Mobbing Nedir

Ülkemizde ve dünyada artan iş olanakları farklı imkanların beraberinde yeni sorunları da getirdi. Bunlar arasında özellikle de dikkat çeken kavram mobbing oldu. Mobbing nedir, Mobbing çalışılan işletmede ya da kurumda bir üstün emri altındaki astlarına çoğunlukla sözlü bir takım baskılayıcı, sert ve ağır söylemlerde bulunması, çalışanı yıldırmak, yormak ya da doğrudan işten çıkarabilmek adına uygulanan hiçbir işyerinde uygulanması yasal olmayan bir zorbalık halidir. Kimi zaman iş yerlerinde yüksek mevkide bulunan kişilerin bu tip ağır söylemler ile çalışanlarını zoraki bir şekilde işten çıkarmaya çalıştıkları ve başarılı oldukları da bilinmektedir.

İş Yerinde Üstlerin Baskısı

Photo by Jonathan Borba on Pexels.com

İş yerleri çoğunlukla birtakım görevlerin çalışanların uygulaması ile kazanç elde edebilecekleri yerlerdir. Burada esas amaç ortaya konan işin iş veren tarafından yeterli bir performans ile kar getirmesidir. Bunun dışında herhangi bir çalışanın var olan görevlerinin üstünde ağır iş yükü ile çalışmaya zorlanması, yaptığı görevde yanlışlarının sert bir dille hatta hakaret derecesinde söylemler ile kişiye sözlü bir şiddet uygulanması mobbing’tir.

Bu gibi durumlar genellikle aşırı mükemmeliyetçi yöneticiler tarafından sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yöneticilerin esas amacı çalışanların yeterli derecede performans göstererek görev ve sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlamaktır. Ancak bazı yöneticilerin çalışanlardan sürekli olarak yüksek performans göstermeleri ve görevleri dışında daha zorlu yeni sorumluluklar tanımalar özellikle de ülkemizde sıkça rastlanan bir durumdur.

Görevlerin Dışında Zorluklar

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Yetki sahibi olan yöneticilerin görevlerin dışında zorluklar ve artan yeni işleri çalışanlara yaptırmaları gibi bir durumda dolaylı olarak mobbing sayılmaktadır. Çünkü bir çalışanın görevi temel olarak belli birkaç durumla sabittir. Örneğin muhasebecinin görevi işletmenin gelir ve gider durumunu denetlemek, çalışanların maaşlarını düzenlemek ve vergi ödemelerini sağlamaktır. Ancak tüm bu görevlerin dışında bir muhasebeciden işçi alımı yapması ya da yeni ürün tedariki ile uğraşmaları beklenemez. Bunlar farklı alanlarda çalışan departmanların görevidir.

İşinizdeki Psikolojik Mücadele

Photo by fauxels on Pexels.com

Mobbing durumu kesinlikle psikolojik mücadele olarak değerlendirilmelidir. Çünkü herhangi bir işletmede hiçbir çalışanın bir diğerine fiziksel bir baskı uygulaması söz konusu değildir. Bu sebepledir ki üstler astlarına mobbing uygularken çoğunlukla işten çıkmalarını sağlamak, istifa etmeleri konusunda baskı uygulamak ya da dolaylı olarak çalışma süreçlerini engellemeye çalışabilmektedir. Her ne durum olursa olsun bu tip zorlamalara karşı mücadele etmek gerekmektedir. Çoğu insan bu tip baskıcı davranışlara işe olan büyük ihtiyacı nedeniyle maruz kalırken göz ardı edebilir ancak bu gibi durumlarda olabildiğince destek alabilmekte fayda vardır. Sürekli olarak mobbinge maruz kalan çalışanların farklı bir yöneticiye, işletmede sorumlu bir başka kişiye ya da eğer çalıştığı işletme eğer bağlıysa bir sendikaya başvurmaları süreci olumlu olarak etkileyebilecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s