Günlerim Hep Aynı Diyorsan…

İnişli çıkışlı duyguları ile yaşıyor olan insan hiçbir zaman düşüncelerinde ve hislerinde sabit değildir. Sürekli olarak değişim içerisinde olmak, hatta hayatınızın sürekli aynı döngü içerisinde ilerliyor olması durumunda dahi bir gününüzün bir diğerinden tamamen farklı hislerle geçmesi oldukça doğal bir durumdur. Özellikle de tükenmişlik sendromu olarak bilinen insanın isteksiz olması hali monoton yaşam tarzından kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Yani, sabah kalkıp okula gitmek, okuldan sonra eve gelmek, oyalanmak, biraz eğlenmek ve ertesi gün döngüye devam etmek. Bir başka örnekte ise işe gitmek, işten dönüp televizyon karşısında uyuklamak ve ertesi gün tekrar döngüye devam etmek kişinin isteksizleşmesine ya da tükenmişlik halinde olmasına neden olmaktadır.

Bloğumu açtığım günlerden bu yana yaşadığım değişimde tam olarak bu duygular içerisinde oluşum. Tam olarak bu döngüye sıkışmış olduğumu hissettirdi. Böylece kurtuluş yolu ararken bu konuda biraz araştırma yapmak istedim. Peki, kendimizi öğrenme isteğini kaybetmiş, isteksiz, mutsuz ve enerjisiz hissettiğimizde tüm bu yorucu durumdan nasıl kurtuluruz? Elbette harekete geçerek, harekete geçmek ve bu anlamsız döngüyü değiştirmek ancak kendi elimizde…

Neden İsteksiz ve Tükenmiş Hissederiz?

Photo by cottonbro on Pexels.com

Kendi kendimize sıkça kararlar alırız, ancak çoğu zaman uygulamak karar almak kadar kolay olmaz. Bir süre bu kararları sürekli olarak devam ettirdikten sonra sıkılma hali ya da pes etmek gibi bir durum söz konusu olmaktadır. Bunun nedeni de isteksiz ve tükenmiş olmanızdır. Eğer, bir fikir ya da plan dahilinde hareket etmek istiyor ve tüm bu planları bir anlık boş vermişlik ile erteliyorsanız, maalesef sizde tükenmişlik durumunda olabilirsiniz. Zorunluluklar sizi bir şeylere yapmaya zorlar. Örneğin para kazanmak için çalışmak gerekir, bu bir zorunluluktur ve yapılması mecburidir. Henüz bir çocuksanız okula gitmeniz gerekir bu da bir zorunluluk durumudur. Ancak kişisel olarak yapmış olduğunuz planları uygulamak size zorunluluk olarak gelmeyebilir.

Bu durumda kendi kendinize almış olduğunuz kararları uygulamıyor olmanın hiçbir negatif karşılığı olmadığınızı fark edersiniz. Ancak bunu yapmak öz saygınızı kaybetmenize neden olacaktır. Kendi sözlerinizi tutmuyor oluşunuz zamanla yapmak istediklerinizin önünde engeller çıkarmanıza neden olacaktır. Tükenmiş hissediyorsanız, isteklerinizi uygulamak ve sürekli sıkılmış olma halinden çıkmak istiyorsanız birkaç yöntemle bu karmaşık duygu halinden çıkmanız mümkündür.

Değişiklik Yapabilmek, Tükenmişlikten Kurtulmak

Photo by Tirachard Kumtanom on Pexels.com

Öncelikle sahip olduğunuz olumsuz alışkanlıkları geride bırakmalı ya da büyük oranda azaltmalısınız. Artan vakitlerinizde telefon ya da televizyon başında boş vakit geçirmekten vazgeçin. Sizi yorduğunu düşündüğünüz tüm kötü alışkanlıkları geride bırakın ve üretken olmanıza yarayacak yeni alışkanlıklar edinin. Spor yapmak, sağlıklı beslenmek, meditasyon yapmak ve kitap okumak elbette bunun için en popüler yöntemlerdir. Sizi tükenmiş olma hissinden çıkaracak en etkili yöntem öğrenmek istediğiniz ancak sürekli öğrenmeyi hayal ettiğiniz bir şeye odaklanmaktır. Bu resim çizmek, yazılım dilini ya da yabancı bir dili öğrenmek olabilir.

Dinlenmek ve Odaklanmak İçin Zaman Yaratın

Photo by Martin Pu00e9chy on Pexels.com

Tükenmiş hissetmenizin ilk nedeni sürekli bir döngü içinde olmaktır. İkinci nedeni ise yeterince kendinize vakit ayırmıyor oluşunuz olabilir. Her gün yeterince uykunuzu almıyor oluşunuz, yoğun geçen günün sonunda kendinizi yormaya devam edecek alışkanlıklarınızın olması sizi bıkmış ve isteksiz bir duygu halinde olmaya itebilir. Bu sebeple kendinizi gün içinde boş vakitlerde dinlendirin ve özellikle de bedeninizin ihtiyaç duyduğu uykuyu tam olarak alın. Uyku süresi kişiden kişiye değişse de uzmanlar iyi dinlenebilmek ve sağlıklı olabilmek adına 7 saat uykunun yeterli olduğunu belirtmektedir.

Alışılmışın Dışına Çıkın

Photo by David Bartus on Pexels.com

Alışmış olduğunuz düzeni tamamen değiştirebilmek elbette mümkün değildir. Ancak günlerinizi birebir aynı geçiriyor olmanız değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Çalışırken harcadığınız sürenin dışında kalan süreyi farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Yeni bir deneyim, görülmesi gerektiğini düşündüğünüz bir yer ya da konuşabileceğiniz bazı insanlar sizin gününüzün farklılaşmasında büyük etkiye sahiptir. Alışmış olduğunuz hayat sizi sıkıcı, tahmin edilebilir ve sürekli bir döngüye itiyorsa, siz de hayatınızı değiştirecek ufak çaplı adımları atmak için çaba harcayın. Umarım ki bu çabalar ile daha mutlu ve istekli bir yaşam sizi bekliyor olacak…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s