Karamsar Bakış Açısı

Geçen hafta yazdığımız yazıda iyimser bakış açısının yaşamımızdaki etkilerinden bahsetmiştik. Bu hafta kişisel gelişim kategorimizde bu bakış açısının zıttı olan karamsar bakış açısına yer vereceğiz. Çevrenizde mutlaka görmüş olabileceğiniz karamsar insanlar vardır. Belki de farkında olmasanız da siz de karamsar bir bakış açıya sahip olabilirsiniz. Karamsarlık çoğu zaman kişinin çevresinde yaşanan durumlara karşı hep bir korku, endişe ve rahatsızlık duyması olarak nitelendirilebilir. Ayrıca yaşadıkları herhangi bir durum onları memnun etmeyip, çoğu zaman yaşadıkları olayların ileride onları rahatsız edecek sorunlara neden olacağını düşünmeleri hali olarak görülebilir.

Olumsuz Düşüncelerin Etkisi

Photo by SHVETS production on Pexels.com

Pozitif düşünce nasıl insanın yaşamında büyük bir etkiye sahipse, olumsuz ya da negatif düşüncelerde aynı oranda etkiye sahiptir. Sürekli olarak pozitif düşünen biri başına gelen olayları iyi yönleriyle değerlendirirken, sürekli olumsuz bir bakış açısı sizi mutsuz hissettirecek olaylar yaşamanıza neden olacaktır. Örnek verecek olursak çok uzun süredir olmasını istediğiniz bir şeyin gerçekleşmesi sizi memnun etmeyebilir. Uzun zamandır satın almak istediğiniz ya da ulaşmak istediğiniz bir hedef artık size anlamsız gelmeye başlayabilir. Bunun nedeni genellikle hedefleriniz ve isteklerinizi karamsar düşüncelerinizle birlikte önemsizleşmesiyle ilgilidir.  

Karamsarlık Bazen Korur

Photo by Mikael Blomkvist on Pexels.com

Düşünce yapısının da koruyucu bir etkiye sahip olduğunu söylemek aslında mümkündür. Özellikle de karamsar düşünen insanlar pozitif düşünen insanlara göre daha tedbirli davranırlar. Başlarına gelebilecek kötü bir durumu ön görerek ihtiyatlı kararlar alabilirler. Ancak kimi zaman bu durum yeni fırsatları kaçırmalarına da neden olabilir. Örnek verecek olursak yıllardır çalıştığınız bir işiniz olduğunu düşünün. Burada alışmış olduğunuz bir düzen ve güzel bir kazancınız vardır. Sonra karşınıza sizin için fırsat yaratabilecek daha güzel bir iş teklifi çıkar. Karamsar bakış açısına sahip insanlar alışmış oldukları düzeni terk etmenin onları mutsuz edeceğini düşüneceklerdir.

Ayrıca yeni işte çalışmanın riskler barındırdığı, kısa süre içerisinde mutsuz olabilecekleri ya da kovulabilecekleri düşüncesi fırsat karşılarına çıktığı anda akıllarında dönmeye başlar. Bu durumda belki de yükselme fırsatları ve daha mutlu olabilecekleri bir iş imkanını kaybetmelerine neden olabilir. Hayat alınan keskin kararlar ve bazı ufak kararlar doğrultusunda devam etmektedir. Bu örnekte de anlattığımız gibi karamsar bir bakış açısı size iyi ya da kötü birtakım sonuçlar getirecektir. Ancak bu yine de sizin düşünce yapınızın etkisine bağlı olarak oluşabilecek olaylar bütününe bağlıdır.

Mutsuzluk düşünceden Gelir

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

İnsan karar verebilme yeteneğine sahip bir varlıktır. Henüz düşüncelerimizin oturmaya başladığı ve bir şeyleri öğrenmeye başladığımız andan itibaren dolaylı olarak birçok şey yaşarız ve yıllar geçtikçe olgunlaşmış, kendi yaşantısı ve düzeni olan bir birey haline geliriz. Ufak yaşlardan itibaren istenen tek şey ise mutlu olabilmektir. Ancak bunun için ne gibi bir gerekçe olduğu yalnızca yaşam tarzınıza bağlı olarak değişir. Psikolojiniz, hayat standartlarınız ve diğer birçok unsur sizin çocukluktan itibaren mutlu olup olamayacağınız düşüncesini getirecektir.

Yazımızda bahsetmiş olduğumuz karamsar bakış açısı da aslında kişinin henüz küçük yaşlarda yaşamış olduğu travmalar ve üzücü olaylar dolayısıyla ortaya çıkan bir savunma mekanizmasıdır. Mutsuzluk düşünceden gelir, kişi travmaları atlatabilir ancak uzun yıllardır kazanmış olduğu olumsuz düşüncelerden vazgeçmediği sürece bir mutsuzluk döngüsüne takılıp kalacaktır. Mutlu olmak için büyük istekleri ve her istediğinizin olduğu bir hayat şart değildir. Ufak şeylerden mutlu olabilmekte büyük bir adım olacaktır. Bu kimi zaman sevebileceğiniz bir kitabı okumak, kimi zaman yürüyüş yapmak kimi zamanda sizi seven insanlarla birlikte sohbet etmek olabilir. Kendinizi mutlu edecek imkanları yine siz yaratmalısınız. Ancak bu sayede karamsar bakış açısından uzaklaşmak mümkün hale gelecektir.    

Karamsar Bakış Açısı” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s