Işık

İnsan zihni dışarıdaki ortamdan alacağı görüntüyü işlemektedir. Bu görüntü ise belli birtakım araçlar sayesinde görüntü halini alır. Karanlık bir ortamda olduğunuzu hayal edin. Böyle bir durumda gözleriniz algılayamaz ve seslerden yararlanmaya çalışırız ama bu oldukça zor bir şeydir. Bir yerinizi duvara veya başka bir yere çarpabilir ve canınız yanabilir. Aydınlık ortamda ise işiniz daha kolaydır ve etrafınızı görebilirsiniz. Görebilmemizin kaynağı ışıktır. Işık var oldukça etrafımızdakiler daha net algılar ve açıklayabiliriz. Bu yazımızda sizler için ışığı inceleyeceğiz. Dilersek hadi başlayalım.

Işık nedir?

Işık kaynağından çıkan herhangi bir ışıma ışık olarak adlandırılır. Buna en iyi vereceğimiz örnek güneştir. Güneş sahip olduğu çekirdek enerjisini yeryüzüne ardından etrafına bir ışın olarak saçmaktadır. Buradaki ışık kaynağı güneş ışıma ise ışınım olayıdır. Gözle görülen aydınlığa ise ışık olarak nitelendirmekteyiz. Teknik tanıma bakacak olursak eğer elektromanyetik tayfın canlı gözü tarafından algılanabilen elektromanyetik radyasyondur. Elektromanyetik radyasyon aslında bir ışınımın bir düzlemde hareket halinde olan ve birbirini dik açıyla kesen dalgalanmaya verilen addır. Bu dalgalar dalga boyunu ve sonrasında dalga boyları birleşerek ışığı oluşturur. Işık ise frekans (birim zamanda titreşim sayısı “Hz-Hertz-”) ve dalga boylarına göre rengini, görünür olmasını veya görülmemesini belirler. 

Resim helder100 tarafından Pixabay‘a yüklendi

c: ışık hızı

λ: dalga boyu

E: foton enerjisi

B: manyetik alan

Işık çeşitleri nelerdir?

Işığın insan gözü tarafından algılanan dalga boyu 300-700 nm (nanometre) aralığındadır. Yani tam kızıl ötesi ışık ve morötesi ışık dalga boylarının arasında kalmaktadır. Sadece kızılötesi ve morötesi ışık yoktur. Bunun beraberinde X-ışını, gama ışını, mikrodalga, FM/AM radyo dalgaları ve uzun radyo dalgaları mevcuttur. Bunların her biri birer ışık olarak nitelendirilir ama sahip oldukları dalga boyları sebebiyle birbirlerinden ayrılırlar.

Renklerin dalga boyu ve frekans aralığı nedir?

Algılanabilen ışığın dalga boyu aralığı farklı renkleri oluşturur. Beyaz renk tüm dalga boylarını içinde barındırır. Fakat temel renkler yani kırmızı, yeşil ve mavi karışımı beyaz rengi oluşturur. Aşağıda görülen nanometre cinsinden dalga boylarını ve terahertz olarak frekans aralığını inceleyebilirsiniz.

RenklerDalga BoyuFrekans Aralığı
Mor  400-450 nm750-670 THz
Mavi450-490 nm670-610 THz
Yeşil490-560 nm610-540 THz
Sarı560-590 nm540-510 THz
Turuncu590-635 nm510-480 THz
Kırmızı635-700 nm480-430 THz

Işık hızı ne kadardır?

Fiziğin değişmez kurallarından biri olan ışık hızı her yerde sabittir. Herhangi bir boşlukta bir ışık 299,792,458 m/s hızla hareket eder. Işık bir cisme çarptığında veya saydam bir cisimden ışınım yayılması sergilediğinde bu hız daha yavaş hale gelmektedir. Tabi burada asıl olay cismin ışık kırıcılığı indisidir. Yavaşlığı bu kırıcılık indisi belirlemektedir.

Resim PublicDomainPictures tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s