Mentor’a Sahip Olmak

Photo by Vanessa Garcia on Pexels.com

Mentor kavramı Türkçe kelime karşılığı ile akıl hocası olarak nitelendirilmektedir. Günümüzde kişilerin kendilerinden daha tecrübeli insanlar tarafından fikir almak, yaşadıklarını paylaşmak ve yaşamlarında belli süreçlerde karar alma aşamasında bilgilendirilmek için Mentor’a ihtiyaçları olabilmektedir. Henüz çocuk yaşlardayken aslında ailelerimiz bizler için birer Mentor olurlar. Ancak ilerleyen yaşlarda bu süreç tamamlanmış olur. Hayatınız farklı bir seyirde ilerlerken zorluklarla baş etmek, kimi zaman kariyer anlamında kimi zaman da yaşamınızdaki farklı alanlarda bir yaşam koçunuzun olması sizler için olumlu sonuçlar yaratacaktır.

Tecrübe Zamanla Aktarılır

Bilgi sahibi, geçmişte deneyimleri olan, yaşamınızda sizleri olumlu etkileyecek insanlar elbette olacaktır. Bu insanlardan birinin sizin yaşantınız konusunda tavsiyelerde bulunmaları gelecekte sizi mutlu edebilir. Buna verilebilecek en iyi örnekler mesleki alanlarda Mentorluk yapan bireylerdir. Günümüzde e ticaret, bloggerlık vb. alanlarda uzmanlaşmış isimler bir diğer kullanıcılara Mentorluk yapmaktadır. Bu sayede henüz öğrenme aşamasındaki birey uzman bir isme sorularını ileterek öğrenmek istediklerini anlayabilir ve farklı bakış açıları ile mentorunun deneyimlerinden faydalanabilmektedir.

Daha İyi Kararlar Almak

Photo by Julia M Cameron on Pexels.com

Konuyla ilgili örnek verecek olursak, hayalini kurduğunuz bir proje olduğunu düşünün. Bu proje için tek eksiğiniz bilgi ve tecrübe eksikliği. Bir iş kurmak hayali ya da herhangi bir alanda kendinizi geliştirme isteğiniz olması durumunda kendinize uygun bir Mentor bulabilirsiniz. Bu sayede kendisinden bilgi alabilir, dersler çıkarabilir ve aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz. Mentorlar çoğunlukla teknoloji, iş fikirleri, hayat deneyimleri, proje geliştirmek ya da organizasyon için destek alabilirsiniz. Elbette alacağınız bu Mentorluk desteği için belli bir ücret de ödemeniz gerekmektedir.

 Mentorlar belli bir süre için hizmet verirken, uzun yıllar danışan olarak kalabilmenizi de sağlayabilmektedir. Örneğin son dönemde popülerleşmeye başlayan Kripto Para ve Drop Shipping işlemleri için sürekli destek alan birçok insan bulunmaktadır. Bu alanlarda gelir elde eden insanlar kimi zaman ek kazanç sağlamak kimi zamanda direkt olarak bu işi bir meslek haline getirmeyi tercih edebilmektedir. Gelecekte ilerlemek istediğiniz bir alanda uzmanlaşmış isimlerle çalışmak size birçok şey katabilir. Sosyal medya özellikle de Mentor arayışında olanlar için harika bir ortamdır. İstediğiniz alanda kendinize uygun mentorlara çeşitli şekillerde ulaşmak mümkündür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s