Nasıl Sosyal Olunur

Sosyalleşmek kavramı tüm hayatımız boyunca sıkça duyduğumuz, kimi insan tarafından oldukça kolay uygulanabilen ve tanımlanan, kimi içinde oldukça zor hatta anksiyete boyutunda rahatsız hissettiren bir durumdur. Her insan iletişim becerisini konuşmayı öğrendiğinde kazanır. Dolayısıyla insanlarla iletişim kurabilmek sizi direkt olarak sosyalleşmeye itecektir. Ancak günümüzde en büyük sorunlardan biri insanların tanıdıkları ya da tanımadıkları insanlar ile vakit geçirirken konuşacak bir şey bulamaması ya da direkt olarak etrafındaki insanlardan uzaklaşıyor olması. Bu yazımızda sosyalleşmek üzerine araştırmalardan ve düşüncelerden bahsedeceğiz…

Sosyalleşmenin Temeli Düşünceler

Photo by Marina Shatskikh on Pexels.com

Sosyalleşebilmek için yapılması gereken ilk şey düşünce tarzınızdır. İnsanların sizin hakkınızdaki düşüncelerine çok fazla takılmak, kendinizi diğer insanların gözünde nasıl görünüyorum düşüncesine itiyor oluşunuz sizi dolaylı olarak sosyalleşmekten uzaklaştırır. Bunun sebebi ise sürekli yanlış bir şey söylerim, insanlarca yanlış anlaşılırım ya da söylediğim şeyler yüzünden eleştiri alırım düşüncesidir. Sosyal bir insan olmanın en temeli özgür ve rahat düşünebilmektir. İnsanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü çok fazla umursamayın.

Soru Sormak Sosyalleştirir

İnsanlara sık sık soru sorun. Onları rahatsız edecek boyutta olmadığı sürece soru sormak sohbet edebilmek ve anlaşabilmenin ilk akla gelen yoludur. Soru sorduğunuzda karşınızdaki kişinin düşüncelerini öğrenmiş ve hakkında fikir sahibi olmuş olursunuz. Ayrıca karşınızdaki kişiyi iyi dinlediğiniz sürece karşılıklı iletişimde hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Duygularınızı İfade Etmekten Çekinmeyin

Anlık duygu değişimleri çoğu kişi tarafından fark edilmez. Öfkeli, endişeli, mutlu ya da üzgün olduğunuzu ancak siz karşınızdaki insanlara belli ederseniz anlatabilirsiniz. Bu sebeple duygu ve düşüncelerinizi dile getirin. Ancak bunu yalnızca kendi açınızdan değerlendirmeyin. Karşınızdaki kişilerin sizin durumunuzla ilgili ya da herhangi bir durumla ilgili duygu ve düşüncelerini öğrenmeye çalışın. Bu sayede hem iletişim beceriniz gelişir hem de yeni insanları dolaylı olarak tanımış olursunuz.

Yeni hobiler Edinin ve İnsanları Dahil Edin

Photo by Pixabay on Pexels.com

Yeni bir aktivite, hobi ya da alışkanlık kazanmak size özgüven, mutluluk gibi hisleri kazandıracaktır. Daha özgüvenli, huzurlu, sakin ve mutlu hissettiğinizde çevrenize de benzer pozitif duyguları yansıtırsınız. Ayrıca yeni edindiğiniz hobiler ve aktivitelere çevrenizdeki insanların da dahil olması yeni ortak noktalarınızın olmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medyayı Yeterli Miktarda Kullanın

Photo by PhotoMIX Company on Pexels.com

Sosyal medya insanların internet üzerinden sosyalleşmesini amaçlayan, ancak günümüzde bizleri daha da yalnızlaştıran bir platformlar bütünüdür. Sosyal medya ile gündemi takip etmek, viral olan olay ve durumlardan haberdar olmak sizin arkadaşlarınız arasında sohbet ederken yeterli derecede yorumlama, bilgi verebilme imkanı sağlar. Ancak aşırı miktarda sosyal medya kullanımı sizi daha da yalnızlaştırır ve sizi bağımlı hale getirir. Bu sebeple dengeli bir şekilde sosyal medya kullanmak oldukça mantıklı bir tercih olacaktır.

Kendinizi Sosyalleşmek İçin Zorlamayın

Ben sosyalleşeceğim, bugün daha sosyal olacağım gibi bir düşünceyle hareket etmek mümkün değildir. İçten içe bunu istiyor olsanız dahi böylesi bir düşünceye kapılmayın. Bu sadece sizin fazlaca düşünmenize ve plan yapmanıza sebep olur. Bu sebeple doğal olun. Yapmak istediğinizi, aklınızdan geçeni yapın. Yanlış yapmaktan, insanlarla konuşmaktan ya da herhangi bir düşüncenizi paylaşmaktan çekinmeyin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s