Geleceğimiz – Kaynakların Tükenmesi

Geleceğimiz serisinde gündeme getireceğimiz bu haftaki konu tükenmekte olan yeraltı kaynakları ve diğer tüm tabii kaynaklar. Günümüz dünyasında yaşanan gıda israfı, yetersiz üretim vb. konular üzerinde durmuştuk. Ancak nesillerdir var olduğu bilinen yeraltı kaynaklarının her geçen gün azaldığı özellikle de bu yüzyılda tüketimin diğer yüzyıllara nazaran çok büyük oranda artışı yakın gelecekte yeni sorunlara da neden olacaktır. Peki, kaynaklar tükenir mi, hangi kaynaklar bizlere uzun yıllar yeter, en önemlisi de insanlık bu kaynakları nasıl korur. Umarım sizlerin de ilgisini çekebiliriz…

Fosil Yakıtlar Tükenebilir

Photo by Vitaly Vlasov on Pexels.com

Fosil yakıtlar özellikle de ulaşım sektörü ve endüstriyel üretimde büyük öneme sahiptir. Yeraltında bulunan yüzyıllardır birikmiş olan fosillerin oluşturmuş olduğu hammaddeler işlenerek akaryakıtlar haline gelir. Bu sayede otomobillere ve makinelere bu tip yakıtlar eklenerek kullanım sağlanır. Tüm dünyada farklı miktarda bulunan fosil yakıtlar artan ihtiyaç ve yüksek oranda tüketimiyle yakın gelecekte yok olmanın eşiğinde olabilir. Her ne kadar yeraltında yüzlerce yıl yetecek yakıtın olduğu düşünülse de tüketimdeki dengesizlik, kuraklık ve diğer çevresel koşullar fosil yakıtların tükenmesini mümkün hale getirebilir.

Yaşam Kaynağımız Tatlı Suların Geleceği

Photo by Manuela Adler on Pexels.com

Dünya üzerinde her canlının ortak ihtiyacı sudur. Yaşamın kaynağı olan su tüketilebilir oran bakımından oldukça düşüktür. Bilinen verilere göre yeryüzünün %70’i sularla kaplıdır. Bu oran oldukça yüksek olsa da bu su kaynaklarının yalnızca %3’ü tatlı su yani tüketilebilir sudur. Böylece var olan su kaynaklarının oldukça düşük olduğu söylenebilir. Artan israf ve yüksek su tüketimi de yeni bir susuzluk krizine neden olmaktadır. Ancak bilim oldukça hızlı şekilde gelişirken, gelecekte tuzlu suların tüketilebilir hale geldiğini görmekte mümkün. Bu durumun yaşanması halinde susuzluk canlı yaşamı için büyük bir risk yaratmayacaktır.

Enerji İçin Gereken Kaynaklar

Photo by Myriams Fotos on Pexels.com

Elektrik ve doğalgaz akla gelen ilk enerji kaynaklarıdır. Çoğu fosil yakıtlardan elde edilen bu enerji kaynakları günümüz dünyasında yenilenebilir enerji kaynakları aracılığıyla üretilebilmektedir. Gelecekte fosil yakıtlarla ilgili var olan riskler nedeniyle insanlar büyük oranda doğal kaynaklar aracılığıyla üretimi sağlayacaktır. Rüzgar gülleri, güneş panelleri ve diğer doğal enerji üretim teknolojileri sayesinde gelecekte temiz şekilde enerjiden faydalanmakta mümkün hale gelecektir. Ancak bu tip adımların hızlı şekilde atılması, insanların teknolojiyi bu yönde ilerletmesi de büyük öneme sahiptir. Aksi halde var olan imkanlar doğrultusunda bugün yenilenebilir enerji üretmek yerine geçmişten kalan yöntemler ile tabii kaynaklar tüketilirse, kaynakların tükenmesi gayet mümkün olacaktır.

Verimin Kaybeden Toprak

Photo by Trotter on Pexels.com

Kimyasal üretim ilaç sektöründe müthiş bir etki yarattı. Doğanın var olduğu bilinen tüm kaynakları kimya bilimi sayesinde işlenerek hastalıklara ve diğer birçok soruna karşı etkili bir çözüm haline geldi. Ancak bilinçsiz birtakım işlemler, azalan tarımsal üretim, kuraklık ve diğer çevresel faktörler en önemli kaynak olan toprağı da çorak ve verimsiz hale getirdi. Bu durumda bir önceki yazımız olan kıtlık riskini dolaylı olarak ortaya çıkarmış oldu. Dünyayı korumanın en iyi yolu doğru şekilde yaşayabilmektir. Çevreye saygı duymalı, gezegenimizi hiçbir zararlı faaliyette bulunmadan korumalıyız. Aksi halde içinde bulunduğumuz ve bizden öncekilerin olduğu gibi bizden sonraki nesillerinde yaşadığı dünya korkunç bir hale gelecektir. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Geleceğimiz serisinin diğer yazılar için bağlantıları ziyaret edebilirsiniz;

Geleceğimiz – Artan Dünya Nüfusu

Geleceğimiz – Ekonomi ve İşsizlik

Geleceğimiz – Hastalıklar

Geleceğimiz – Kıtlık Riski

Geleceğimiz – Kaynakların Tükenmesi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s