METAVERSE: İnternetin Geleceği

Dijitalleşen dünyada değişimlere ayak uydurmak gitgide zorlaşmaya başlamaktadır. Her gün onlarca yeni teknoloji ve proje ortaya çıkmakta ve eski teknolojilerin yerini almaktadır. Sürekli bir değişim içindedir. Bugün bu değişimlerin en önemlilerinden birini konu edineceğiz. METAVERSE! Bu dijital evrenin ne olduğunu öğrenmek için incelememize hemen başlayalım

Photo by Eugene Capon on Pexels.com

Metaverse nedir?

Dünya artık global köy haline geldi. İnternetinde gelişmesiyle insanlar daha hızlı birbirleriyle etkileşim içindeler. İlk olarak metaverse kavramı ilk kez Neal Stephenson’ın 1992 yılında yayımladığı bilimkurgu romanı olan “Snow Crash” adlı eserinde geçmiştir ve metaverse kavramı olarak kurgusal bir dünyayı nitelemiştir. Dijital ortamlar ve sosyal mecralar bunun olmasına olanak sağladı. Teknoloji şirketleri bir adım daha ötesine giderek yeni bir mecra yani “metaverse” evrenini yaratmaktalar. Metaverse anlam olarak meta: öte ve verse: evren kelimelerinin birleşiminden oluşur. Yani “evrenin ötesi” anlamına gelmektedir. Bazı zamanlar ise “sanal dünya, sanal evren veya dijital evren” diye de nitelenmektedir.

Metaverse fiziksel ortam, bilgisayar, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve internetin birleşiminden oluşan bir toplu yaşam alanı denebilir. Burada dünyanın birebir kopyasını da görebilir veya yeni bir dünya yaratarak orada yaşanabilir. Şu anda bu konuda birçok teknoloji şirketi tarafından AR-GE çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca tek bir şirket böyle bir teknolojinin üstesinden gelemeyeceği içinde onlarca şirket yeni ekip ve projelerle konuyu desteklemektedirler. 

Photo by Julia M Cameron on Pexels.com

Metaverse’ün blokchain, web 3.0 ve NFT ile ilişkisi nedir?

Blokchain teknolojisi merkezi olmayan bir sistem olduğunu hepimiz biliyoruz. Tam olarak metaverse evreninin içinde bu teknoloji ön planda tutulmasa da metaverse evreninde kripto paralarla yapılan alışverişlerde bu sistem kullanılacaktır. Web 3.0 ise metaverse evrenindeki dijital etkileşimin 3 boyutlu bir olarak ele alınmasıyla ilişkilendirilebilir. Yani karşımızdaki kişi ile yüzyüze konuşabilir, onu hissedebilir veya gözlemleyebiliriz. NFT dijital ortamda herhangi bir kişinin dijital ortamdaki eserine verilen isimdir. Eğer bir ressamsanız resminizi sadece dijital ortamda satmanızı ve tüm hakları karşı tarafa devretmenizi sağlayan bir sistem. Bu sistem metaverse ile birleşince şu oluşmaktadır. Bir metaverse evrenindeki resim sergisinde kendi yarattığınız resminizi sergileyebilir, orada satışa sunabilir ve ödemenizi alabilirsiniz.

Metaverse neden bu kadar önemli?

“İnternetin geleceği” olarak nitelendirilen metaverse evreni insanların daha rahat, özgür ve istediklerini yapabilme fırsatı sunacağından önemlidir. Öyle ki metaverse’te ilk önce kendi avatarınızı oluşturduktan sonra toplantılara katılabilir, arkadaşlarınızla gezebilir, oyunlar oynayabilir veya seminer ve konserlere katılabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse gerçek dünyada birbirinden farklı şehirlerde oturan arkadaşlarınız var ve sizde bir başka şehirdesiniz. Buluşmak istiyorsunuz ama zamanlarınız uymadığınızdan buluşamıyorsunuz. Metaverse evreni buna olanak sağlıyor. Hemde anında bir çözüm. Akşamları veya istediğiniz bir saat evinizden gerekli ekipmanları takarak dijital ortama geçiş yapıyorsunuz. Sonrasında avatarınızla ve diğer arkadaşlarınızın avatarlarıyla ortak bir yerde buluşup sanki gerçekmiş gibi hissedip sohbet edebiliyorsunuz. Bunun aynısı iş ve oyun dünyası içinde geçerlidir.

Eğitim içinde oldukça yararlı olabilecek bir proje olduğundan destek verenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Mesela evinizdeyken yurtdışında verilen bir sertifikalı programa katılabilir ve dijital ortamda canlı olarak orada bulunabilirsiniz.

Ayrıca metaverse 3 boyutlu bir ortam olması ve Web 3.0’dan daha öte bir yeri desteklemesi içinde öneme sahiptir. Burada kullanıcılar istediklerini yapmada özgür ve yaptıklarını hissetme gibi bir özelliğe de sahiptir.

Metaverse’ün son zamanlarda bu kadar önemli hâle gelmesinin bir sebebi daha var. Bu da COVID-19 pandemisidir. Son bir buçuk yıldır hayatlarımızı etkisi altına alan pandemi sebebiyle hepimiz evimizde kalmak zorunda kalmıştık ve her şeyi dijital olarak halletmeye başlamıştık. Bununla beraber ev ortamına alışmış ve gerçekten de işlerimizin çoğunu evden yapabildiğimizi anladık.  Genel olarak varacağımız nokta home office olarak çalışmaya doğru gitse de pandemi bu işi hızlandırmıştır. Böylelikle metaverse’e birde iş ortamında çalışma ortamı eklenince ekstra bir önem kazanmıştır.

Metaverse’e bağlanabilmek için hangi ekipmanlara ihtiyacımız var?

Metaverse evreni şu anda proje olarak gerçekleştirilmeye çalışılsa da şimdiden gerekli ekipmanları satın alan birçok kişi bulunmaktadır. Bu ekipmanlar VR gözlükleri veya kasklar, kumanda, hassas eldivenler, akıllı bilekliklerdir. Saydığım ekipmanlar şimdilik pahalıdır. Ancak ileriki zamanlarda fiyatların düşeceği ve her kitleye uygun bir fiyat belirleneceği düşünülmektedir.

Metaverse’te nasıl arsa alınır?

Öncelikle bir dijital cüzdana sahip olmalısınız. Gerçek dünyadaki paralarla metaverse’te arsa satın alınamaz. Dijital cüzdana sahipseniz arsa satın almak istediğiniz platformu iyice incelemeniz ve projelerine bakmalısınız. Daha sonrasında platformun desteklediği kripto para cinsinden ödemelerinizi yaparak bir metaverse evreninde arsaya sahip olabilirsiniz.

Şu anda yatırımcılar için özellikle konu olan arsa satın alma işi şirketler tarafından da satın alınmaktadır. Örneğin Samsung bu alanda bir işlem gerçekleştirmiştir. Ayrıca platformlarda satışa sunulan arsa satışlarında Türkiye’de 30 bin arsa satılmış ve bunların 15 bini İstanbul’dan olmuştur.

Metaverse’te kişisel veri gizliliğimiz var mı?

Her dijital ortamda olduğu gibi burada da bir veri gizliliği olması söz konusudur. Bu projenin hayata tam olarak geçirilmesi 10-15 yıl arası kadar tahmin edilse de şimdiden bu tarz konular tartışılmaktadır. Hakkında hala geliştirmeler yapılan evrende özgürlük kısıtsız olacağından bu konuda hala net bir şey söylenmemiştir. Mark Zuckerberg ile yapılan bir görüşmede bu konu dile getirilince aynı prosedür ve ilkelerin bu evrende de geçerli olacağını ve verilerin gizli kalacağına dair ufak bilgiler vermiştir.

METAVERSE: İnternetin Geleceği” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s