Don’t Look Up (Yukarı Bakma)

KATEGORİ: Felaket / Komedi

YÖNETMEN: Adam Mckay

OYUNCULAR: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Jonah Hill, Cate Blanchett, Rob Morgan, Mark Rylance, Tyler Perry, Ariana Grande

Özet

Don’t look up filmi Randall ve Kate adlı iki astronomun bir gün uzay teleskobunda dünyaya doğru gelen bir göktaşını keşfetmeleriyle başlamaktadır. Oldukça büyük yapıda olan bu göktaşının dünyaya çarpması insanlığın sonunu getirebilecek türden olduğu hesaplandığında ilk iş olarak astronomlar ABD hükümetiyle iletişime geçer. Ancak yaşadıkları olaylar sonucunda birçok sorunla karşı karşıya kalacaklardır. Don’t look up Netflix’de yayınlanan oldukça kaliteli bir komedi ve felaket türü filmidir. Adam Mckay’in eşsiz yönetmenliğinde çekilmiş, Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence’ın başrolleri paylaştığı filmi Netflix’den izleyebilirsiniz.

İnceleme

Randall Mindy uzman bir astronomdur. Kate Dibiasky ise onun yanında doktora eğitim alan bir astronom öğrencisidir. Bir gün uzayda yaşanan görüntüleri kaydederken Kate bir farklılık görür. Dünyaya doğru yaklaşan devasa boyutta bir göktaşı vardır. Ölçümler yapıldığında Randall ve Kate artık insanlığın yok oluşuyla karşı karşıya olduklarını fark edeceklerdir. Bunun için bir şeyler yapmaları ve dünyayı harekete geçirmeleri gerekmektedir.

Beklemedikleri bir anda kısa süre içerisinde ikili ABD başkanına kadar ulaşmanın bir yolunu bulacaktır. Ancak karşılaştıkları durumu insanlara kanıtlamak ve onları harekete geçirmek oldukça zorlu bir süreci meydana getirir. Çeşitli medya kuruluşları ile tehlikeli gerçeği anlatmaya çalışan Randall ve Kate birçok uğraşın sonunda dünyayı kurtarmanın yollarını aramaya devam edecektir.

Filmlerde korkutucu felaketleri seviyorsanız ve bu felaketlerin mizahi olaylarla birlikte anlatımı hoşunuza gidiyorsa Don’t look up filmi tam size göre. Leonardo Dicaprio ve Jennifer Lawrence’ın eşsiz oyunculuğu ve orijinal bir hikaye temasına sahip olması ile Don’t look up sizi yer yer eğlendirirken bazı sahnelerinde büyük bir gerilim hissini de yaşatacak. Filmi izlemek isteyenler Netflix üzerinden izleyebilirler. Filmin süresi 145 dakika olarak bilinmektedir.

Gözlem ve Eleştiri

Don’t look up filmi temel olarak aslında hükümetlerin gerçek yüzünü ortaya koymak ve insanların büyük oranda kapitalist sisteme önem verdiğini bir olay üzerinden anlatmayı amaçlamaktadır. Filmi izlerken fark ettiğim birçok detay varken tekrar izlenmesi halinde eminim birçok farklı detayla daha karşılaşılabilmektedir. Olay örgüsü açısından hikayenin çok hızlı bir şekilde başlamış olması ve karakterlerin en kısa süre içerisinde ABD başkanına kadar ulaşmış olmaları oldukça etkileyici bir durumdu.

Ancak ABD başkanının durumu umursamıyor oluşu ve medyada saçma sapan haberlerin yalnızca eğlence üzerine içeriklerin oluşu durumu biraz daha komediye yaklaştırmıştır. Ancak bazı sahnelerde gerçek anlamda izlerken büyük bir sinir hali hissetmek mümkündü. İnsanların yok olmak üzere olunduğuna karşı inançsızlığı ve kanıtların bulunmasına rağmen yalnızca olayın üzerinin kapatılmaya çalışması durumu gerçekleşecek olan meteor düşmesine karşı umursamazlık durumu can sıkıcıydı.

Durumla ilgili büyük bir şirkete sahip olan iş adamı ve hükümet yatırımcısı olan adamın göktaşından para kazanmayı düşünmesi olayı da aslında insanların günümüzdeki kapital dünyaya nasıl kendilerini kaptırdıklarını bir kez daha göstermektedir. Genel olarak film başlangıçta çeşitli sorunlar nedeniyle can sıkıcı ve rahatsız edici durumlar içerse de ilerledikçe olayların gidişatı oldukça etkileyici hale geldi. Filmin sonu ise aslında klasik filmlerin aksine beklenmedik bir biçimde dünyanın yıkımı ile tamamlanmış oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s