Metin Yazarlığı ile Para Kazanmak

Yazarlık oldukça komplike bir bilgi birikimi, uzun süreli araştırmalar ve çeşitli eğitimleri gerektirebilmektedir. Ancak bahsettiğimiz bu yazarlık çoğunlukla kaynaklara dayalı detaylı araştırma yazıları ve makaleler ya da kitap yazarları için geçerli bir durumdur. Metin yazarlığı kavramı ise özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkmış bir trenddir. Metin yazarları kendi düşüncelerine yer vererek diledikleri konuda araştırma, yorumlama ve incelemede bulunarak içerik üreten kişilere denir. Hemen herkesin yaygın olarak kullandığı internet milyonlarca metin yazarını birkaç saniyelik arama sonucunda bulma imkanını sağlamaktadır.

Böylesi kalabalık bir kitlenin oluşu elbette internet firmaları ve özellikle de Google tarafından kazanç sağlanabilecek bir kapıyı da aralamaktadır. Metin yazarları ürettikleri içeriklerden 2 şekilde gelir elde edebilir. Bunlardan ilki bağımsız bir yazar olmaktır. Bağımsız yazar kendine ait açılmış bir hesap, platform, site, blog vb. alandan içerikler yayınlar. Bu oldukça uzun süreli bir çabayı gerektirmektedir. Bir diğer yöntem ise zaten var olan bir platformda bir editör denetiminde içerik üreterek kazanç elde etmektir. Bu yöntem çok daha kolay kazanç sağlamaktadır. Ancak bu seçenekte pek de özgür bir içerik üretimi mümkün değildir.

Özgün İçerikler Üretmek

Photo by EVG Kowalievska on Pexels.com

Özgün içerik kavramı kişinin hiçbir yazardan içerik kopyalamadan, kendi düşünceleri, bilgi birikimi ve araştırmaları sonucunda ortaya koyduğu içeriktir. Buna örnek verecek olursak bir yazar kitap okumanın faydaları ile ilgili bir yazı yazdığında, yazmış olduğu bu yazılarda başka bir yazarın cümlelerini geçirirse bu özgün olmaz. İçeriğinizde faydalı bilgiler verirken, kendi yorumunuzu ve araştırma notlarınızı yazarken tamamen farklı yazarlardan bağımsız cümleler kurmanız gerekmektedir. Ana fikir ve düşünce yapısı elbette başka yazarlarla benzerlik gösterebilir. Ancak burada esas amaç birebir kopyalamaktan kaçınmaktır.

Blog Kurmak ve İçerik Yayınlamak

Photo by Pixabay on Pexels.com

Blog kurmak genellikle bağımsız bir içerik üretici ya da metin yazarı olmak isteyenlerin ilk aklına gelen yöntemdir. Ancak bu uzun, sancılı bir süreç olarak değerlendirilebilir. Bir blog kurmanın birçok farklı işlemi, içerik üretiminde birçok detayı bulunmaktadır. Üstelik sıfırdan başlıyor olmak uzun süre düzenli içerik üretmek, kendi kitlenizi oluşturmak için çokça emek harcamayı da gerektirecektir. Sosyal Yaşa bloğu açtığımız günden itibaren çeşitli araştırmalar, uzun uğraşlar doğrultusunda içerik üretmek için emek harcadık. Bu süreçle ilgili tecrübe edinmiş biri olarak uzun süre boyunca bloğunuzla ilgilenmenin dahi kitleleri çekmek adına yeterli olmadığını söyleyebilirim.

Blog kuran kişilerin esas amacı para kazanmak ya da yüksek sayıda takipçi kazanarak fenomen olmak olmamalıdır. Eğer böyle bir amacınız varsa sosyal medya içerik üreticisi (İnfluencer) olmanızı tavsiye ederiz. İnfluencer olarak nitelendirilen bu kişiler doğrudan kitlelerin sosyal medya üzerinden etkileşimini sağlamaktadır. Ancak Blog içerikleri üretmek ve yayınlamak çoğu zaman yalnızca insanlarla iletişim kurabilmek, düşünceleri paylaşmak ve bir bilgi aktarımı sağlamak amacıyla yapılır. Bu sebeple blog kurmak ve metin yazarı olmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey yazmaktan ve insanların içeriklerinizi okumalarından keyif alıyor olmanızdır.

Nasıl Metin Yazarı Olunur?

Resim Karolina Grabowska tarafından Pixabay‘a yüklendi

Metin yazarı olmak için kesin bir şart yoktur. En iyi metin yazarları başlangıçta amatörce yazıları ile gelişim gösteren insanlardır. Eğer iyi bir metin yazarı olmak istiyorsanız, bu konuda eğitimler alabilirsiniz. Google ve internetteki çeşitli eğitim kurumlarında metin yazarlığı kursları bulunabilmektedir. Bu eğitimlerin dışında en iyi yöntem diğer blog ve metin yazarlarının içeriklerini okumaktır. Bu sayede metin yazma konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Düzenli olarak içerik üretmeye başladığınızda yazılarınızın kalitesinin de zamanla arttığını göreceksiniz. Ancak unutmayın ki iyi içerik üretmek için bolca okumak, düşünmek ve yazıların planlanması gerekmektedir. Aksi halde anlamsız konularda, gereksiz uzatılan ya da aşırı kısa birkaç cümlelik yazılar kaliteli bir metin yazı için yeterli olmayacaktır. İyi bir metin yazarı olmanın başlangıcı keyifle yazmaktan gelir. Bloğumuzu okuyan okurlarımızın bu yazımızın altında yorumlarını görmeyi dileriz. Umarım içeriklerimiz sizlerin beğenisini alır. İçeriklerimizi kaçırmamak için takip etmeyi unutmayın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s