Ukrayna İşgali

Sabah saatlerinde uzun süredir devam eden Rusya – Ukrayna krizinde büyük bir gelişme yaşandı. Rus askeri güçleri Ukrayna sınırlarını aşarak Donbas ve Kiev şehirlerine karadan, havadan saldırılara başlandı. Ukrayna genelinde vatandaşlarda büyük bir panik ile kaçış ve askeri birliğe katılım meydana geldi. Şehrin birçok yerinde bombalı saldırılar düzenlenirken Ukrayna sokaklarında Rus askerleri bölgeyi abluka altına aldı. Bu durumla ilgili Rusya ve Ukrayna basınından birçok farklı açıklamalar gün boyu üst üste geldi.

Rusya’nın Ukrayna İçin Planı Ne?

Rusya başkanı Vladimir Putin’in dün yapmış olduğu açıklamada Ukrayna ile yapılmış olan Minsk Barış Anlaşmasının artık olmadığını söylemesi sürecin hızlandığının bir kanıtıydı. Aynı şekilde 22 Şubat tarihinde Rusya Federasyon Senatosu Vladimir Putin’e Rus askerlerini gönderme yetkisini verdi. Bu durum zaten yaklaşmakta olan savaşın kesin göstergeleriydi. Ukrayna ise Rusya’nın tutumlarının farkında olarak OHAL ilan etmişti. Ancak şehir içerisinde bu tip bir saldırı karşısında yeterli hazırlığın olmadığı biliniyor. Bu sebeple saldırı harekatının başlamasıyla birlikte birçok sivil vatandaş ya sınırlara akın etti ya da askeri birliklere katılmak üzere kışlalara yola çıktılar.

NATO ve ABD’nin Ukrayna Kararı

Herkesin bildiği üzere yaşanan savaşlardan sonra dünya ülkeleri arasında askeri bir birliktelik için NATO (Kuzey Atlantik Anlaşma Örgütü) kuruldu. Bu örgüt ülkeler arasında yaşanan askeri krizleri denetlemek amacıyla birçok ülkeyi üyesi haline getirmişti. Ancak ne Ukrayna ne de Rusya bu örgütün bir parçası değil. Bu sebeple NATO Ukrayna’da yaşanan bu durumla ilgili hiçbir askeri destek göndermeyeceğini bildirdi. NATO’dan yapılan açıklamada ise yapılan ülke sınırlarının korunmasına yönelik maddenin çiğnendiği ve Rusya’nın bu anlamda NATO’yu karşısına aldığı bildirilmektedir.

Konuyla ilgili bir diğer cephe ise ABD, askeri gücü ile bilinen Amerika savaşlarda genellikle ilk saflarda yer alırken Amerikan başkanı Joe Biden konuyla ilgili çeşitli görüşmeler yaptıklarını, müttefikleri ile Rusya’ya karşı olduklarını bildirdi. Aynı şekilde Avrupa birliği ve Birleşmiş Milletlere üye olan Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerde Ukraynaya yapılan bu saldırılar dolayısıyla Putin’i kınadıklarını belirtti.

Türkiye’nin Ukrayna’ya Tutumu

Her ne kadar ülkemizi doğrudan etkileyen bir durum söz konusu olmasa da Ukrayna Türkiye elçiliği yapılan açıklamada Ukrayna başbakanı Şmihal’in 4 farklı ülke ile görüşme içerisinde olduğunu ve Türkiye’nin de yardım istenen ülkeler arasında olduğunu söyledi. Ülkemizde ise yaşanan bu krizle ilgili gelen ilk açıklamalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Yaşanan bu krizin Ukrayna toprak bütünlüğünü bölmeye yönelik olduğu ve Ukrayna’nın yanında olduğunu belirtti.

Bu açıklama ile aslında NATO ile ortak bir görüş içerisinde olunduğu öğrenilmiş oldu. Ukrayna’da yaşanan savaşın kesin sonuçları ise ne kadar sürede gerçekleşeceği, Rusya’nın tam olarak hedefi ya da Ukrayna’nın herhangi bir hazırlığı olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi yok…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s