The Minimalists: Less Is Now

KATEGORİ: Belgesel

YÖNETMEN: Matt D’Avella

OYUNCULAR: Dave Ramsey, Jashua Fields, Ryan Nicodemus, Annie Leonard, Denaye Barahona, T.K Coleman

Özet

2021 yapımı olan The Minimalists: Less is now belgeseli oldukça keyifli bir Netflix içeriğidir. 1 saatten kısa süresi ile minimalizm yaşam felsefesini uygulamış olan insanların yaşamlarındaki değişimleri bu belgeselde anlatılmaktadır. Özellikle de bu yaşam biçimini direkt olarak uygulamış ve yayılmasında etkili olmu olan iki isim Jashua ve Ryan belgeselin büyük çoğunluğunda yaşam hikayelerini, minimalizm’in yaşamlarındaki farklılıklarını gözler önüne sermektedir. Mutlu bir hayatın sırrını arayanlar için bu belgesel oldukça iyi bir tercih olabilmektedir…

İnceleme

Photo by Patryk Kamenczak on Pexels.com

The Minimalists Türkçe karşılığıyla minimalistler belgeseli, genel anlamda bir yaşam biçimi ya da felsefesini anlatmaktadır. Bloğumuzun ilk yazısı olan Minimalizm kavramı bilindiği üzere insanların yaşamlarında biriktirdikleri, ihtiyaç duyulmayan tüm eşyalardan kurtulmak olarak bilinmektedir. Kavramın geniş anlamında ise birçok farklılık da bulunsa da bu belgeselde anlatılan evlerimizde ihtiyaç dışı bulunan fazladan tüm eşyalar üzerine ilerlenmektedir.

Minimal bir yaşantı sade, kullanışlı ve yalnızca ihtiyaca odaklı bir eşya kullanımı anlamına gelmektedir. Belgeselde de minimalizmle ilgili bilimsel birtakım araştırmalar, kişilerin deneyimleri, gözlemleri ve yaşadıkları anlatılmaktadır. Özellikle de geçmişte trajik hikayeleri ile bilinen iki yakın dost Jashua Fields ve Ryan Nicodemus hem yaşantılarını hem de minimalizmin etkilerini size gerçek birçok hikaye üzerinden anlatmaktadır. Böylece izlerken sizlerde tüketim çılgınlığı ve alışveriş bağımlılığı gibi kavramların hayatlarınızda ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz.

Gözlem ve Eleştiri

Gözlem ve eleştiri üzerine minimalizm kavramı çok güzel bir biçimde belgeselde anlatılmış. Desteklemek adına bazı isimlerin sürekli olarak farklı yönlerden konuyu anlatıyor olmaları da güzel elbette. Ancak ben olayı birinci kişiden dinlemenin, belgesellerde çok daha etkili olduğu düşüncesindeyim. Bu sebeple de Jashua ve Ryan’ın çok daha fazla anlatımda bulunmalarını isterdim. Minimalizm düşüncesinin doğru bir fikir, iyi bir gerekçe ile hayatlarına yer eden bu iki isim. Sahip oldukları hayatları evlerinden başlayarak değiştirmiş.

Belgeselin en güzel kısımları da tam olarak bunların uygulamalı olarak gösterildiği kısımlardı. Belgeselin sonunda da izleyiciyi harekete geçirmeye yönelik yapmış oldukları hastag ve challenge oldukça güzeldi. Şahsen ben belgeseli izledikten sonra benzer şekilde ihtiyacım olmayan, uzun süredir atmak ya da satmak için beklettiğim tüm eşyalardan kurtulmaya karar verdim. Minimal bir yaşam çok daha güzel olacak gibi geliyor…

Belgeselde dikkatimi çeken en güzel yerlerden biri de tüketim çılgınlığının, markaların ve firmaların aşırı miktarda müşteriye satış odaklı işlem yapmaları kısımlarıydı. Üstelik insanların alışveriş bağımlılıkları ile ne kadar kendilerini zorluk içerisine soktukları, ABD’de yaşanan durumun günümüzde baktığımızda ülkemiz ve diğer ülke şartlarında da benzer olduğu açıkça görülüyor. Şahsen bu belgeselden oldukça keyif aldım. Bu ve benzeri bir yaşantının bir dizisinin olması da kesinlikle keyifli olabilirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s