Arrival (Geliş)

KATEGORİ: Bilim Kurgu / Gerilim

YÖNETMEN: Denis Villeneuve

OYUNCULAR: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg, Tzi Ma

Özet

Arrival filmi uzaylı teması işleyen 2016 yapımı bir bilim kurgu yapımıdır. Dünya üzerine inen 12 farklı taş şeklindeki uzay gemisi tüm dünyayı paniğe sürükleyecektir. Herkesin merak içerisinde olduğu filmde Dr. Louise adlı bir dil bilimci’den yardım alınır. Uzaylılarla iletişim kurulması için en önemli şeylerden biri Dr. Louise’in onlarla konuşabilmesidir. Uzun araştırma süreçlerinde sorulması gereken tek bir soru için çalışmalar yapılmaktadır. Uzaylılar yalnızca ziyarete mi geldi, yoksa bu bir istila mı?

İnceleme

2016 yılında yayınlanan Arrival filmi uzay ve zaman kavramıyla ilgili oldukça önemli noktalara değinmektedir. Bir gün 12 farklı uzay gemisinin dünyaya iniş yapmasıyla birlikte hükümetler olayı kontrol altına almak üzere çalışma başlatır. Daha önce ABD için birçok ülke için çevirmenlik yapmış uzman dil bilimci Dr. Louise hükümet tarafından yardıma çağrılır. Dr Louise uzaylılarla temasa geçmeli ve dillerini çözmenin bir yolunu bulmalıdır.

Uzaylılar kendi gemileri içerisindeyken Dr. Louise gün içinde kısa süreli şekilde onlarla konuşmanın bir yolunu bulacaktır. Tüm dünyanın merak içinde olduğu konu ise istila altında olup olmadıklarıdır. Fizikçi Lan ile çeşitli araştırmalar yapan Dr Louise iletişim becerileri geliştirmek, tarihi unsurlara ve dil bilimine yönelik verdiği harika göndermelerle etkileyici bir yapım olduğunu söylemek mümkündür. Yapım İMDB üzerinden 7,9 alarak gayet yüksek bir puan aralığına girmiştir.

Arrival filmi içerisinde uzaylıların amacını anlama konusunda dikkatli izlemenizi tavsiye ederiz. Çünkü hikaye bir noktadan sonra çok farklı şekilde ilerleyecek. Filmi izleyecek olan herkese iyi seyirler dileriz…

Gözlem ve Eleştiri

Arrival filmini izleyenler başlangıçta görülen sahneleri anlayamamış olabilir. Çünkü Dr. Louise sürekli olarak kızıyla birlikte yaşadığı anıları ve hasta yatağında olduğunu görmektedir. Filmin başlarında bu sahnelerin yaşadığı üzücü olaylar olduğunu düşünürken uzaylıları araştırmaları üzerine gerçek ortaya çıkmaktadır. Uzaylılar zaman kavramını insanların gördüğü şekilde görmez. Onlar için bir geçmiş, bugün ve gelecek görüşü yoktur.

Dr. Louise bu dili öğrenmeye başladığında ve uzaylılarla iletişime geçtiğinde bu konu açıklığa kavuşur. Hatta Dr Louise uzaylıların dilini öğrendiğinde tüm hayatını baştan sona görebilmektedir. Bu sayede uzaylılara karşı çıkmak üzere olan bir savaşı tek başına durdurur. Oldukça kaliteli bir yapım olan Arrival izledikten sonra sorular sormamıza ve zaman hakkında hiç akla gelmeyen şeyleri düşünmemize neden olabilir.

Özellikle de Louise’in uzaylılar ile konuştuğu sahnede 3000 yılında insanlara ihtiyaçları olacağını söylemeleri aslında anlaşılmayan zaman gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Ben filmi izlerken biraz sıkılmıştım ancak sonrasında hikayenin ilerleyişiyle keyif aldım. Sizde filmi nasıl bulduğunuzu yorum olarak belirtirseniz çok seviniriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s