Maymunlar Cehennemi 1968 (Planet of The Apes)

Kategori: Bilim Kurgu / Gerilim

Yönetmen: Franklin J. Schaffner

Oyuncular: Linda Harrison, Kim Hunter, Roddy Mcwall, Maurice Evans, James Whitmore, Robert Gunner, Lou Wagner

Özet

Maymunlar cehennemi filmi 3 farklı versiyonu ile bilinmektedir. Serinin en bilineni son yayınlanan Maymunlar Cehennemi üçlemesidir. Ancak bu film senaryosunun ortaya çıkışı ilk kez yayınlanmış olan 1968 yılındaki Maymunlar Cehennemi film serisinden gelmektedir. Serinin 5 farklı filmi olduğu biliniyor. Filmi özetleyecek olursak, 1960’lı yıllarda ortaya çıkan uzay yarışında ufak bir ekip uzaya bilinmeyenleri araştırmak adına bir uzay gemisi ile çıkmıştır. Yolculuk başlayalı dünya gezegeninden 2000 yıl geleceğe gitmişlerdir. Daha sonra uzay gemilerinin bir gezegene düşmesiyle birlikte macera başlar. Bu yeni gezegende ise garip olan maymunlar ve insanlar tam tersi şekilde yaşamaktadır.   

İnceleme

Maymunlar cehennemi filmi 1968 yılında yayınlanmış olan güzel senaryoya sahip bir filmdir. Filmin başında uzay keşfine çıkmış olan 4 Amerikalı astronotun dünyadan uzaklaşırken 3000’li yıllara gelmeleri ve uzun süreli derin uyku sırasında gemilerinin bir gezegen yüzeyine çarpması ile bu gezegende mahsur kalmalarını anlatmaktadır. Astronotların gezegeni keşfetmek üzere yola koyulmaları ile ortaya şaşırtıcı bir gerçek çıkacaktır.

İnsanlar ormanlarda yaşıyor, tıpkı taş devrindekiler gibi giyiniyor. Konuşamıyor ve sadece saldırgan davranışlar göstermektedir. Bunun aksine ise insanları avlayan maymunlardır. Maymunlarda kıyafetler giyiyor, konuşabiliyor, at binip silah kullanabilmektedir. Bu durum karşısında saldırıya uğrayan astronotlar bilmedikleri bir gezegende hayvan yerine koyulmaktadır. Hayatta kalmak için mücadele eden bir astronot kurtuluş yolunu ararken başına birçok olay gelir. Filmin sonunda fark edeceği gerçek ise geçmişin şok edici etkisini gösterecektir.

Maymunlar cehennemi filminin günümüzdeki üçlemesinde Caesar adlı bir maymunun evrimleşmesi anlatılmaktadır. Bu filmde ise hikaye çok daha ileri bir tarihte insanların ve maymunların yer değiştirmesini anlatmaktadır. Her iki seriyi de izlediğinizde Maymunlar Cehennemi filmlerinin birbirileriyle bağlantılı olduğunu fark edebilirsiniz. 1968 yılında yapılmış bir film açısından düşük grafik kalitesi ve görüntü farklılıklarına rağmen güzel bir yapım olduğu söylenebilir. Filmi izlemek isteyenler Disney + üzerinden izleyebilirler.

Gözlem ve Eleştiri

Hikaye üzerinde durulacak olursa anlaşılacağı üzere 2011 yılında başlamış olan Caesar ve maymunların evrimi ile insanlık hayvanlaşmaya başlamıştı. 1968 yılında yayınlanan filmde ise uzay kaşifleri 3000’li yıllarda gezegenlerine döndüklerinde bu durumun ilerlemiş bir versiyonuyla karşı karşıya geldiler. İnsanlar hayvan, maymunlar ise insanlar gibi yaşamaya başlamışlardı. Bu hikayenin en etkili noktası olarak görülebilir.

Genel olarak filmi eleştirecek olursak, senaryosunun akıcı ve mantıklı ilerlediğini söyleyebiliriz. Uzay gemisi vb. unsurların o yıllarda dünyadaki uzay yarışıyla birlikte ön plana çıkışı filmde gayet mantıklı şekilde işlenmiş. Gezegene inmeleri ve gezegen üzerinde yaşanan olaylar sıralı ve mantıklıydı. Ayrıca Maymunlar arasındaki diyalogların gelişen maymun zekasının insanlarla aynı olduğunu gösteriyordu.

Tıpkı insanların hayvanlardan korktuğu gibi maymunlarında insanlardan korkuyor olmaları, benzer saldırgan davranışlar göstermeleri çok mantıklıydı. Üstelik mahkeme sahnesinde insanların maymun yasalarından yararlanamaması üzerine yapılan diyaloglar hayvan hakları üzerine oluşturulmuş yasaları gösterir nitelikteydi.

Filmin sonunda ise başrol karakterin aslında Dünyaya döndüklerini fark etmesi oldukça etkileyici ve şaşırtıcı olmuştu. İnsanlık kendi sonunu hazırlayarak akıl sağlığını kaybetmiş, bunun karşılığında gelişen maymunlar zeka bakımından insandan üstün hale gelmiş. Evrim teorisi üzerine diyaloglarda ise Maymunların insandan geldiği düşüncesi tıpkı günümüz dünyasında bazı bilim adamlarının ortaya attıkları evrim teorisiyle birebir benzerlik göstermekteydi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s