Temel İhtiyaçların Pahalılığı

Photo by Rauf Allahverdiyev on Pexels.com

2022 yılının gelişiyle birlikte ülkemizde temel ihtiyaç kaynakları olan doğalgaz, elektrik ve su harcamalarında yüklü bir zam durumu söz konusu oldu. Ocak ayı itibariyle de gelen zamların etkisi elbette faturalara yansıdı. Birçok ünlü başta olmak üzere, vatandaşlar gelen yüksek zamlar nedeniyle sosyal medyada birçok farklı paylaşımda bulundu. Bu paylaşımlarda kimi zaman zamların yüksek oluşunu protesto etmek, kimi zamanda kendilerine gelen faturalar üzerinden mizahi eleştiriler ile hükümete zamların geri çekilmesine yönelik talepte bulunuldu.

2022 yılının ilk ayı bittikten sonra hükümet tarafından alınan net bir zam değişim kararı söz konusu değil. Ancak hem vatandaş hem de medya kuruluşları henüz bir açıklama beklentisi içerisinde. Bunun dışında hayatın pahalılaşması yalnızca temel ihtiyaçlar ile sınırlı değil. Yapılan asgari ücret zammı sonrasında birçok gıda ürününde astronomik fiyatlardaki artışlar genel olarak alım gücünde azalmaya yol açmış oldu.

Döviz Sabit, Akaryakıt Durdurulamıyor…

Photo by Skitterphoto on Pexels.com

Son alınan kur korumalı mevduat sistemi sonrasında ülkemizdeki döviz ve altın kurlarının belli bir değerde sabit olduğu görülüyor. Bu durum her ne kadar ülkemiz açısında iyi olsa da 2021 son çeyreği itibariyle başlayan akaryakıt zamları durmaksızın devam ediyor. Haftalık olarak artarak devam eden yakıt zamları sonrasında akaryakıtların güncel fiyatları şu aralıktadır;

  • Benzin fiyatları 15.20 – 15.40 TL
  • Dizel Mazot fiyatları 15.40 – 15.70 TL
  • LPG, oto gaz fiyatları 9.60 – 10 TL

Alınan yeni zamlar sonucunda ülkemizdeki yakıt fiyatları güncel kur oranlarıyla birlikte litre başına 1 Euro değerine kadar yükselmiştir. Döviz ve altın fiyatlarında da piyasada yükseliş beklentisi devam ederken, piyasalarda TL değerinin korunmasının başlıca nedeni faiz arttırmama ve Ocak ayında alınan sabit faiz kararı oldu. Faiz oranları %14 oranında sabit tutuldu. Bu durumda büyük oranda piyasalarda TL’nin değerini korumuş oldu. Gelecek süreçte ise faiz oranlarının düşürüleceğine yönelik söylemler nedeniyle ilerleyen süreçte dövizin artış göstermesi beklenmektedir…

Değişen Emlak Piyasası

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Konut ve emlak fiyatlarında da yaşanan zamların ya da fiyat değişimlerinin etkisi görülmektedir. ev kiralamak ve satın almak son dönemde oldukça yüksek fiyatlar nedeniyle zorlu bir hal aldı. Özellikle de metropol ya da büyükşehirlerde emlak fiyatları ani değişimler, serbest piyasa farkları nedeniyle artmaya devam ediyor. İstanbul’da bulunabilecek en ucuz semtteki kira fiyatları ortalama 2000 – 2500 TL aralığındayken, ev satın almak isteyenler için minimum ev fiyatlarının 500.000 TL altında olmadığı görülüyor. Elbette bu fiyat farkları hemen her şehir için ya da İstanbul’daki ilçeler için değişim göstermektedir.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s