İnternette Bilgilerimiz Ne Kadar Güvende?

İnternet herkesin kullanmaya başlamış olduğu, günümüz dünyasında en yaygın teknolojidir. Hemen her saniye basit bir işlem ile ulaşabiliyor olduğumuz internet bizlere çok fazla bilgiye ulaşabilme imkanı sağlamaktadır. Ancak internet üzerinde aktarmış olduğumuz bilgilerin her geçen gün risk altında olduğunu hiç düşündünüz mü? Özellikle de kullanıcı sayısının kontrolsüz artışıyla birlikte çok fazla sayıda hacker, internet dolandırıcısı ya da casus yazılım üreten birçok farklı insan kişisel verilerinizi çalmaya yönelik bağlantılar ile sizin verilerinizi, özel dosyalarınızı hatta belki de paranızı çalmaya çalışıyor olabilir…

Denetimsizlik güvenliği Azaltıyor

Photo by Pixabay on Pexels.com

İnsanların kontrolsüz bir ortamda sürekli olarak verilere ulaşıyor olması, üstelik basit şifreleme sistemleri dışında hiçbir şeyin verilerinizi korumuyor olması günümüzde büyük bir riski ortaya çıkarıyor. Örneğin deneysel amaçla açmış olduğum İnstagram sayfasında düzenli olarak paylaşım yaparken basit bir link hilesi yüzünden hesabım birkaç saniyede muhtemelen bir dolandırıcı tarafından ele geçirildi. Deneysel bir hesap olması nedeniyle hiçbir güvenlik önlemi almamıştım. Elbette yalnızca telefon numarası ve e posta adresi kaydettim. Ancak İnstagram gibi uygulamalarda bu tür sorunlarla karşılaşmamak için tek yapmanız gereken, e posta doğrulama, telefon numarası kodlama sistemi, kurtarma e-posta adresi, kurtarma kodlarını kaydetme ve 2 adımlı doğrulama yöntemlerinin tümünü kullanmaktır.

Tüm Bilgilerimizi Kaydediyoruz Ama…

Photo by Mikhail Nilov on Pexels.com

Bilgisayarlar, telefonlar, tabletler vb. teknoloji ürünlerine giriş yaptığınızda özellikle de herhangi bir uygulama yüklediğinizde çeşitli sözleşmeler ve onay formları karşınıza çıkar. Genellikle bu formların formalite amaçlı olduğunu düşünürüz ve öylece okumadan imzalarız. Ancak tüm bu sözleşmeler sizlerin kişisel verilerini veri tabanlarına kaydetmelerine neden olmaktadır. Yüklediğiniz bir uygulama ile konumunuz, telefon numaranız, ad, soyadı, doğum tarihi ve daha birçok veriyi çeşitli şekillerde uygulamaların ya da cihazların hafızalarına kaydetmiş oluruz. Aslında bu şekilde bilgilerinizi kaydetmiş olduğunuz cihaz ya da uygulamaya teslim edersiniz. Sonrasında ortaya çıkan risklerin sorumluluğu artık sizde değildir.

Maalesef bu duruma örnek olarak bir yemek sipariş uygulaması büyük bir açık nedeniyle çeşitli verilerin çalındığını açıklamıştı. Kullanıcıların adresleri, isimleri, telefon numaraları başta olmak üzere çeşitli bilgileri güvende sanılan uygulama ya da siteden hacklenerek çalınmıştı. Elbette bu durumla ilgili çeşitli kamu davaları açılmış olsa da çalınan veriler kurtarılamadı ve farklı insanların ellerine geçti. Benzer bir durum günümüzün en yaygın sosyal medya platformlarından Facebook, bugün ki adıyla Meta üzerinden de yaşandı. ABD’de zorlu bir kamu davasına dönüşen durumda sorumluluk şirketin Ceosu ve kurucusu Mark Zuckerberg’in çeşitli davalarda savunmaları ile bir şekilde para cezası vb. sonuçlarla kapatıldı. Ancak sonuç olarak kaybedilen veriler yine bizlerin kişisel verileri oldu. Üstelik çalınan verilerin hangi amaçlarla kullanıldığı da kesin olarak bilinmiyor.

Kendi Güvenliğinizi Sağlayın…

Photo by Antony Trivet on Pexels.com

İnternet madem bu kadar riskli bir ortam haline geldi. Bilgilerinizin çalınıyor olması gibi durumlar sıkça rastlanabilir bir durum. O zaman yapmanız gereken kişisel olarak verilerinizi koruma altına almaktır.  Günümüzde en gelişmiş yöntemlerle oluşturulmuş güvenlik duvarları bile farklı yazılımlar ile kırılabilir. Ancak siz tedbirlik davranarak henüz çalınmadan bilgilerinizi kurtarma imkanı bulabilirsiniz. Bunun için yapabilecekleriniz şunlardır;

  • Şifrelemelerde zorlu, kırılması güç kodlamalarda bulunun.
  • Eğer kullandığınız şifrelemede mümkünse telefon numarası ile doğrulama seçeneğini tercih edin.
  • Özellikle de e postanızın güvende olduğundan emin olmak için Have I Been Pwned gibi siteler üzerinden e posta verilerinizi ya da herhangi bir site verinizi kontrol edebilirsiniz.
  • Mutlaka kurtarma hesapları ya da yöntemlerini kullanın böylece hesabınız risk altındaysa uyarı alma ihtimaliniz olacaktır.
  • En önemlisi de kişisel verilerinizin uygulamalarda ne oranda kullanıldığına ve verilerinizi site tarafından güvende tutulduğundan emin olun.
  • Google’da bile olsa kredi kartı ve diğer ödeme seçeneklerinizi kaydetmeyin.

İnternet üzerinde işlem yaparken mutlaka görmüş olacağınız güvenli bağlantı yazılı sitelere bilgilerinizi girebilirsiniz. Özellikle de kredi kartı gibi bilgiler güvenli bağlantı vermeyen hiçbir siteye yazılmamalıdır. Çünkü risk taşıyan siteler basit bir şekilde verilerin çalınmasına hesaplarınızın boşaltılmasına neden olacak hacklere neden olabilmektedir. Interneti güvenle kullanabilmek için her zaman tedbirli olun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s