Tüm Zamanların En Pahalı NFT’leri (TOP 10)

NFT hakkındaki yazımızın ikinci bölümündeyiz. Bu bölümde NFT sektörünün büyüklüğü, bugüne kadar satılmış en pahalı NFT eserlerinin kimler tarafından satıldığını ve cüzi miktarda da hikayelerini açıklamaya çalışacağım.

NFT Sektörünün Büyüklüğü

Dünya üzerinde ürünler ve hizmetlerin satışları için oluşturulan pazaryerleri vardır. Bu pazaryerlerinde bulunan ve burada iş yapan aktörler (satıcılar, üreticiler) işletme olduklarından sürekli kar etme ve kar maksimizasyonu peşindedir. Sürekli kar etme isteği pazarı sürekli olarak büyütür ve geliştirir.

Pazarlar veya sektörler sürekli büyüme eğilimindedirler, zaten büyüyemezlerse ve yıllarca aynı yerde kalırlarsa çöküş içinde oldukları söylenebilir. Bu konular aslında başlı başına ayrı bir yazı olarak işlenebilir ancak bugün işlediğimiz konu olan NFT pazarının büyüklüğü gerçekten inanılmaz seviyelere geldi.

2020 sonunda 1 milyar dolara yakın bir Pazar büyüklüğüne sahip NFT, 2021 sonunda 40 milyar doların üstüne çıkmış bulunmakta. Hatta Chainanalysis’e göre aralık ayı ortasına kadar bir kripto para birimi olan Etherium üzerinden yapılmış NFT sözleşmeleri 40,9 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Diğer kripto para birimleri üzerinden yapılan satışları da işin içine kattığımızda pazarın 50 milyar dolara ulaştığını söylemek mümkündür. Yani ben bu araştırmayı yaparken gördüğüm yükseliş karşısında nutkum tutuldu. Nereden baksak 50 kat büyümüş bir sektör var karşımızda. Şimdi klişe bir şekilde “zamanında NFT işine girseydik ohoo” gibi bir şey söylenilirsiniz, ben de ayını söyledim.

En Pahalı NFT Eserleri

Şimdi de bugüne kadar satışı gerçekleşmiş en pahalı NFT eserlerini şöylece sıralayacağız.

10. Beeple – Ocean Front 6 Milyon Dolar

2021 yılında 69 milyon dolara satılan ve listemizin başlarında yerini bulan Beeple’ın iklim değişikliğini vurgulama amacıyla yaptığı eser 6 milyon dolara satıldı. Eserden elde edilen gelirlerim tümü Beeple tarafından Open Earth Foundation’a bağışlandı.

9. Beeple – Crossroad 6,6 Milyon Dolar

Yine Beeple yine milyon dolarlık bir NFT satışı. Gerçekten akıl almaz paralar ödenerek alınan bu eserin de hikayesi 2020 yılında yapılan başkanlık seçiminin kaybeden Donald Trump’a ithafen yapılmış bir eser. Aslında özellikle Trump’a değil başkanlık seçimini kaybedene ithaf edilecek olan bu eser kaybedene uyarlanacaktı.

8. Art Blocks – Ringers 6,93 Milyon Dolar

Toplu bir NFT kolajı olan Art Blocks projesinde satılmış en pahalı eserdir. Altı ay kadar önce 230 bin dolara satılan eser 6,93 milyon dolara tekrardan satışı yapılmıştır.

7. Xcopy – ‘Right-Click and Save As Guy’ 7 Milyon Dolar

Çok enteresan bir isme sahip bir eser sırada. Eserin adı “sağ tık ve farklı kaydet”. Biraz tuhaf ismi var fakat burada da “bu eserleri ben indirebiliyorum, nesi milyon dolar ediyor” gibi düşünenleri tiye alıyor.

6., 5. Ve 4. Crypto Punks 7.57 – 11,7 Milyon Dolar

Art arda 3 sırayı tutan bu eserler Crypto Punks tarafından üretilmiştir. Eserlerin, 7.57 milyon ile 11.7 milyon dolar arasında satışları gerçekleşmiştir.

3. Beeple – Human One 28.9 Milyon Dolar

Bir kez daha Beeple. Belki listede adının bu kadar sık geçmesi insanlarda antipati yaratabilir fakat NFT sektörünün en büyük sanatçısı olarak bu satışları yapmış olması ilerleyen zamanlarda anlaşılabilecek bir şey. “Bu eserin olayı nedir?” sorusunun cevabı ise; 1:1 ölçekli 3D bir NFT olması ve aynı zamanda da tasarımı istediğiniz gibi değiştirebiliyor olmanız. Eklediğim linki kullanarak eserin canlı haline göz atabilirsiniz. https://youtu.be/fIx4D3WSeHY

2. Beeple – The First 5000 Days 69 Milyon Dolar

NFT tarihinin yapılan en büyük satışı unvanını elinde bulunduran ve NFT sektörünün büyük patlamasını tetikleyen bu eser Beeple tarafından üretilmiştir. Çok karmaşık bir görsel gibi göründüğünün farkındayım fakat bu eser Michael Winkelmann’ın son 13 yılda yani esere de adını veren 5000 günde çizdiği tüm eserlerin bir kolajı.

1. Pak – The Merge 91.8 Milyon Dolar

Listenin 1. Sıradaki sanatçısı The Merge eseriyle Murat Pak isimli Türk NFT sanatçısı. Görseli görünce şaşırmış olabilirsiniz ancak eserin mantığını duyunca daha da şaşıracaksınız. Bu eser geçtiğimiz yılın 2-4 aralık tarihleri arasında satışa sunuldu ve toplamda 28.4 bin koleksiyoner tarafından satın alındı. Eseri farklı kılan şeyi basitçe anlatmak gerekirse; Token’larınınzla satın aldığınız eserin bir parçasını (NFT olarak) yine satın aldığınız bir başka parçasıyla birleştirince ortaya yeni bir NFT eseri çıkıyor olması. Yani NFT’lerinizi birleştirerek farklı bir NFT elde ediyorsunuz. Bu esere ödenen meblağ, satışı yapan müzayede tarafından “Yaşayan bir sanatçının eserine verilen en yüksek bedel” olarak tanımlandı. Araştırmalarıma göre 2021 yılında satılan sanat eserleri sıralamasında Pablo Picasso’nun “Femme Assise Prés d’une Fenêtre” (105m$) eserinden sonra yapılmış en pahalı sanat eseri satışı.

İlk yazımızda NFT’nin ne olduğunu, neden dünyada bu kadar ses getirdiğini, neden bu kadar değerli olduklarını inceledik. Şimdiki yazımızda da NFT sektörünün büyüklüğünü ve 2021 yılı içerisinde yapılmış en pahalı NFT eserlerini inceledik.

Yazımızı buraya kadar okuduysanız diğer yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederim. Okuduğunuz için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s