Network Nedir

Günümüzde sıkça duyulan kavramlardan biri olan Network, kişilerin çevrelerindeki insanlarla bağlantıları olarak görülebilmektedir. Buna örnek olarak iş dünyasında yüksek makamlardaki insanlarla tanışıyor olmak, aynı sektörden insanlar ile ilişki içerisinde olmak gibi şekillerle gösterilebilir. Network genişliği kişinin hem statü açısından yüksek bir konumda olabilmesini hem de iş dünyasında başarılı olma yolunda etkili bir gücün sahibi olunması anlamına gelebilir.

Network kavramı Nepotizm ile karıştırılmamalıdır. Çünkü Nepotizm, kişinin tanıdıklarını ayırmak ve onları yükseltmek üzerine yapılan bir faaliyet iken, Network yalnızca uygun ortamlarda kişilerin bağlantılar kurabilmesi, iş ilişkileri açısından olumlu anlaşmaların yapılabilmesi ve farklı sektörlerde işletmelerden referanslar alınabilmesini sağlamaktadır. Bu anlamda henüz iş dünyasına ve çalışma hayatına yeni başlayan kişilerin Network oluşturması büyük öneme sahiptir.

İnsan İlişkilerinin İş Dünyasındaki Etkileri

Photo by Helena Lopes on Pexels.com

İnsan ilişkileri özellikle de belli bir sosyal çevreye sahip olmak iş dünyasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Çalışmakta olacağınız işletmede ya da bulunduğunuz sektörde sizinle benzer işler yapan insanlarla iyi iletişim kurabilmek gelecekte etkili bir yönetici olabilmeniz ya da kariyerinizi ilerletme sürecinde diğer insanların sizin hakkınızdaki düşüncelerinin olumlu yönde olması için oldukça gereklidir. İnsan ilişkilerinde yalnızca iş odaklı olmamakta da yarar vardır. Çünkü her ne kadar işinize konsantre olmuş olsanız da sosyal yaşantıya sahip olmanız, kendinize ait hobilerinizin ve alışkanlıklarınızın olması da oldukça önemlidir.

Hatta bu alışkanlıklarınızı iş arkadaşlarınızla ortak şekilde yapmak insan ilişkilerini geliştirmek açısından oldukça etkili olacaktır. Network oluşturmak açısından günümüzde internette oldukça sık başvurulan bir yöntemdir. Özellikle de iş dünyasında Network oluşturmanın yolu Linkedln’den geçmektedir.  Burada çalıştığınız firma, kişisel bilgileriniz ve diğer özellikleriniz belirtilir. Çoğunlukla iş ve meslek alanında paylaşımlar yapılan Linkedln’den henüz bir hesap açmadıysanız kısa süre içerisinde hesap açarak kendi Network’ünüzü oluşturmaya başlamanızı öneririz.

Dayanışma ve Yardım

Photo by fauxels on Pexels.com

Çalışma hayatında en önemli konulardan biri de dayanışma ve yardımdır. Çalışmakta olduğunuz bir alanda ya da herhangi bir projede sıklıkla desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Sonuçta yapmakta olduğunuz işte sizden daha tecrübeli ya da belli yönlerde daha iyi olan iş arkadaşlarınız olacaktır. Belli bir Network’e sahip olmanın en önemli avantajı da bu tip iş arkadaşlarınız ile yardımlaşabiliyor olmanızdır. Bu sayede işlerinizi kolayca halletmek, ortak çalışma ile mümkün hale gelir. Aynı şekilde sizlerin de iyi olduğunuz bir konuda iş arkadaşlarınıza yardım etmeniz karşılıklı olumlu bir etkileşimi sağlayacaktır.

Bağlantılar ile İş Kurabilmek

Photo by Canva Studio on Pexels.com

Belli başlı sektörlerden uzun vadeli çalışmış olan insanların bir süre sonra kendi işlerini kurabilmek, Start Up başlatmak ya da kendi işletmelerini oluşturmak gibi kararlar aldığını görmek mümkündür. Uzun vadeli tecrübenizi olması ve gerekli finansal yatırımın sağlanmasıyla birlikte Network sahibi insanlar kolayca çevrelerinde kendilerine ortak olacak ya da kendileri için çalışacak başarılı insanları bir araya getirebilirler. Bağlantılarınız ile iş kurabilmek, çeşitli pozisyonlarda iyi derecede performans gösterebilecek insanlara iş verebilmek mümkün olacaktır. Bu sebeple insan ilişkilerinizi iş dünyasında ön planda tutmanızı kesinlikle tavsiye ederiz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s