Yaşamımızda Sağlığın Yeri

Photo by Pixabay on Pexels.com

Günümüzde şehirleşme oranı oldukça fazla olduğunu biliyoruz. Bu oran yükseldikçe trafik sorunları, kazalar, azla yetinememe ve hazıra konma gibi eğilimler bir hayli yüksek seviyeye çıkmaktadır. Eskiye nazaran daha toplu bir yaşayış yerleri bizleri bazı özellikleri büyülese de önemli ve ciddi derecede sorunları doğurabiliyor. İnsanlar açısından en önemli ve ciddi bir unsur olan sağlık ilk sırada yer almaktadır. Bu yüzden bu yazımızda sağlığa kısa bir bakış atacağız…

Sağlık, vücudun ve ruhun iyi, kötü ya da esenlik içinde olmasına denmektedir İnsanoğlu hayatı boyunca belli sorunlarla karşılaşır. Bunlar fiziksel, psikolojik ya da biyolojik sorunlardır. (Birkaç farklı sorunlarda olsa da bu yazımızda onlara değinmeyeceğiz.) bu sorunların ortak noktası ise strestir. Herhangi bir ortamda yaşadığımız gerilim olarak adlandırdığımız stres insan yaşamını bizler fark etmese de büyük öneme sahiptir.

Psikoloji’nin Sağlığa Etkisi

Photo by cottonbro on Pexels.com

Aşırı stres depresyon, anksiyeteye, odaklanamamaya ve beraberinde getirdiği birçok sorunu gerçek hayata yansıtmaktadır. Sadece stres değil günlük yaşantımızda karşılaştığımız tavır ve tutumlar bizlerin sağlığına zarar verebilmektedir. Örneğin bir toplantıda olumsuz bir değerlendirme aldığınızda bunu bir süre düşünüp bırakırsanız bir sorun olmamaktadır. Ama uzun süre düşünmeniz ve tabiri caizse konuyu gereğinden fazla kafanıza takmanız durumunda fiziksel görünüşünüzde saç beyazlaması ya da saç dökülmesi görülebilir. Ayrıca değerlendirme sonrası evinize giderken araba kullandığınızda yola değil de değerlendirmeye odaklandığınızdan dolayı kaza riskiniz artmakta hatta kaza gerçekleşmektedir. Bu durum sonucunda ölümde içinde bir sürü olasılık barındırmaktadır.

İlaçlar ve Tedavi

Photo by Polina Tankilevitch on Pexels.com

Eski çağlarda ve antik dönemlerde bitkiler ve bitki karışımı ilaçlar hazırlanmaktaydı. Bu ilaçlar hasta olanlara veya yaraları iyileştirmek için kullanılırdı. Günümüzde de kısmen devam eden bu tutumun yerini daha çok kimyasal hap ilaçlar ve şuruplar almıştır. Bunun sebebi bilimin ilerlemesi ve canlı hayatını önemli derecede etkileyebilecek her türlü sağlıksız durumlardan uzak tutma çabasıdır. Doktor kontrolünden sonra reçete ile verilen ilaçlar alındığında insanlar sağlıklı bir şekilde ya da uzun tedavi yöntemleriyle sağlığına kavuşan insanlar hayatına devam edebilmektedir. Günümüzde bu örnekleri hemen hemen her gün görmekteyiz. Mesela bir mide ağrısında doktor mideye hangi ilaç iyi geliyorsa onu vermektedir ya da cildiye doktoru bazı kremler verebilmektedir. Bu örneklere sayfalar dolusu farklı hastalıklar eklenebilir.

Bilimin ve düşünce sisteminin geliştiği toplumda her soruna çözüm bulunabilmektedir. Tabii her şeyi sadece doktorlardan beklemek hoş karşılanacak bir durum değildir. Bu yüzden bizde kendimize olabildiğince dikkat etmeli, karşılaşılan sorunları çok fazla strese kapılmadan değerlendirmeli, doktor muayenesi olmadan ilaç almamalı gibi tutumlar sergileyebiliriz. Bu yazımızda sağlığın tanımı ve birkaç kısa örneklerle açıklamaya çalıştık. Her şeyden önce sağlığınıza dikkat etmeniz dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s