Geleceğinden Vazgeçmek ve Kurtarmak

Photo by Pixabay on Pexels.com

Son birkaç aylık süreçte bloğumuzda aktif bir içerik üretim sürecini ciddi anlamda bırakmış olduğumuzun farkındayız. Bunun sebeplerinin başında bu yazımızda bahsedeceğimiz konunun yanı sıra birtakım vazgeçmiş olma, gündelik hayatın zorunluluklarına uyum sağlamak ve kişisel vaktin istenmeyen şekilde doldurulması gibi çeşitli sorunların yaşandığı söylenebilir. Bloğumuzu kurarken amacımız sizlere bilgi vermekti.

 Ancak bir süredir eğitim hayatımızın sekteye uğrayışı, vaktimizin büyük çoğunluğunun çalışma şartları nedeniyle harcanıyor oluşu nedeniyle aktifliğimizi kaybettik. Ancak bu açıklamadan sonra sizlere hemen herkesin yaşıyor olduğu ya da yaşayabileceği bir duygusal yıkımdan, beklenmedik bir tembellik halinin nasıl gelecek ile ilgili düşüncelerinizden ve hayallerinizden sizi vazgeçirebileceğini anlatacağız. Umarız ki sizler için faydalı ve keyifli bir yazı olur…

Sıradan İnsanın Bir Günü

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

2022 yılına göz attığımızda her yetişkin bireyin belli bir koşuşturma ve düzen içerisinde hayatta kalma mücadelesi verdiğini görmek mümkündür. 2 yıl boyunca evlerimize kapanmış olduğumuz pandemi dönemi anlam verilmedik bir şekilde devam ederken artık evlerimizden çıkıyor ve olabildiğince iş ya da sosyal yaşantımıza devam ediyoruz. Ancak Pandeminin tüm dünyaya etkisi, daha önceki yazılarımızda da anlattığımız gibi ekonomik sıkıntıları da beraberinde getirdi. Ülkemizde bir şeyleri satın alabilmek, hayatta kalabilmek adına insanlar ellerinden gelen tüm vakitleri çalışmakla geçirmek zorunda kaldığının farkında.

Günümüz şartlarında geçmişteki yaşam şartları ve standartlarının pek de mümkün olmadığını görebiliriz. Bu durumda herhangi bir insanın bir gününün iş / okul ve ev arasında mekik dokunarak geçtiğini, dışarı çıkıp dolaşabilmek için maaş günlerinin beklendiği bir dönemin yaşandığını söylemek mümkün. Geleceğimizden vazgeçmek başlığında ise bahsettiğimiz esas konu hayallerimizi yalnızca satın alabildiklerimiz ve alabilmemiz durumunda sırtlandığımız borçlardan ibaret olduğu gerçeğini özellikle de son zamanlarda fark ediyor oluşumuzdur.

Borçsuz Yaşam Mümkün Mü?

Photo by Pixabay on Pexels.com

Araç sahibi olmak, ev sahibi olmak ya da yatırım sahibi olmak gibi tüm düşünceler hemen herkes için bir hayal olurken, elindeki imkanlarla bu tip varlıklara sahip olmak isteyenler ise geleceklerini borçlara teslim ederek, ömürlerini bu borçları kapatmak üzere harcıyor. Bu da dolaylı olarak düzenli bir gelirinizin olmasını şart kılarken, gelirinizin büyük bir yüzdesini satın aldıklarınızın yıllarca borcunu ödemek üzere harcamanız anlamına geliyor. Geleceğinizden vazgeçme durumu borçlarınızı ödemek için istemediğiniz işlerde çalışmak, karşılayamadığınız için birçok zevk ve hobinizi geride bırakmak ya da hedefiniz olan mesleğe ulaşmak adına zerre vaktinizin olmaması gibi geleceğinizden vazgeçtiğiniz günleri size getiriyor.

Tüm bu bahsettiğim durumlar düşünüldüğünde sizce hala borçsuz yaşam mümkün olabilir mi? Örneğin herhangi bir şeyi satın almak, yalnızca ihtiyaçlarınızı edinmek ya da dışarı çıkıp dostlarınızla eğlenebilmek için bahsettiğim iş odaklı, borç ödeme temelli yaşam tarzına mecbur olduğunuzu düşünüyor musunuz? Sorularımın yanıtı hemen herkes için evettir. İşte tam da bu noktada bahsedeceğimiz konu bu. Hayallerinizi bir şeyler için harcadığınızda belki varlık sahibi olabilirsiniz. Ancak geleceğinizden vazgeçmiş olursunuz.

Geleceği Kurtarabilmek

Photo by Anna Shvets on Pexels.com

Geleceğimi kurtarmak adına kendimce kararlar alıyor ve uygulamak için kimi zaman kendimi zorluyorum diyorsanız doğru yoldasınız. Ancak günümüz şartlarına mahkum olup, istemediğiniz bir yerde çalışıyor, mecbur olduğunuz için üniversiteye devam etmeniz gerektiğinizi düşünüyorsanız ya da sırtınıza yeni borç yükleri alıyorsanız lütfen bu yazıdan sonra tekrar düşünün. Yaşam tarzınızı ve son birkaç yılınızı göz önünden geçirin. Vazgeçtiğiniz tüm hayaller arasında tek biri dahi olsa gerçekleştirebilmek için zaman yaratın ve azimli olun.

Ancak bu şekilde toplumun bize dayattığı yaşantıdan uzaklaşarak, hayallerimizle, geleceğimizle ilgili düşüncelerimizi koruyabilir ve gerçekleştirebiliriz. Şartlara uyum sağlıyor oluşunuz aklınızı bulandırmasın. Hayallerinize ulaşmak her zaman mümkündür. Bunun için elinizden gelmesi gereken tek şey vazgeçmemek, çabalamak ve ulaşabilmek için emek harcamaktır. Umuyorum ki bu yazımız biz Sosyal Yaşa ekibi içinde güzel içerikleri size hazırlamak üzere yeni bir başlangıç olur. Herkese güzel bir gün ve gelecek dileriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s