The Post

Kategori: Dram / Gerilim

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks, Meryl Streep, Bob Odenklrk, Carrie Coon, Sarah Paulson, Jesse Plemons,

Özet

Geçmişte yaşanmış gerçek bir olaydan işlenen The Post filmi 1960 – 1971 yılları arasında geçen birtakım olayların ortaya çıkış hikayesini anlatmaktadır. Amerika ve Vietnam arasında gerçekleşmekte olan kanlı savaşla ilgili ABD hükümeti savaşı kazandıklarına dair bir propaganda yapmaktadır. Ancak işin aslı hiç de öyle değildir. Savaş sürerken gizli gerçeklerin ortaya çıkmasına neden olacak binlerce sayfalık devlet sırrı dosya bir şekilde Amerika’nın en bilinen gazetelerinden Washington Post gazetesinin eline geçecektir. Gazete ya halka işin gerçeklerini gösterecek ya da hükümetin tarafını tutarak bütün bu gerçekleri gizlemek zorunda kalacaktır.

İnceleme

Başrolünde Tom Hanks ve Meryl Streep’in yer aldığı The Post filmi Vietnam ve ABD arasında geçen kanlı savaşın ortasından başlamaktadır. Savaş her ne kadar tüm dünyaya Amerika’nın üstün geldiği yönünde gösterilse de aslında Vietnam karşısında Amerikan ordusu güç duruma düşmüş ve çok fazla kayıp vermiştir. Savaş alanında bulunan hükümete bağlı bir diplomatın gerçekleşen olaylarla ilgili gerçekleri evrak haline getirmesi gerekmektedir. Bu evraklarda ise saklı kalan gizli kararlar ve kayıplar yazılmaktadır. Bu diplomat hükümetin bu tip bir gerçeği sakladığını fark ettiğinde devlet sırrı olan bu evrakları saklamanın bir yolunu bulacaktır.

Yıl 1971 olduğunda Amerika’da savaş devam ederken gerçekleşen olaylarla ilgili araştırmalar devam etmektedir. Dönemin en iyi gazetelerinden New York Times ve Washington Post arasında da kıyasıya bir rekabet ortamı oluşmuşken bu evrakların ortaya çıkmasıyla basın ve hükümet arasında büyük bir gerilim ortamı oluşmaktadır. Gazetenin yayın yöneticisi ve sahibi bu evraklara ulaştıklarında bir karar vererek basın özgürlüğünü ya da güvenli bir şekilde yazmaya devam etmeyi tercih edecektir. Günümüzde ortaya çıkmış olan birçok taraflı gazeteciliğin aksine bu film özgür basının tüm gerçekleri hiçbir güç karşısında susturulamayacağını bir kez daha göstermektedir.

Gözlem ve Eleştiri

The Post filminde işlenen konu kesinlikle birçok gerçeği ortaya çıkarır nitelikteydi. Gerçek bir olaydan işlenerek yazılmış olan bu senaryo ve oyunculuklar gayet güzeldi. Ülkelerin basın özgürlüğü, halkı kişisel çıkarları doğrultusunda yalan haberler ile kandırmaları ve daha birçok politik yanlışın eleştirildiği The Post filmi genel olarak harika bir yapımdır. Ancak kişisel eleştiri olarak filmin genel bir tempo eksikliğine sahip olduğunu söyleyebilirim. İzlerken başlangıçta biraz sıkıldım ancak ilerleyen süreçte gazetenin Vietnam savaşıyla ilgili gerçekleri açıklama süreci oldukça heyecan verici ve keyifli bölümlerdi. Filmi izlemiş olanların ya da izleyecek olanların eleştirilerini yorum olarak bekliyoruz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s