistan başta olmak üzere birçok hükümet hızla kripto para topladı. Binance Ceo’su ise panik satışın büyük zararlar ile yapılması yerine piyasanın toparlanmasını beklemenin mantıklı olacağını, taban fiyattan kripto para toplayanların kazanacağını tahmin ettiğini söyledi.

Çin hükümetinin yaptığı diğer açıklamalar ise kripto para piyasasında büyük yatırımcıların var olmasının doğru olacağını ve küçük yatırımcıların zarardan korunmak için piyasadan uzak kalması gerektiğini belirtti.

ABD’nin önemli bankalarından Goldman Sachs’ın açıkladığı yeni kripto para raporuna göre kripto paralar varlık bakımından onaylanmıştır. Geçmişte yaşanmış düşüşler baz alınarak açıklanan raporda bu düşüş 2013 yılındaki düşüşe benzetilmiştir. Böylece bu düşüş kripto para yatırımcıları için bir fırsat çünkü bu denli büyük düşüşler sonrasında eskiye oranla daha büyük yükselişlerin gerçekleştiği görülmektedir.

BLOCKFİ HATASI

Dün yaşanan olay ise büyük bir hata sonucunda yüksek fiyatta bir zarar olarak gözlemlendi. BlockFi adlı kripto para şirketi dün ödemelerde kullanılan coinleri yüklerken yaptığı bir hatayla yaklaşım 700 Bitcoin’i kullanıcılarına dağıttı. Tahmini değeri 28 Milyon dolar olan bu hata sonucunda BlockFi şirketi gerçekleşen hatalı dağıtımı geri veren herkesi 500 dolar ile ödüllendireceklerini belirtti. Ancak bu yaşanan sorunun şirket altyapısında bulunduğu hatalar bununla da bitmediğini gösteriyor.

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

KRİPTO PARA PİYASASI NE ZAMAN DÜZELİR?

Bu ani düşüş yaşanan olaylar neticesinde gerçekleşmişken, bu değerlerin eski seviyelerine ulaşması yine yaşanan olaylarla ilişkili olarak yükselebilir. Ancak bu sürecin uzun sürme ihtimali olduğu gibi ani bir yükseliş de beklenebilir, çünkü bu düşüşün üzerine gerçekleşen panik satışlar kadar dipten alım yapan yatırımcıların da mevcut olduğu bilinmektedir. Kripto para piyasasına güvenen yatırımcıların çoğunluğu satış yapmadan beklemeyi tercih ederken yaşanan bu düşüş bu piyasaya olan güven büyük çoğunlukla zedelemiş oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s