HİSSE SENEDİ NEDİR

Photo by Burak Kebapci on Pexels.com

Son zamanlarda insanların en sık karşılaştığı yatırım reklamları hisse senetleri ve çeşitli şirket yatırımları odaklıdır. Özellikle de ülkemizde geçtiğimiz yıldan itibaren halka arz edilen hisse senetleri bir süre öncesine kadar yoğun ilgi ve talep gördü. Gündem yazılarımızda da yer verdiğimiz hisse senetleri nedir, hisse senetleri ne işe yarar, nasıl değer kazanır, ne şekilde işlem görür ve daha birçok soruyu bu yazımızda cevaplayacağız. Umarız ki hisse senetleri hakkında yazdığımız bu yazıyla birlikte bu konu da eğitimler alarak kendinizi yatırım bakımından geliştirirsiniz.

HİSSE SENEDİ

Hisse senedi dediğimiz kavram geçmişte belirli bir kâğıt üzerine bastırılan bir çeşit şirket varlığıyken bugün internet ortamında online bankacılık işlemleriyle gerçekleştirilen oldukça kolay alım satım yapılan bir yatırım varlığıdır. Hisse senetleri şirketlerin varlık haline getirilmesi, hissesi alınan şirketin bir nevi ortağı olmanız anlamına gelmektedir. Şirketler yatırımcılar için paylarını belirli lotlar ile halka ya da yatırım şirketlerine açar bu sayede şirket hissesi alan yatırımcının parası şirket çıkarlarına kullanılır. Hisse satın alan yatırımcı hissenin değerlenmesini bekler, temettü aracılığıyla kâr payı alır. Bu varlıklar insanların altın gibi döviz gibi yatırımlarıdır. Ancak bu varlıkları diğerlerinden ayıran şey yatırım yapılan şirketin bir üretim ve ticaret dengesiyle kazanç sağlıyor oluşu buna bağlı olarak yatırımcılara zarar ya da kar getiriyor olmasıdır. YATIRIM NEDİR başlıklı yazımızı ziyaret ederek diğer yatırım türlerini inceleyebilirsiniz…

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

HİSSE SENETLERİ NASIL DEĞER KAZANIR

Şirketler yatırımcılara belirli bir değer karşılığında hisselerini bu hisselerini elinde tutan yatırımcı şirketin kazancını arttırmasını bekler. Hisse karşılığında para alan şirket bu hisseleri sermaye ve yatırım olarak kullanır ve şirket yararı değerlendirir. Bu süreçte şirket ürettiği, sattığı ve işlem yaptığı yatırımlar ile şirket kazancı sağlar ve şirketin değeri aldığı yatırımcılar arttıkça değerlenir. Değerlenen hisseler yatırımcının aldığı fiyatın üstüne çıktığında satmasıyla varlık değeri kazandırır. Hisseden kazanmanın bir başka yoluysa temettüdür. Temettü, yüksek kâr payına sahip büyük şirketlerin yılın belli günlerinde kazanç oranlarını hisse sahiplerine belirlenen bir yüzdeyle dağıttı yöntemdir. Bu sayede hisse sahibi elinde hisseyi tuttuğu için şirket bankalar aracılığıyla bu hissedarlara para gönderir.

HİSSE SENETLERİNE YATIRIM RİSKLİ MİDİR?

Hisse senetleri denince akla borsa gelir. Çünkü hisseler borsa da işlem görür, borsa için insanlar hep benzer düşüncelere sahiptir. “Çok para kaybettim, borsa bir bataklık, sürekli zarar ediyorum…” bu tip yorumlar borsayı bir çukurmuş gibi göstermektedir. İşin aslı borsa insanlara kazandıran bir ortamdır. Ancak para kazanmak herkesin bildiği gibi kolay bir iş değildir. Eğer borsa da para kazanmak istiyorsanız hisse senetleri hakkında eğitim almalı, piyasa ve grafik analizi öğrenmeli ve şirketleri yoğun bir şekilde araştırmalısınız. Araştırmadan değerlenir diye yatırım yapmak tıpkı şans oyunu oynamak gibidir ve şans oyunlarında para kaybetmek elbette çok kolaydır. Yatırım konusunda kendinizi geliştirmeden, finansal anlamda okur yazarlık yapmak için eğitimler almadan borsaya girmeyi hiçbir yatırımcı tavsiye etmez. Yatırım yapmadan önce bilgi sahibi olmak şarttır. Eğer bu tip bilgilere sahipseniz, şirketleri analiz eder, grafik okur ve gelecek vadeden şirketlere yatırım yaparak kazanabilirsiniz.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

TÜRKİYE’DE BORSA VE HİSSE SENETLERİ

Türkiye’de borsa çok risklidir. Evet bunu finansal okur yazarlık bilen biri olsanız bile geçerlidir. Çünkü gelişmekte olan ülkelerin pazarında yatırımda bulunmak oldukça riskli bir piyasanın olduğunu gösterir, Türkiye’nin ana yatırım borsaları Bist’e bağlıdır. Odak çoğunluğu ise yabancı yatırımcılardır. Piyasada dalgalanma ekonomik duruma bağlı olduğu için Türkiye borsası çok riskli olabilmektedir. Ekonomik tabanı güçlü, şirket altyapısı sağlam olan ülkelerde şirketler daha garantici bir yaklaşım gösterebilir. Ancak yerli yatırımcının Türkiye’deki şirketlere yatırım yapması gelecek süreçte şirketlerin büyümesi ve ekonomik anlamda toparlanma durumunda ülke içinde gelir artışıyla doğru orantılı olabilmektedir. Unutmayın ki bir ülkenin en iyi yatırımcısı her zaman o ülke de yaşayan vatandaşıdır.  

HİSSE SENEDİ NEDİR” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s