Countdown (Geri Sayım)

KATEGORİ: Korku / Gerilim

YÖNETMEN: Justin Dec

OYUNCULAR: Elizabeth Lail, Jordan Calloway, Peter Facinelli, Anne Winters, Talitha Bateman, Tom Segura, P.J Byrne

Özet

Countdown filmi korku türünde yapılmıştır. 2019 yılında yayınlanan bu filmde konu insanların cihazlarına yükledikleri bir mobil uygulamanın ne kadar ömürleri kaldığını gösteriyor olmasıdır. Countdown adlı bu uygulamadaki gariplik ise bazı kullanıcıların ömürlerinin çok kısa gösteriyor oluşudur. Korku teması ise tam olarak bu durumu yaşayanların başına gelenler üzerine ilerlemektedir. Filmde bu durumla ilgili birçok olay işlenmektedir. Uygulamanın kullanımıyla yaşanan bu olaylar, film boyunca insanların hayatta kalmak için vermiş oldukları mücadele anlatılmaktadır.

İnceleme

Countdown filmi Amerika’da bir grup gencin bir arada oluşuyla başlamaktadır. Mobil uygulamalar arasında ne kadar ömürleri kaldığını gösteren bir uygulamanın indirilmesiyle birlikte birçok durum yaşanmaktadır. Gençlerin büyük çoğunluk 70 – 80 yaşlarını göreceğini öğrenirken aralarından bir kişinin çok kısa ömrü kaldığı görülür. Bu durum bir tedirginliğe neden olduktan sonra olay farklı kişilerin de aynı durumla karşılaşmalarıyla devam etmektedir.

Kişilerin yaşamış oldukları bu korkunun arkasında uygulamanın vermiş olduğu bildirimler vardır. Kişiler bu süreçte korku dolu anlar yaşar ve süre dolduğunda gerçekten ölmektedir. Ömrü az olan kişilerin ise bu durumdan kurtulmak için birçok yöntem uyguladıkları filmde gösterilmektedir. 2019 yapımı bu filmi izlemek isteyenler Netflix üzerinden izleyebilirler. 90 dakikalık bu film korku türü sevenler için 13 yaş ve üzeri herkes için uygundur.

Eleştiri ve Gözlem

Filmi izleyenler için gözlem ve eleştiri kısmında spoiler olarak yorumlayacak olursak, hikaye yüzeysel bir şekilde başlasa da olaylar çok mantıklı şekilde açıklanarak ilerlemektedir. Countdown uygulaması indirenlerin yaşam sürelerinin kısa olmalarının arkasında paranormal bir durumun oluşu da büyük bir tamamlayıcı olmuş. Ancak kişilerin neye göre ömrünün kısa kaldığı ve diğer insanların neden uzun yıllar yaşayacak oldukları konusuna da değinilebilirdi. Genel olarak filmi oldukça iyi buldum. Oyunculuklar ve senaryo gayet başarılı bir şekilde işlenmiş.

Filmin sonu ise hikayenin gidişatı açısından anlamsızdı. Yani film boyunca verilen ölüme karşı mücadelede, laneti kaldırmak için yapılan fedakarlığın sonunda hiçbir değişimin olmayışı ve tehlikenin aynı şekilde devam etmesi ucu açık bir son olarak bitmiş olduğunu göstermektedir. Ancak yine de izlenesi bir film olduğunu kesinlikle düşünüyorum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s