Kazanma Tutkusu Nedir?

Photo by RODNAE Productions on Pexels.com

İnsanların zamanla değişime uğrayan çeşitli duygu ve düşünceleri vardır. Çocukluktan başlayan tecrübe olgunluk dönemlerine doğru karakterimizi oluşturacaktır. Bu durum çeşitli duyguları ve tutkuları da kazandırmaktadır. Örneğin erkeklerin spora olan tutkusu ya da kadınların modaya olan tutkusu zamanla alışkanlıklardan ya da zevklerden ortaya çıkan tutkularıdır. İnsan süreklilikle birlikte tutkularını kazanır. Peki, tarifsiz bir zevk olan kazanma tutkusu nasıl ortaya çıkar, sizin kazanma tutkunuz var mı? Bu yazımızda kazanmanın müthiş hazzından bahsedeceğiz.

Hırs, Çaba ve Galibiyet

Photo by Ketut Subiyanto on Pexels.com

İnsan hayatında başarıların büyük bir önemi vardır. Kazanmış olma hissi, zamanla başarıya açlığı doğurur. Bu durumda daha fazla galibiyet ve hırs ile insan her zaman başarılı bir insan olmak ister. Bunun esas sebebi hissetmiş olduğunuz tatmin hissi ve insanların gözünde alınan takdirdir. Başarılı insanların herkes tarafından seviliyor oluşu, başarılarının sürekli hatırlatılması ve ödüllere layık görülmek yazımıza konu olan kazanma tutkusunu içten içe besler ve ortaya çıkarır.

Her başarı insanı daha hırslı, daha çaba gösteren ve sürekli bir yarış temposunun içinde hissetmesine neden olan bir durum haline gelir. Böylesi bir tutku bazı insanlarda takıntı haline gelebileceği gibi, bazı insanlarda da harika bir motivasyon kaynağı olabilir. Sürekli takıntı size zarar verecektir. Yaşadığınız en ufak başarısızlık ya da istediğiniz bir şeyin yerine gelmeyişi dolaylı olarak sizin canınızı aşırı derecede sıkabilir hatta depresyona bile girmenize neden olabilir. Ancak kazanmaya olan istek güzel bir motivasyon sağlayıcı olduğunda odaklanma, çalışma ve emek harcamaya olan isteğiniz büyük oranda artacaktır.

 Kazanma Tutkusunun Örneği

Photo by Jopwell on Pexels.com

Bir olayı anlamanın en iyi yolu onu örneklendirmektir. Okulunuzda istediğiniz bir bölümü kazandığınızı düşünün. Bu bölümde yapmanız gereken derslerinize odaklanmaktır. Eğitim sürecinizde öğrendiğiniz tüm konular mesleki bilgi değerine sahip olduğu için tam anlamıyla öğrenmek sizler için faydalı olacaktır. Kazanma tutkunuz en dolu anlamda üniversitenize odaklanmak olduğunda belli bir motivasyon ile çalışmaya başlarsınız. Bu süreçte kazanma tutkusu 2 şekilde görülür. Not odaklı çalışan insanlar herkesten yüksek not almaya çalışırken, motive olmuş bazı insanlar en dolu şekilde, derslerini tam anlamıyla öğrenmek hatta fazlasını araştırarak kendini geliştirmeye odaklı şekilde süreci tamamlarlar. Bu da kazanma tutkusunun kişide oluşturduğu olumlu etkileridir.

Ancak kazanma tutkusuna farklı bir noktadan bakıldığında iş dünyasında iyi ya da kötü durumlar örnek verilebilir. Bir yönetici terfi almasını istemediği ya da birilerinin kendi yerine gelmesi riskine karşı hissettikleri bu kazanma tutkusu ile mobbing uygulamak ya da direkt kişiye odaklı engeller oluşturabilir. Ancak iyi yönden baktığınızda çalışırken tam konsantre bir şekilde işinizi görev tanımını yerine getirir. Terfi almak ve sonrasında daha iyi konumlarda çalışabilmek sizin için motivasyon olabilir.

İsteği Korumak

Photo by Snapwire on Pexels.com

Kazanma tutkusu konusunda anlatmakta olduğumuz konu esas olarak isteği korumaktır. İnsan herhangi bir konuda isteğini ve odağını kaybettiğinde zamanla amaçlarından ve hedeflerinden uzaklaşmaya başlayacaktır. Bu uzaklaşma durumu çoğu zaman içten içe sizi kötü hissettirirken, zamanla hayatınızda bir şeylerin eskiye nazaran daha kötüye gitmeye başladığını da fark edebilirsiniz. Bu anlamda kazanma tutkusu sizin istekli olmanızı ve sürekli amaçlarınız doğrultusunda hareket etmenizi sağlayacaktır.

Bir süreç sonuna ulaşılmadan tamamlanmış sayılmaz. Bu sebepledir ki amaçlarınıza ulaşırken tökezlemeniz ve vazgeçmeniz gibi riskler her zaman olacaktır. Ancak kaybetmek – doğru zamanda vazgeçmek yazımızda bahsettiğimiz gibi ya doğru zamanda kararınızdan vazgeçeceksiniz ya da ulaşmak istediğiniz noktaya gidene kadar asla pes etmeyeceksiniz. Aksi halde yarım kalmış olma hissi içten içe sizi yoracak ve aklınızda sürekli bir düşüncenin kalmasına neden olacaktır. Kendi kazanma tutkunuzu kazanın ve asla pes etmeyin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s