Anakart / Mainboard

Teknolojinin gelişmesiyle birçok elektronik alet kullanmaya başladık. Çoğumuz bu aygıtların/cihazların nasıl çalıştığını umursamamaktadır. Bu yüzden merak eden ve merak edenler için her elektronik cihazda bulunan en önemli parça olan anakartı inceleyeceğiz. Dilersek başlayalım.

Elektronik cihazların kendi içinde uyumlu çalışmasını sağlayan en önemli unsur anakarttır. Anakartları bir panelin üzerine yerleştirilmiş CPU yongası, iletişim devreleri, işlemci yongası, güç devreleri ve BİOS oluşturur. Elektronik cihazların hepsinde bulunan anakartlar bu yüzden tabiri caizse elektronik cihazların iskeletidir. İşlemlerin işlenmesi işlemcide, verilerin depolanması ve kullanılması dahili veya harici disk ve RAM’lere bağlı olsa da anakart olmadan bir anlam ifade etmezler. Elektronik ortamda yapılan tüm işlemler anakart üzerinden geçerek gerçekleştirilir. Anakart burada işlemleri koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayan bir aygıttır. O olmadan ne bilgisayarlarımız ne laptoplarımız ne de mutfakta kullandığımız fırınımız çalışır. Yani işi yapan anakart üzerindeki yongada bulunan aygıt parçaları olsa da anakart olmadan cihaza ileti gönderemezler. Böylelikle bir anakart cihazların kritik noktası sayılabilir.

Anakartta bulunan bazı önemli bileşenler/parçalar vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir.

  • CPU soketi
  • İşlemci soketi
  • Bellek ve verilerin arasındaki iletimi sağlayan yonga setleri
  • Genişleme kartlarının takılacağı slotlar
  • Bellekler
  • BİOS
  • Saat sinyali üreten saat üreteci
  • Güç konnektörü ve güç devreleri

Anakart önemli olmasının bir diğer noktası da performansı etkilemesidir. Şu anda dünyada 3 farklı şirket anakart üretmektedir. Bunlar: İntel, Nvidia ve AMD’dir. Oldukça yoğun bir rekabet olması ile beraber gün geçtikçe daha üstün özellikli anakartlar üretilmektedir. Teknolojinin gelişmesi buna olanak sağlamıştır. Teknoloji geliştikçe çıkan aygıtlar artmış beraberinde yeni fikirlerle farklı aygıtlar üretilerek teknoloji daha da gelişmiştir. Bir döngü içinde olan bu durum muhtemelen uzun süre devam edecektir. Şimdilik bu üç şirket pazarın çoğuna sahiptir. IBM 1981 yılında bilgisayarlarında anakart kullanmasıyla başlayan bu yolculuk şu ana kadar devam etmiştir. Bir isim arayışına düşen yetkililer ise birçok isim değişikliğinin ardından “anakart (mainboard/baseboard)” denilmesinde karar kılmışlardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s