Milyoner (Slumdog Millionaire)

Kategori: Dram / Romantik

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: Dev Patel, Freida Pinto, Anil Kapoor, Rubina Ali, Irrfan Khan, Madhur Mittal

Özet

Milyoner 2008 yılında yayınlanmış bir Hint filmidir. Ülkemizde de uzun yıllardır sürmekte olan Kim Milyoner Olmak İster programına katılmış olan Cemal Malik, yarışmada herkesin beklentisinin aksine son soruya kadar ulaşmıştır. Bu durum birçok insanın merak konusu olmuşken yarışma içerisinde Cemal’in hile yaptığına dair söylemler sonrasında sorguya alınmaktadır. Hayatı boyunca zorluklar yaşamış olan Cemal film boyunca soruları nasıl doğru yanıtladığına cevap vermektedir…

İnceleme

Milyoner, İngilizce adıyla Slumdog Millionaire oldukça kaliteli bir filmdir. Hindistan’da yaşayan, iyi bir pazarlama şirketinde çaycı olan Cemal hayatını değiştirecek bir karar almıştır. Bu karar ile Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına katılacaktır. Yarışmaya katılmasındaki amaçları aslında milyoner olmak değil aradığı kişiye ulaşabilmektir. Zorlu bir yaşantısı olan Cemal yarışma içerisinde soruları doğru yanıtlayarak ilerlemiştir. Ancak yarışmanın sunucusu bu duruma ihtimal vermeyince Cemal ağır bir sorgu altına alınır.

Böylece Cemal soruları nasıl doğru yanıtladığını, cevapları nasıl bildiğini zaman geçişleri ile anlatmaktadır. Zorlu hayatında birçok talihsizlik, tehlike ve sorunla karşılaşan Cemal yaşantısında tüm bu sorulara şans eseri denk gelmiştir. Geçmişte ailesini kaybetmiş olan, aşık olduğu kadını yıllardır arayan Cemal bu hayaline ulaşabilmek için yarışma ile sesini duyurmayı başarmak ister. Genel olarak güzel bir film olduğunu düşünüyorum. Diğer Hint filmlerinin aksine çok daha ağır bir dram işlenmiş. İzlemek isteyen herkese iyi seyirler dilerim…

Gözlem ve Eleştiri

Gözlem ve eleştiri bakımından Milyoner filmi büyük bir keyif vermemekle birlikte, daha çok merak unsuru üzerinden ilerlemektedir. Cemal nasıl bir hayattan geldi, Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında nasıl oluyor da tüm sorulara doğru cevap veriyor. Gibi merak unsurları filmde yanıt bulmaktadır. Aşık olduğu Latika ile hayatlarının farklı noktalarında karşılaşmaları, abisi ile yaşadıkları sorunlar ve ayrılıklar. Tehlike içerisinde geçmiş bir hayat filmde Cemal karakteri üzerinden güzel bir şekilde işlenmiş.

Hemen her yaştan insanın izleyebileceği bu filmde birçok farklı durum da anlatılmaktadır. Filmin bir kısmında Müslümanlar ve Hindular arasında yaşanan şiddet sahnesi tam anlam veremediğim şekilde anlatılmıştı. Burada Hinduların mı yoksa Müslümanların mı saldırgan taraf olduğu pek anlaşılmasa da bu tip bir dini gönderme pek de hoş olmamış.

Ayrıca Cemal’ın birçok farklı sorunla karşılaşmasını ve atlatmasından sonra büyük bir zaman geçişi söz konusuydu. Bu aralıkta ne olduğu pek anlaşılmıyor. Yarışma içerisindeki en iyi detaylardan biri de şahsen yarışma sunucusunun bilerek yanlış cevabı Cemal’e söylemeye çalışmasıydı. Bu sahne de aşırı egoist bir adam olan Prem Kumar karakteri karşısında yeterince eğitimi olmayan ve büyük bir vasfa sahip olmayan Cemal’ı yalnızca aşağılamak için bu tip bir oyun oynamıştır.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s