Kuraklık Avrupa’da Ölüm Getirdi

Uzun süredir devam ettiğimiz gündem içeriklerimize eski yazı tarzımızla tekrar devam ediyoruz. Gündeme gelmesi gereken konulardan sonra artık dünya gündeminde ve ülke gündeminde olan önemli olaylara yer vermeye devam edeceğiz. Geçen hafta Avrupa basını tarafından dünyaya duyurulan olay şok edici bir etki yarattı. Uzun yıllardır gündeme gelen küresel iklim krizi ve küresel ısınma gibi kavramların ne kadar gerçek sorunlar olduğu bu 2022 yılının yazında gözle görülür hale geldi.

Avrupa’da Sıcaklık Nedeniyle 1700 Ölüm

Sıcak havanın etkisiyle ortaya çıkmaya başlamış olan kuraklık Avrupa’nın birçok ülkesinde mevsim normallerinin çok üzerinde sıcaklıklara ulaştı. Ortaya çıkan veriler doğrultusunda Portekiz, İspanya ve Fransa’da 1700’den fazla kişinin aşırı sıcaklık nedeniyle öldüğü belirtildi. Üstelik bahsedilen sıcaklık dereceleri ülke normallerinin en üst limitinde olup 40 dereceyi aşmış bulunuyor. Bu durumda ortaya çıkmış olan küresel ısınma sorunun henüz var olan su kaynaklarımıza rağmen ne kadar büyük bir tehdit olduğunu gösteriyor.

Kuraklık ile Nasıl Baş Edilir?

Photo by Oday Hazeem on Pexels.com

Kuraklık sorunu yalnızca bu yıla özgü bir sorun değil. Yapılan araştırmalarda dünyanın doğal sıcaklık derecesinin sürekli olarak artış gösterdiği kanıtlanmıştır. Bu durumla birlikte dünyanın ısındığını bu sebeple su kaynaklarının yavaş yavaş kurumaya başlaması, beslenmemizi sağlayan tarımsal ve hayvansal ürünlerin gelecekte risk altında olduğunu söylemek mümkün. Küresel ısınma ve iklim değişikliği sorunları birkaç yılda düzeltilemeyecek kadar büyük sorunlardır. Bu sorunlarla baş etmek için uzun vadeli planlar yapmakta fayda vardır. Çevreye daha duyarlı olmalı, sera gazı oluşumunu minimuma indirmeli, fosil yakıt tüketimini büyük oranda bitirmeli, doğayı daha fazla korumalı ve tahribatını önlemeliyiz. Aksi halde zaten doğa artan sıcaklık nedeniyle yangınlarla kendini yok etmeye başlayacak. Elbette bu durum ilk önce insanları etkileyecektir.

Türkiye’de Sıcaklıkların Artması ile Neler Olur?

Photo by Joshua Woroniecki on Pexels.com

Kuraklık sorunu yalnızca Avrupa’da yaşanmıyor. Yüksek sıcaklık bizim içinde büyük bir risk. Sıcaklıktan kaynaklı yaşanan sorunlar uzun yıllardır Türkiye’nin tarım ve hayvancılığını olumsuz etkilemektedir. Var olan ekonomik sıkıntıların dışında ortaya çıkmış olan susuzluk ve kuraklık bitki yetiştirmekle meşgul olan tarım işçilerine büyük zararlar yarattı. Birçok şehirde bulunan büyük su kaynaklarının kurumaya başlaması da bu riskin gözle görülür kanıtları arasında yer almaktadır. Artan kuraklık sorunu her geçen gün devam etmektedir. Bu sebeple sıcaklıkla baş edebilmek adına çevreye daha duyarlı olmalı, ormanların yanmasını önlemeli ve doğayı eskisinden de büyük hale getirerek geleceğimizi güvence altına almalıyız.

Kuraklık Nasıl Önlenir?

Photo by Akil Mazumder on Pexels.com

Kuraklık sorunun bitirmek için yapılması gereken ilk şey toplumların bilinçlenebilmesidir. Doğa milyonlarca yıldır bu gezegenin esas yaşam kaynağı olmuştur. İnsanlık ise yalnızca doğaya ait olan bir türdür. Bunun bilincinde olarak onu korumayı öğrenmeliyiz. Bu sebeple ortaya çıkarmış olduğumuz betonlaşmış şehirleri azaltmalı, daha az çevreye zararlı kimyasal ürün kullanmalıyız. Ayrıca bitkilerin dünya yüzeyinde artışını sağlayarak ormanları büyütmekte oldukça önemlidir. Suyun korunması da aynı şekilde müthiş bir öneme sahiptir. Var olan su kaynaklarının kirletilmemesi, geri dönüşümün hemen her anlamda kaynaklar açısından tercih edilmesi de kuraklığı önlemek adına insanların yapabileceği sayılı yöntemler arasında yer almaktadır.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s