1 – 8 MART GÜNDEM

YENİDEN NORMALLEŞME SÜRECİ

Geçtiğimiz hafta başında Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığının açıklamalarıyla ülke genelinde bir normalleşme sürecine tekrar adım atıldı. Corona virüsün yaygınlık bölgelerini renk kodlarıyla (Mavi, sarı, turuncu kırmızı) ayıran yeni Türkiye virüs haritası yayınlandı. Mavinin en az vaka kırmızının en çok vaka bölgesi olarak görüldüğü haritada birçok il belirli esnemelere gitti. 14 İl düşük risk halindeyken 17 İl yüksek risk halinde gösterildi. Düşük ve orta riskli bölgelerde belirlenen yaşa bağlı sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde 20 yaş ve altı için 14.00 – 18.00 65 yaş üzerine 10.00 – 14.00 arası sokağa çıkma izni verildi.

Düşük ve orta riskli bölgelerde hafta sonu sokağa çıkma yasağı hafta içiyle aynı şekilde 21.00 – 05.00 arasındayken, yüksek ve çok yüksek riskli bölgelerde cumartesi 21.00 den sonra başlayarak pazartesiye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilecek. Düşük ve orta riskli bölgelerde işletmeler 07.00 – 19.00 arasında faaliyette olurken yüksek ve çok yüksek riskli bölgelerde gel-al ve paket servisi açık olacak. Normalleşme sürecinin olumlu ve olumsuz oluşturacağı etkileri önümüzdeki günlerde göreceğiz.

KADINLAR GÜNÜNDE KADINA ŞİDDET KONUŞULUYOR

Samsun’da yaşanan kadına şiddet olayı tüm Türkiye’de büyük bir tepkiye sebep oldu. Ülkemizde birçok kadına şiddet ve kadın ölümlerinin yaşandığı bu dönemde 8 Mart kadınlar gününde en çok konuşulan konu maalesef kadına şiddet oldu. Ülke genelinde çocuklarının gözü önünde eski eşinden şiddet gören kadın ve diğer tüm şiddet gören kadınlar için bu hafta çeşitli konuşmalar gerçekleşti. Bu tip şiddet olayları sonucunda şiddet uygulayan insanların beklenen cezaları almamaları da konuşulan ve tartışılan konulara arasındaydı. Kadın haklarının en çok istismar edildiği bugünlerde umarız bu şiddet ve ölüm olayları son bulur.

TÜİK EKONOMİK BÜYÜME AÇIKLADI

TÜİK 2020 yılında ekonomi alanda büyüme oranını %1.8 olduğunu açıkladı. Kişi başına düşen gelirin arttığının bildirildiği 2020 yılında sektörel dağılım şu şekildeydi; Finans ve sigorta %21.4, bilgi ve iletişim faaliyetleri %13.7, tarım sektörü %4.8 Kamuya bağlı hizmetler %2.8, gayrimenkul sektörü %2.6 diğer hizmetler %2.5 ve sanayi %2 büyüme gerçekleştirdi.

Bu büyüme miktarları maalesef ülke çapında yeterli bir ithalat ihracat dengesine sebep olduğunu söyleyemem çünkü TÜİK’in verilerine göre ithalat %7,4 arttı, ihracat ise %15,4 azaldı. İhracatın döviz ve kar getirdiği düşünüldüğünde artan işsizlik oranları ve kısa ödenekler ile istihdamda bir düşüş de yaşandı. 2021 yılında sektörel dağılım ve iş olanaklarının artışı tahmin edilebilir.

SPOR KÖŞESİ

FENERBAHÇE BEKO EUROLEAGUE’DE GALİBİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

EuroLeague 28. hafta maçında Fenerbahçe Beko ASVEL Lyon-Villeurbanne deplasmanına konuk oldu. Maç sonunda Fenerbahçe Beko 86-90 kazanarak play-off biletini elinde bulundurmaya devam etti ve üst üste 2 galibiyetini aldı. Fenerbahçe Beko en son EuroLeague ’in 26. Haftasında Anadolu Efes’e mağlup olarak 10 maçlık galibiyet serisini bozmuştu.

BARCELONA’DA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ SONUÇLANDI

Barcelona’da 07.03.2021 tarihinde gerçekleşen ve yaklaşık 110.000 üyenin oy kullandığı başkanlık seçimlerinde kazanan Joan Laporta oldu. Başkan Laporta daha önce 2003-2010 tarihleri arasında Barcelona kulübünde başkanlık yapmış deneyimli bir başkandır. En büyük vaatlerinden biri sözleşmesi sezon sonu bitecek olan Lionel Messi’yi takımda tutmak olan başkanın en kısa sürede çalışmalara başlayacağı öngörülüyor.

İSKOÇYA PREMİERSHİP’TE ŞAMPİYON BELLİ OLDU

2018 yılında göreve gelen Steven Gerrard’ın Rangers’ı son 9 sezonun şampiyonu Celtic’in 20 puan önünde ligin bitimine 6 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti. En son 2011 de şampiyon olan Rangers sezonu 32 maçta 28 galibiyet 4 beraberlikle ligin bitimine 6 hafta kala namağlup bir şekilde şampiyonluk ipini göğüsledi ve 10 senelik hasrete son verdi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s