YENİDEN OKULLARA DÖNÜŞ

Bu hafta gündemde en çok konuşulan konu eğitim öğretime tam olarak geri dönüş konusuydu. Yaklaşık 1,5 yıldır çeşitli şekillerde devam eden eğitim ve öğretim kurumlarının düzenlemesi sonunda tekrar eskisi gibi yüz yüze eğitim modeliyle 6 Eylül itibariyle başladı. Öğrenciler okullarda yine maske ve hijyen kurallarına uymak şartıyla okullarına döndü. Ancak akıllarda hala okula dönmenin güvenli olup olmadığı düşüncesi yer etmiş durumda, veliler özellikle de hala pandemi şartlarının devam ediyor olmasından dolayı bir korku içerisindeler.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından okulların açılmasıyla ilgili belirlenen kurallarda öğrencilerin ve öğretmenlerin aşılanmış olup olmamasına bakılmaksızın sürekli maske takmaları zorunlu tutulmuştur. Sosyal mesafe kurallarına uyulması, okullarda maske takılması ve gerekli durumlarda kurumlarda yedek maskelerin yer alacağı da belirtildi. Bilinen Covid durumu şartlarına göre eğer öğretmenlerden ya da öğrencilerden PCR testi pozitif çıkan olursa 2 haftalık bir gözetim altına alınma süreci olacak, öğretmenler tarafından günde 2 kez ateş ölçümü ve belirtiler gözlemlenecek. Ateşin çok çıkması ya da farklı ağırlaşan durumlarda öğrenci ya da öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilecek.

Photo by Max Fischer on Pexels.com

Covid aşısı olmayan öğretmenler haftada 2 kez PCR testi yaptırılması zorunlu tutuldu. Öğretmenlerin aşılamada öncelikli durumda olması nedeniyle çoğu öğretmenin aşı yaptırdığı bilinmektedir. Bunun dışında beslenme saatlerinde olabildiğince izole ve kısa sürede tamamlanması öğrencilere tembihlenecek. Velilerin öğrencileri almak için okula girmelerine izin verilmeyecek, eğer okula girmesi zorunlu olan veliler varsa onlar da kapı güvenliklere HES kodu okutarak okula giriş yapabilecek.

Pandemi şartları gördüğümüz üzere en çok da öğrencileri etkiledi, bu süreçte birçok öğrencinin eğitim kalitesinin düştüğü görülmektedir. Maalesef ki yaşanan bu salgın kontrol altına alınmaya çalışılsa da devam etmektedir. Bu sebeple öğrencilerin okullardan daha fazla uzak kalmaması hem de aşılama oranının hızla artması nedeniyle okullar tekrar açıldı. Bu durumun ilerleyen süreçte değişime uğraması konusunda Millî Eğitim Bakanlığı kesin bir dille yüz yüze eğitimin devam edeceği belirtildi. Herkese iyi bir eğitim öğretim dönemi dileriz. Sağlıklı kalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s