Eğitim Sisteminin En Büyük Sorunu

Ülkemizde geçen hafta yapılan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) içeriği her sene olduğu gibi yalnızca öğrencileri zorlamak ve ezbere bilgiler ile doğru yanıtları bulmak üzerine uygulandı. Sınav sistemindeki hata yıllardır aynı şekilde devam ederken öğrencilerin her sene bir öncekinden daha zor sorularla baş etmeye çalışması gelecek kaygısını da büyük oranda tetikliyor. Uzun yıllardır uygulanan üniversite ya da lise benzeri geçiş sınavları büyük hatalar ve yanlış uygulamalarla dolu bir sistemi oluşturmaktadır. Peki, sınav sistemindeki yanlışlar, öğrencilere uygulanan sınav baskısı ve tüm bunların nedenleri nelerdir, uzun yıllardır eğitim alan bir öğrenci olarak, sizlere bu soruların cevaplarını verelim;

Dersler Yalnızca Sınavı Geçmek İçin

Photo by Andy Barbour on Pexels.com

Okul hayatına başladığımız ilk yıllarda esas amacımız öğrenmektir. Çünkü konuşmaya alışıyor olduğumuz dili okumak ve yazmak isteriz. Bu durum ihtiyaç duyacağımız matematik içinde geçerlidir. Okul yıllarının başı kesinlikle eğitimin esas önemli olduğu ve ilk öğrenme sürecidir. Ancak sonrasında var olan eğitim sistemi öğrencileri yalnızca sınava tabi bir şekilde eğitmeye başlamaktadır. Öğrendiğiniz her bilgi sınavlarda doğru cevapları bulabilmek üzerine öğrencilere anlatılmaktadır. Öyle ki müfredat denen şey sınavda sorulacak sorulardan ibarettir. Dersler yalnızca sınavı geçmek için, eğitim dönemleri (orta okul, lise ve üniversite) benzer amaçlar doğrultusunda uygulanan aynı derslerin tekrarıdır.

Üniversite Bir Garanti Değil

Photo by Ekrulila on Pexels.com

Ülkemizde oluşan, geçmişten günümüze gelen bir diğer algı ise üniversitenin getirmiş olduğu mesleki rahatlık düşüncesidir. Bu düşünce geçmişte bir nebze doğruluk payına sahip olsa da ülkemizde artık üniversite bir garanti değildir. Üniversite eğitimi almış bir bireyin işsiz kaldığını görebilmek gayet mümkündür. Bunun sebebi artan öğrenci sayısı, yetersiz ve kalitesiz eğitim ya da diğer olanaksızlıklar olarak sıralanabilir. Üniversite eğitimi aldıktan sonra direkt olarak sektöre atılmak ya da çalışmak istediğiniz alanda iş bulmak hiç de kolay olmayacaktır. Bu sebeple esas amacınız üniversite kazanmak değil, kaliteli eğitim almak ve olabildiğince kendinizi geliştirmek olmalıdır.

Ezberci Sistemin Anlamsızlığı

Photo by Edward Jenner on Pexels.com

Eğitim aldığınız kurumlardaki eğitimin kalitesizliği ise ezbercilikten gelmektedir. Evet ezber birçok anlamda öğrenmeyi olumlu etkileyebilecek bir yöntemdir. Ancak çok fazla konuda ve alanda bu tip bir ezber yapmak kısa vadeli çözüm olarak değerlendirilebilir. Örneğin liseden mezun olmuş bir genç birkaç yıl içinde lisede öğrendiği çoğu şeyi unutacaktır. Sınav sürecine günü gününe çalışan bir gencin, sınavdan birkaç ay sonra aynı soruları çözemeyeceğini görmek de mümkündür. Üniversitede mesleki alanda alınan eğitimler çoğu zaman uygulamaya geçmediğinde akılda kalmaz. Tüm bu gerçekler aslında eğitimin yanlış bir süreçle işlendiğinin kesin kanıtları olabilir.

Eğitim ile İş Arasındaki Fark

Photo by Valeria Boltneva on Pexels.com

Sınavlar sizleri hayata hazırlamaz, eğitiminiz için bir şart değildir. Kişi yetenekleri ve kabiliyeti doğrultusunda hayatını devam ettirmelidir. Her öğrencinin hayali tıp, mühendislik ve hukuk alanlarındayken, gerçekten bu alanlara yeteneği olmayan insanların bu mesleklerden mezun olmaları sonrasında hayal kırıklıklarına neden olabilir. Eğitim alınan meslek çoğu zaman kişinin becerileri doğrultusunda seçilmelidir. Ancak ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle gençlerimiz son zamanlarda mutlu olacakları değil, çok kazanabileceklerini düşündükleri mesleklerde eğitim alma isteği içerisindedir. Eğitim ve iş aynı şey değildir. İşiniz sizin memnun kalmanız ve yapmaktan uzun süre keyif alabileceğiniz bir alanda olmalıdır.

Sınava Hazırlananlar İçin Düşüncelerim

Photo by Daniel Reche on Pexels.com

Hiçbir sınav sizi çok başarılı yapmayacak. Sınavlardan aşırı yüksek puan almak, sıralamada en üst sıralarda yer almak anlık bir mutluluk verir. Sonrasında gerçekten istediğiniz, meslek olarak ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz yoksa bir anlamı olmayacaktır. Üniversite sanıldığı kadar çok emeğin karşılığını alabileceğiniz bir eğitim kurumu değildir. Lise ya da orta okullardaki eğitimin üniversite ile arasında müthiş farklar yoktur. Bu sebeple hiçbir sınavı hayatınızın merkezi haline getirmeyin. Yetişkinlerin hayatınızın sınavı, bu sınav senin hayatını değiştirecek tarzı baskıcı düşüncelerini yumuşatmaya çalışın. Yalnızca amaçlarınıza ve hedeflerinize odaklanın. Bu yolda ilerlemeye devam edin. Eğer sınavda başarısız olduysanız tekrar denemeniz mümkün. bu dünyanın sonu değil unutmayın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s