PERİ GAZOZU – ERCAN KESAL

Kitabın Türü: Edebiyat, Roman

“Kimse kimsenin çukurunu doldurmaz. Herkesin mezarı kendine.”

Bu hafta kitap yorumuma içimi sıcacık yapan, bazen ağlatan, bazen de gülümseten oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal’ın otobiyografik özellik taşıyan kitabı Peri Gazozu ile devam etmek istedim.

Kitap adını Ercan Kesal’ın babası Mevlüt Kesal’ın mesleğinden almış. Ana tema baba, zaten Ercan Kesal kitabı babasına ithaf etmiş.

Kitabımız, 30 kısa hikayeden oluşan bir anı kitabı, günlük vari de diyebiliriz. Yazarımız çocukluk anıları ile Anadolu’daki doktorluk anılarını harmanlayıp sunmuş biz okuyuculara. Çektiği sıkıntıları, yaşadığı yerleri çok güzel gözlemlemiş ve anlatmış. Babası ile arasında geçen konuşmalardan bahsetmiş.

Kitap otobiyografik özellik taşıyor. Çocukluk anıları, üniversite yılları, mesleğe başladığı zamanları yaşadığı dönemin olayları ile harmanlayarak sunmuş. Bunları harmanlarken ne bir övgüye ne de bir yergiye yer vermiş. Her şey olduğu gibi, apaçık haliyle sunmuş bizlere.

Otobiyografik özellik taşıyor dedim fakat kronolojik bir sıralama beklemeyin çünkü az önce de belirttiğim gibi 30 kısa hikayeden oluşan kitap belirli kategorilere ayrılmış. Her hikaye sonunda hatta her satırda yaşananları kendi hayatımızla mukayese edip üzerine düşünmeliyiz.

Yazar anılarını anlatırken, sade ve samimi bir dil tercih etmiş. Anılar öyle güzel ve öyle gerçekçi işlenmiş ki sanki yazar ile karşı karşıya oturmuş da sohbet ediyormuş gibi bir hava hakim.

Bazı kitaplar okunmaz yaşanır ya hani, bu kitap da öyle. Okumayıp yaşayacaksınız. Son sayfada kalbini kırılacak, gözünüzden yaş düşecek. Kitabın kapağını kapattığınız zaman mutlu olduğunuz zamanlardan utanacaksınız belki de…

Bir alıntı ile bitirmek istiyorum: “Ölüm nedeni? Ben mi söyleyeceğim? Sönmüş bir gezegenden farksız, insanın içini yakan şu garip coğrafyanın orta yerinde, üzerinde solmuş entarisi ve yırtık terlikleriyle yirmi yaşında, esmer, ince yüzlü bir kadın kendini niye öldürür Allah ‘ım, ben nerden bileyim? Ama, cevap vermeliyim işte. Büyüdüm çünkü, doktor oldum.”

İyi okumalar diliyorum, okur kalın.

PERİ GAZOZU – ERCAN KESAL” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s