The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi)

Kategori: Dram / Romantizm

Yönetmen: James Marsh

Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie Cox, David Thewlis, Emily Watson, Harry Lloyd, Maxine Peake

Özet

The Theory of Everything adlı bu filmde işlenen olay aslında biyografi olarak değerlendirilmektedir. Dünyaca ünlü bir fizikçi olan Stephen Hawking’in yaşamından bahsedilmektedir. Hawking’in üniversite yıllarında yaşadığı olaylar, aşık olduğu kadınla romantik ve birbirilerine olan bağlılıkları işlenirken, gençlik yıllarında ortaya çıkan, onu ömür boyu tekerlekli sandalyeye mecbur eden hastalığın sürecini işlemektedir. Birçok farklı araştırma ve teoriye sahip olan ünlü fizikçi Stephen Hawking ile ilgili bu filmi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

İnceleme

Her şeyin teorisi olarak çevrilen film aslında Hawking’in aynı isme sahip olan kitabından gelmektedir. Henüz gençlik yıllarından beri asıl amacı zamanı araştırmak olan Stephen Hawking yıllar boyu birçok farklı teoriyi ortaya atmaktadır. Bu süreçte hayatında da birçok değişiklik meydana gelecektir. Ancak bu filmi izleyenler için kesinlikle görecekleri şey Hawking’in aşırı çalışkan oluşu ya da teorilerinin tam olarak nasıl ortaya çıktığı değil. Bu sebeple filmin daha çok belgesel yönü ön plana çıkmaktadır. Özellikle de kategori olarak romantizmin baskın oluşunun nedeni de henüz genç yaşlarda aşık olduğu, uzun yıllar evli kaldığı eşi Jane Wilde’dır.

Filmde Jane ile olan ilişkisi ve Hawking’in yaşantısının büyük bir çoğunluğu anlatılmaktadır. Tutkuyla aşık olduğu Jane’in onun hasta olduğu dönemde daha da kendisine bağlanışı, hayatlarının farklı bir şekilde ilerliyor olsa da asla durmayan bir yaşantıya sahip olmaları filmde güzel bir şekilde işlenmektedir. Günümüzde hakkında birçok tartışma çıkan isimlerden olan Hawking’in film boyu bilimsel düşünceleri ve tanrıya olan bakış açısı da çeşitli şekillerde işlenmektedir. Genel olarak izlemesi keyifli ve ilgi duyanlar için kesinlikle önerilebilecek bir filmdir. The Theory of Everything filmi yavaş ilerleyen bir tempoya sahip bu anlamda sıkılmak ya da memnun kalmamakta mümkündür, unutmayın…

Gözlem ve Eleştiri

Gözlem ve eleştiri bölümünde bu filmle ilgili üzerinde durulacak en önemli konu kesinlikle senaryosu olur. Evet senaryo bir kişinin yaşantısını belli bir seviyede işliyor olması nedeniyle olsa da bence ön plana çıkarılan durumun yalnızca romantizm ’den ileri gidemiyor oluşu bana biraz yetersiz geldi. Ayrıca Stephen Hawking her ne kadar filmde birçok başarı ile ön plana çıkarılsa da bu başarıların anlatılması, en azından Hawking’in hastalığından çıkan zorlukları kadar, bilimsel çalışmaları ve fizik teorileri üzerine biraz daha durulsaydı çok daha iyi olabilirdi.

The Theory of Everything filminin en güzel kısmı ise senaryonun genel detaylarıydı. Filmin başından itibaren zaman kavramını inceleyen Hawking zaman kavramının bir başı olup olmadığı, ilerleyişi üzerine çeşitli düşüncelere sahip olmaktadır. Hayatının her evresinde bu sebeple farklı düşüncelere de sahip olacaktır. İzafiyet teorisi üzerinden işlenen olaylar, zamanın başlangıcı ve işleyişi konusunda işlenen kısımlar büyük olasılıkla kitaptan aktarılsa da gayet güzel olmuş. Son olarak Hawking’in canlandıran oyuncu gayet güzel bir iş çıkarmış diyebilirim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s