Trust No One (Kripto Para Kralı Öldü Mü)

Kategori: Belgesel / Bilim

Yönetmen: Luke Sewell

Özet

2022 yılında Netflix’de yayınlanmış olan bu belgeselin tam adı Trust No One (The Hunt For The Crypto King) olarak bilinmektedir. Türkçe olarak yayınlanan ismi ise Kripto Para Kralı Öldü Mü, Kaldı Mı? Kripto paraların yaygınlaşmaya ve yükselişe geçtiği son dönemlerde birçok farklı içerik üretilirken 2017 – 2018 yıllarında yaşanmış olan bir olay bu belgeselde gösterilmektedir.

Kanada’da kripto para işlemi yapmak için bir site kurmuş olan Gerald Cotten 2018 yılında henüz 30 yaşında ölümüyle birlikte büyük bir sorunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Milyonlarca dolarlık kripto para borsasının tüm erişimi Gerald’ın ölümü ile engellenmiştir. Bu belgeselde durumla ilgili gazetecilerin, yetkili insanların ve özellikle de Kripto para mağdurlarının detaylı araştırmalarına yer verilmiştir. Bu araştırmanın sonunda ise hiç beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalınır…

İnceleme

Photo by Ivan Babydov on Pexels.com

Trust No One (The Hunt For The Crypto King) belgeseli başlangıçta bir başarı hikayesinin anlatıldığı bir yapımmış gibi gösteriliyor olsa da olayların ilerleyişi ile çok farklı noktalara doğru çekilmektedir. Belgeselin esas konusu Gerald Cotten adlı bir iş insanın Bitcoin üzerine uzun süreli ilgisiyle ortaya çıkarmış olduğu Kripto para borsası üzerinden ilerlemektedir. Quadriga CX adlı site Bitcoin’in yaygınlaşmaya başladığı ve değer artışı gösterdiği 2017 – 2018 yılları arasında yoğun ilgi görmüştür. Bitcoin’e olan ilgili site içerisinde milyonlarca dolarlık para transferi ve alım satım işlemlerinin oluşumunu sağlamıştır. Henüz 20’li yaşlarının sonlarında olan Gerald Cotten’da bu sayede kısa sürede zengin bir iş insanı haline gelmiştir.

Ancak tüm olay bir noktadan sonra farklı bir şekilde ilerleyecektir. Bitcoin’in hızlı yükselişinin ardından 2018 yılında ani düşüşü ile Quadriga CX üzerinden yapılan para transferleri bir şekilde engellenmiştir. Yatırımcılar siteden paralarını çekemediklerini fark ettiklerinde büyük bir şok yaşarlar. Bu olayın üzerinden kısa süre içerisinde henüz 30 yaşındayken site sahibi Gerald Cotten’ın esrarengiz ölümü ile daha da karmaşık hale gelir. Gerald Cotten’ın ölümünün açıklanmasının yanı sıra site içerisindeki tüm Kripto para hesaplarına erişimin sağlanamadığının söylenmesiyle 250 Milyon dolarlık kripto para bir anda tamamen kaybedilir.

Bu durum üzerine detaylı araştırmalara yer verilen belgeselde. Binlerce dolarını siteden almak isteyen Kripto para mağdurları, araştırmacı gazeteciler ve ilerleyen süreçte konuyu araştıran kurumlar ile gizli sırlar ortaya çıkacaktır. Gerald Cotten gerçekten öldü mü, birileri Gerald’ı öldürmüş olabilir mi ya da bu hesaplara hala erişim sağlayan ve Kripto paraları çalan birileri var mı gibi tüm bu sorular belgesel boyunca işlenmektedir. Merak uyandıran, gerçek bir olayın işlendiği bu belgesel 30 Mart 2022 tarihi itibariyle Netflix’de yayınlanmıştır. Belgeseli izleyecek herkese iyi seyirler dileriz…

Gözlem ve Eleştiri

(Bu kısım Netflix üzerinden belgeseli izlemiş olan okurlarımız için oluşturulmuştur.) Kripto Para Kralı Öldü Mü, Kaldı Mı? Adlı bu belgeseli ilk izlemeye başladığında sürecin ilerleyişi oldukça etkili gelmişti. Gerald Cotten hakkında iyi söylemler, başarılı bir iş insanı olduğu ve iyi bir girişimci olduğu düşüncesini bana kazandırdı. Ancak sonrasında Gerald’ın siteden kazandığı para ile birçok mülk ve lüks yaşam imkanlarına sahip oluşu bende şaşırtıcı bir etki yarattı. Nitekim sonrasında yaşanan olaylarda bu şaşkınlığı haklı çıkardı.

Henüz 30 yaşındayken şaşırtıcı bir sebepten Gerald Cotten’ın ölümü birçok Kripto Para mağdurunu şüpheye düşürdü. Binlerce doları Quadriga CX içerisinde kalan insanlar süreci araştırırken Gerald’ın yaşıyor olabileceğini, eşinin Gerald’ı öldürmüş olma ihtimalini ya da sitenin kurucu üyesinin bu süreçteki etkisi konusunda şüphelerini detaylı şekilde araştırmıştır. Bu durum sonucunda gördüğüm kadarıyla Gerald gerçekten hastanede yaşamış olduğu bir hastalık nedeniyle ölmüş. Ancak belgeselin sonunda Gerald’ın geçmişte yanlış işlere bulaşmış bir hacker oluşu beni cidden şaşırttı.

Belgeselin başından beri oldukça güven veren, teknoloji delisi, eğlenceli ve neşeli bir insan olarak görülen Gerald Cotten beklenmedik bir şekilde gençlik yıllarında çeşitli para aklama vb. suçlar işleyen gizli bir hacker olduğu ortaya çıkmış. Kripto para alışverişlerinde kullanıcıların gönderdiği paraları kendi şahsi hesabına aktarıyor oluşu, kripto para cüzdanlarına hiçbir coin göndermeyişi ise şaşırtıcı ve şok edici bir durum. Genel olarak ben belgeselin başlangıcında çok sevemesem de olayların ilerleyişi ve süreçte şaşırtıcı detayların ortaya çıkışı beni etkiledi. Belgeselin oldukça güzel işlendiğini düşünüyorum. İzleyenlerin konu hakkındaki yorumlarını yazımıza bekliyoruz. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s