Risk Almanın Yaşamdaki Etkisi

İnsanlar hayatları boyunca çok fazla karar vermektedir. Bu kararların büyük çoğunluğu geleceklerini etkileyebilecek ya da yaşam şartlarında değişikliklere neden olacak kararlar olabilir. Bu durum da en iyi şekilde risk olarak belirtilir. Riskler size kesin bir kazanma ya da kesin bir kaybetme durumunu yaratacaktır. Hayatımız boyunca riskli kararlar alırız. Gerek iş hayatında gerek özel hayatta gerekse farklı birçok alanda bu tip kırılma noktaları yaşanabilmektedir. Peki, risk almak şart mıdır, hiç risk almadan güvenli bir şekilde yaşanabilir mi? Bu yazımızda sizlere risk almanın olasılıklarını ve risksiz bir hayatın mümkün olup olmadığını tartışacağız…

Risk Almak Her Zaman Yanlış Değildir…

Hayatımızın belli dönemlerinde özellikle de gençlik yıllarında yaşadığımız birçok şey için çekince duymayız. Okul hayatımızdaki kararlar, mesleki seçimler ya da çevremizdeki insanlar konusunda oldukça uçarı fikirlere sahip olmak mümkündür. Bunun nedeni kimi insan için henüz çok genç olmalarından kaynaklanan uzun süre düşünmeden hareket etme haliyken, kimi insan için de henüz hayatlarının çok başında olduklarının ve kararlarının ne kadar büyük bir etki yaratacağı konusunda kesin düşüncelere sahip olmayışlarıdır. Ancak risk almak her zaman yanlış değildir.

Photo by Ketut Subiyanto on Pexels.com

Olumlu konularda almış olduğumuz bazı riskler bizleri çok daha mutlu, özgür ve rahat hissettirebilmektedir. Örneğin mesleki tercih sürecindeki bir insanın memur olmak istemesi ve rahat bir yaşantısı olacağını düşünmesi gayet normalken, özel sektörde çalışabileceği bir alanda meslek seçmesi risk alması olarak yorumlanabilir. Bu durumda aldığı risk ile çok başarılı bir iş insanı olabilmekte mümkündür, uzun yıllar boyu çok yorucu bir hayata sahip olmakta. İşte bu tam olarak alınan riskin sonuçlarıyla ilgili bir durumdur.

Risklerin Pozitif Etkileri

Photo by William Fortunato on Pexels.com

Risk denilince akla karamsar, yanlış ve tehlikeli düşünceler geliyor olsa da risk almanın pozitif etkileri de mevcuttur. Örneğin gelecekte değer kazanabileceğini düşündüğünüz bir varlığa yatırım yapmakta bir risktir. Ancak bu risk ayarlanabilir düzeydedir. Kişinin her şeyini ortaya koyması kontrolsüz bir risk alma haliyken belli oranda varlık satın alması kontrollü bir risk düzeyi olarak değerlendirilebilir. Bu durumda kişi ya belli bir süre sonra satın aldığı ile zarar eder ya da uzun vadede yüksek kar elde edebilir.

Hayatımızdaki Dönüm Noktaları

Photo by Keira Burton on Pexels.com

Alınan her önemli karar farkında olmasanız da risk barındırmaktadır. Çünkü her kararın olumlu ya da olumsuz etkileri sonradan ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple özellikle de hayatınızın dönüm noktalarında kararlarınızı detaylı düşünmekte hatta çevrenizde tecrübesine ve fikirlerine güven duyduğunuz kişilerden destek almanızda fayda vardır. Bu sayede almış olduğunuz kararlarda farklı görüşleri de gözlemlemek mümkün hale gelecektir. Her ne risk alırsanız alın, aldığınız risklerin sonuçlarını öncesinden düşünmeyi unutmayın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s