Ip Man Serisi

KATEGORİ: Aksiyon / Dövüş Sanatları

YÖNETMEN: Wilson Yip

OYUNCULAR: Donnie Yen, Sammo Hung Kam-Bo, Lynn Hung, Zhang Jin, Danny Chan Kwok – Kwan, Louis Fan

Özet

Gerçek bir dövüş ustasının hayat hikayesini, başından geçen olayların 4 filmlik bir seri ile yayınlandığı Ip Man oldukça sevilerek izlenmiştir. Wing Chun dövüş sanatlarının ustası olan Ip man 4 Çin’de yaşayan yetenekli bir Kung-fu ustasıdır. Dövüş sanatlarındaki yeteneğini hayatta kalmak, öğrencileri yetiştirmek ve insanlara Wing Chun stilinde dövüşmeyi öğretebilmek için kullanmaktadır. Film serisi dövüş kategorisinde ve tarihi filmleri sevenler için harika bir tercih olacaktır.

İnceleme

Ip Man film serisinin her filminde farklı bir konu, tarih ve olay yer almaktadır. Seri 2008 yılında yayınlanan Ip Man 1 filmi ile başlamıştır. Çin’in Fushan şehrinde yaşayan Ip Man varlıklı bir adamdır. Wing Chun stilinde dövüşmek onun yalnızca keyif aldığı bir spordur. Ancak Japonya ve Çin arasında ortaya çıkan savaş onun hayatını alt üst edecektir. Zorluklarla mücadele etmek zorunda olan Ip Man ilk filmde ailesi ile Japon askerlerinden korunmak zorundadır.

Serinin 2. Filminde ise İp Man Hong Kong’a taşınma kararı alır. Burada kendi dövüş okulunu açarak yeni bir hayat kurmak istemektedir. Ancak buradaki ustalar kendilerine rakip bir dövüş eğitmenin olmasına hiç sıcak bakmazlar. Özellikle de Hong Kong’un en iyi ustası olarak bilinen Hung – Chun Nam. Çin’in dünya geneline açıldığı bu dönemde filmde işlenen bir diğer olay ise Kung – fu’nun diğer ülkeler tarafından küçük görülmesidir. Bunun içinse Amerikalı en iyi boksör ile Çin dövüş sanatlarını temsilen Ip Man’ın harika bir mücadelesi 2. Filmde yer almaktadır.

Serinin 3. Filmi ise genel olarak Ip Man’a rakip olabilecek güçte, aynı şekilde Wing Chun stilinde usta olan Cheung Tinchi ile mücadelesi anlatılmaktadır. Yaşadıkları şehirde birçok olaya karışan ikili film boyunca aynı şehirde iki farklı Wing Chun okulunun olmasının oluşturduğu rekabet adına bir mücadele içerisine girecektir.

Serinin son filmi ise aradan uzun zaman geçmiş olduğu ve final bölümü olması ile Ip Man’ın Amerika’ya gidişini konu almaktadır. Çinli vatandaşların burada da bir düzenin oluşu ve Amerikalıların zorbalıklarına maruz kalmaları filmde işlenmektedir. Burada ise en büyük problem Amerikan ordusunda görev alan askerlerin Çin dövüş sanatlarını küçük düşürücü ve Çinlilere yaptıkları ayrımcılıktır. Serinin son filmi de tüm filmlerinde olduğu gibi oldukça aksiyon içermektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s