Uzaklaşmak ve Odak Sorunu

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

Son dönemde yaşamış olduğum büyük bir problemi bu yazımda konu edinmek istedim. Uzun süredir olmasa da yaklaşık 1 yıldır keyifle içerik ürettiğim bloğumda her geçen gün daha az aktif olmaya başladığımı fark ettim. Bunun dışında bir öğrenci olarak okulumdan da uzaklaşmakta olduğumu, çalışma isteğimi kaybetmeye başladım. Düşündüğümüz zaman bu durumun birçok kişide yaşandığını, insanların yaşamlarında bazı dönemlerinde odak sorunu yaşadıkları ve yapmayı alışkanlık edindiği şeylerden uzaklaştığını fark ettim. Bu yazımızda bu durumla ilgili kendimce gözlemlerime ve yapılabilecekler konusunda önerilere yer vereceğim.

Neden İsteğimizi Kaybediyoruz?

Photo by Sora Shimazaki on Pexels.com

Belli dönemlerde çalışan insanlar için iş yoğunluğu, öğrenciler için okul yoğunluğu nedeniyle var olan alışkanlıklarımıza uzun süreli ya da kısa süreli aralar verebiliriz. Bu durum benzer bir şekilde hemen her konu da geçerlidir. İnsanlar okul hayatlarında aldıkları dersler ve sınav yoğunlukları nedeniyle spor yapmak, oyun oynamak ya da kitap okumak gibi alışkanlıklarını yapma isteğini kaybedebilmektedir. Şahsi olarak bu durum başlamış olduğum işin yoğunluğundan kaynaklanmaktadır.

Yorucu bir iş düzeni, değişen çalışma saatleri son dönemde mental ve fiziksel bir yorgunluğa neden oldu. Bu sebeple alışkanlık haline getirdiğim araştırmalar, film izleme alışkanlıklarımı aksatmaya başladım. Bu sebeple de son 10 gündür hiç içerik üretemedim. Ancak bu durum elbette kalıcı değil. Hemen herkes isteğini geri kazanmanın bir yolunu bulabilir.

İsteğinizi Kazanmak İçin Not Alın

Photo by Judit Peter on Pexels.com

Kendinizi çok fazla sıkıyor olmak ya da yapmayı alışkanlık edindiğiniz aktiviteleri devam ettirmek için zorlamanın anlamı yoktur. İhtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlamanın en basit yolu not almak ve düşüncelerinizi yazıya dökmektir. Çoğu insan yazı yazarak düşüncelerini açık bir şekilde anlattığında ve yapmak istediklerini listelediğinde büyük oranda motive hale gelebilmektedir.

Süreklilik Kazandırmak

Süreklilikle ilgili yazdığımız yazı içerisinde bahsettiğimiz gibi alışkanlıklar uzun sürede kazanılır. Ancak bu alışkanlıkları kaybetmek çok kısa sürebilmektedir. Bu durumda sabırlı olmalı ve yapmayı istediğiniz şey üzerine yoğunlaşmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde erken pes etmek sizin daha da fazla uzaklaşmanıza ve odağınızı kaybetmenize neden olabilmektedir.

Hatırlatıcılar Kullanın

Photo by Acharaporn Kamornboonyarush on Pexels.com

Son olarak tüm günün koşuşturması içerisinde eğer kaybettiğiniz alışkanlığınızı hatırlayamıyor ya da sürekli erteliyorsanız hatırlatıcı kullanmanızı öneririm. Bu sayede gün içinde yapmak istediğiniz şeyler için vakit yaratmış olursunuz. Ayrıca gün içinde bu aktiviteyi belli zaman diliminde hatırlatma yaptığınızda aslında bir sonraki gün içinde plan yapmış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s