Video İçerikleri ile Para Kazanmak

Günümüzde internetten para kazanmak konusunda birçok yöntem uygulanabilmektedir. Bunlardan en bilineni de video içerikleri üreterek açılan kanallardır. Özellikle de YouTube bu konuda oldukça yüksek kazanç sağlayan bir sosyal medya platformudur. Hemen her saniye çeşitli ülkelerde milyonlarca video YouTube üzerinden yayınlanmaktadır. Yayınlanan videolar çeşitli şekilde video içerik üreticilerine gelir sağlar. Peki, Video çekerek para nasıl kazanılır?

YouTube Reklamları ve Kazancı

Video içerikleri sizin özgün içeriklerinizi oluşturup izleyicilere sunmanızla mümkün hale gelir. Özellikle de bu alanda en geniş kitle etkileşimi YouTube üzerinden sağlanmaktadır. Videolarınızı yayınladığınızda izleyiciler içeriklerinize göz atar. İçerik izlenirken videolarınıza reklam koyarak reklamların tıklanması ve izlenmesi ile para kazanırsınız. Bunun için özel bir algoritma geliştirilmiştir. Videonuza koyduğunuz reklamlar sayesinde çeşitli reklam veren firmalar aracılığıyla kazanç sağlamak mümkün iken, video içerisinde direkt olarak reklam alarak da para kazanmak mümkündür.

Ancak YouTube’dan para kazanmanın çeşitli şartları vardır. Video içerik üreticileri kendi özgün içeriklerini üretirken kazanç sağlamak adına çok fazla reklama yer verebilmektedir. Bu dolaylı olarak kitle etkileşimini olumsuz şekilde düşürebilir. Ayrıca video içerik üretmek için son zamanlarda trend haline gelen platform Tiktok’ta tercih edilebilir. Tiktok üzerinden bağış sistemi ile hem video içeriklerinizle hem de canlı yayınlarla para kazanabilirsiniz.

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Photo by Szabu00f3 Viktor on Pexels.com

YouTube üzerinden para kazanmak istiyorsanız şirketin öncelikli olarak şartlarını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Ürettiğiniz video içerikleri ile 4000 saat izlenme süresi doldurmak gerekmektedir. İzleyicileriniz ürettiğiniz içeriklerde 4000 saat kadar süreyi doldurduktan sonra abone sayınızı da teyit etmeniz gerekir. YouTube kanalınızda 1000 aboneyi aşmanız halinde para kazanma özelliğinizi aktif hale getirebilirsiniz.

Ancak YouTube şirketinin belli şartları da bulunmaktadır. Para kazanma özelliğini aktifleştirebilmeniz için kanalınızın hiçbir ihtar ya da telif almamış olması gerekebilmektedir. Özgün içeriklerinizi üreterek bu şekilde YouTube üzerinden para kazanmak mümkündür. Başlangıç seviyesinde YouTube üzerinden yüklü kazançlar elde etmek mümkün olmasa da abone sayınız ve izlenme sayınızı arttırarak kazancınızı katlayabilirsiniz.

Kitle Etkileşimi Sağlamak

Photo by Liza Summer on Pexels.com

Video içerik üretimi konusu tamamen İnfluencerlara özgü bir yöntemdir. İnfluencerlar çeşitli konularda bilgi sahibi olan, özellikle de sosyal medyanın birçok alanına hakim olan kullanıcılardır. Kitle etkileşimi sağlayabilmek için belli bir alandaki bilgilerinizi kullanabilir ya da doğrudan trend ve viral olan içeriklere kanalınızda yer verebilirsiniz. Bu sayede arama sonuçlarında ön plana çıkarak kanalınızı büyütmek mümkün hale gelecektir. Video içeriği üretmek isteyen kullanıcılar ücretsiz şekilde kanal açarak YouTube’da kolaylıkla videolarını yayınlayabilirler. Kitle etkileşimi sağlamak isteyen kullanıcılar için YouTube kanalı ile ilgili birkaç tavsiyemiz şunlardır;

  • Farklı kanalların içeriklerinden bağımsız olarak özgün içeriklerle ilerlemek
  • Video kalitesini yüksek tutmak ve içerikleri özelleştirmek
  • Belirli bir kitleye uygun içeriklere yer vermek (konsept belirlemek)
  • Direkt iletişim kurmak ve takipçilerinizin yorumlarına geri dönüş yapmak
  • İnstagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında da aktif olmak
  • İçeriklerinizi üretirken süreklilik sağlamak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s