Yerli Üretim ve Katma Değer

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Üretimin bir ülke için, hatta tüm dünya için ne kadar önemli bir şey olduğu konusunda çokça yazılarımızda bahsetmiştik. Bunun sebebi de arz talep dengesini oluşturabilmek hatta arzı talebin üstünde tutarak ihtiyacın fazlasını stoklayarak daha garantici bir yaklaşımda bulunmak şeklinde belli bir düşünceye sahip olduğumuzu yazılarımızı takip eden sevgili okurlarımız hatırlayacaktır. Bu yazımızda da uzun süredir çeşitli şekillerde ertelenmiş olan, ancak yapılan son basın açıklamaları, lansman ve görüntüler dahilinde yerli arabamız Togg’un piyasaya sürülüşünden bahsedeceğiz…

Piyasalarda Yerli olmanın etkileri

Photo by ThisIsEngineering on Pexels.com

Yerli üretim demek sınırların içerisinde yeterlilik ve gerekli ihtiyaç durumu karşılanarak ortaya çıkan, öz sermayeye sahip işlenmiş, üretilmiş ürün anlamına gelmektedir. Yerli ürün dışarıdan temin edilen her üründen çok daha değerlidir. Bunun sebebi ülkeye katma değer sağlar. Ticari bir değere sahiptir, ülkede üretiliyor olması özelleştirme hakkını da diğer devletler üzerinde kullanma imkanını sağlar. Üstelik öz kaynaklar eğer yerli üretimde kullanılırsa çeşitli ihtiyaçları da kendi ülkemiz sınırlarında temin edebilmek mümkün hale gelir. Yerli ürün bazında gözlemlediğimizde otomobil sektöründe uzun yıllardır markalaşmış dünya devleri genellikle belli ülkeler ile tanınıyor olsa da Togg markası teknoloji rekabetinde büyük bir adım olarak değerlendirilmelidir.

Peki, neden her şey yerli olmasın?

Photo by Luis Quintero on Pexels.com

Yerli üretim yalnızca endüstriyel alanda olmak zorunda değildir. En büyük ihtiyacımız olan enerji ve temel gıda ihtiyacı kendi ülkemizde karşılanabilir. Bunun için yapılması gereken yeterli destek, teşvik aynı zamanda değer vermektir. Bu sayede hem üretici hem tüketici durumdan memnun kalacaktır. Üretici ürettiğiyle kazançlı çıkarken, öz kaynaklardan ortaya konan ürün ithal gelen herhangi bir üründen daha az maliyetli olacaktır.  Yani geçmişte de birçok kez ülkemizde özen gösterildiği üzerine yerli üretim her zaman ülkenin kalkınmasında en temel unsurdur.

Katma değer ancak rekabet ortamında sağlanır.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Rekabetin olmadığı bir ortam yalnızca tekelleşmeyi doğurur. Bu da elbette bir değer yaratmaktan çok, özelleşmiş ürünü ortaya çıkarır. Piyasada bulunan çeşitli otomobil devleri ile rekabet ortamına girilmesi ülkemizde Togg vb. otomobil markalarını ortaya çıkarabilmek adına zemin hazırlamıştır. Yerli üretilen hiçbir ürün, marka ya da değerin herhangi bir hükümete, siyasi bir topluluğa bağlanması söz konusu olmayıp, ülkenin çıkarı gözetilerek yalnızca ülke yararına ortaya konmuş bir adım olduğu unutulmamalıdır. Teknolojik gelişmelerin yanı sıra alınacak olan ekonomik doğru politikalar, üretim odaklı çalışma sistemi kurulması ve elbette temel ihtiyaçların topluma sağlanabilecek bir yaşam şeklinin ortaya konabilmesi ülkemiz sınırları içerisinde daha mutlu, daha özgür ve daha umutlu bir toplumu oluşturacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s