Yeni Hayat (Cast Away)

Tür: Dram – Macera

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Helen Hunt, Lari White, Peter Von Berg, Vince Martin, Jay Acovone

Özet

Chuck Noland FedEx firmasında çalışan bir mühendistir. Ulaştırmada sorumlu olan Chuck yurtdışına uçuşlar yaparak ürünlerin teslimatıyla sorumludur. Bir gün yaşamış olduğu bir uçak kazasıyla birlikte Pasifik okyanusunun ortasında bir adada mahsur kalır. Burada hayatta kalmak için mücadele veren Chuck zorlu birçok durumla baş etmenin yollarını arayacaktır. Başrolünde Tom Hanks’ın yer aldığı 2000 yılında yayınlanan Cast Away (Yeni Hayat) adlı filmi izlemek isteyenler Netflix’den izleyebilirler.

İnceleme

Cast Away filmi FedEx’de oldukça yoğun bir şekilde çalışmakta olan Chuck Noland’ın hayatının bir kısmının anlatımıyla başlamaktadır. Chuck güzel bir işe, evlilik yolunda güzel bir ilişkiye sahip başarılı bir adamdır. İşi gereği sık sık yük uçaklarında yolculuk yapan Chuck bir gün yaşadığı talihsiz bir kaza sonucu bir adada mahsur kalacaktır. Burada uzunca bir süre hayatta kalma mücadelesi veren Chuck kendi kendine bir şeyler başarmanın, açlık, susuzluk ve diğer barınma ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağını birçok farklı şekillerde uğraş vererek öğrenir. Yıllar süren aramalar sonuçsuz kalırken, Chuck kurtuluş için bir umut bulur. Ancak ada hayatından sonra yaşayacakları hiç de beklediği gibi olmaz.

Konuyu çok derinleştirmeden ve spoiler vermeden ancak film bu şekilde anlatılabilirdi. Filmin 2000 yapımı olduğu düşünüldüğünde günümüz filmleri senaryosuna nazaran çok sade bir konusu ve basit bir hikaye örgüsü olduğu söylenebilir. Ancak oldukça başarılı bir oyuncu olan Tom Hanks’ın gençlik yıllarında yer aldığı bu film dram ve macerayı sonuna kadar size hissettirecek.

Gözlem ve Eleştiri

Filmi izlemiş olanların konusuna ilgi duyarak başlamış olduğuna eminim. Hayatta kalma mücadelesi, macera ve ada hayatının bir araya gelmesiyle heyecan verici bir hikaye düşüncesiyle film izlenebilir. Ancak filmi izlerken fark ettiğim olay örgüsünün pek heyecan vermeden, hatta oldukça monoton şekilde ilerleyişiydi. Olayların geçişleri, Chuck’ın adadaki mücadelesi vb. olaylar artık günümüz senaryolarında sıkça görüldüğü için izlerken klasik hayatta kalma ve kurtuluş hikayesinin üstüne çıkamadı. Genel olarak filmde büyük bir karakter evriminden söz etmekte mümkün değil. Chuck hayatta kalmayı çeşitli şekillerde başarmış, 4 yıl yalnızlığın ardından yaptığı sal ile kurtuluş yolunu bulmuş. İnsanlardan uzak yaşamanın getirmiş olduğu asosyallik ve içine kapanma durumuyla karşı karşıya kalmıştı.

Psikolojik unsurlar bakımından güzel işlense de sonuç olarak çok ilgi çekmeyen bir konu akışı söz konusuydu. Ayrıca Chuck ve nişanlısı Kelly arasında aşırı romantik olmasa da yaşanan ilişkinin Chuck’ın hayatta kalmasında büyük etkisi olsa da sonrasında Kelly’nin evli oluşu, eksik bir kavuşma sahnesi ve finaldeki sona bağlanmayan bitiş filmin aşırı kaliteli oluşunu gölgeler nitelikteydi. Ancak genel olarak izlenebilir. Konusuyla dikkat çeken özellikle de başrolünde Tom Hanks’ın yine ön plana çıktığı bir film olduğu söylenebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s