Spiderman Film Serileri

Marvel çizgi romanları ve Marvel sinematik evreni (MCU) içerisinde en sevilen karakterlerinden biri olan Spiderman Türkçe ismiyle Örümcek Adam son çıkan filmiyle birlikte görülmemiş bir değişikliği ortaya çıkarmış oldu. Herkesin bildiği üzere Marvel sinema evreninde Spiderman filmleri uzun süredir yoktu. Sony film haklarının tamamına sahipti. Ancak yapılan anlaşmalar neticesinde Marvel Spiderman filmlerini oluşturmak üzere Sony ile anlaşmaya vardı. Böylece yeni bir Spiderman ve yeni bir senaryo oluşturulmuş oldu.

Spiderman Filmleri Kronolojik Sıralama

Spiderman filmleri 3 farklı oyuncu ile ilerledi. İlk sırada yer alan Tobey Maguire ve Spiderman üçlemesiydi. Fantastik film denilince 2000’li yılların başında kesinlikle bu üç film yer almaktaydı. Aradan geçen uzun zamandan sonra Spiderman için farklı bir senaryo ve karakterler ile 2 farklı Spiderman filmi daha çekildi. Bu filmlerde Spiderman karakterini canlandıran ise Andrew Garfield oldu.

Son olarak ortaya çıkan Spiderman filmleri ise Marvel sinematik evreninde Avengers ekibinin bir parçası olan Spiderman ile ortaya çıkmış oldu. Bu Spiderman karakterini ise Tom Holland canlandırdı. Güncel olarak da Spiderman film serileri Tom Holland ile devam etmektedir. Spiderman filmleri kronolojik sıralaması ise şu şekildedir;

  • Spiderman / Örümcek Adam 1 (2002)
  • Spiderman / Örümcek Adam 2 (2004)
  • Spiderman / Örümcek Adam 3 (2007)
  • Amazing Spiderman / İnanılmaz Örümcek Adam 1 (2012)
  • Amazing Spiderman / İnanılmaz Örümcek Adam 2 (2014)
  • Spiderman Homecoming / Örümcek Adam Eve Dönüş (2017)
  • Spiderman Far From Home / Örümcek Adam Evden Uzakta (2019)
  • Spiderman No Way Home / Örümcek Adam Eve Dönüş Yok (2021)

Spiderman İzleyecekler

Öncelikle film serilerinin tamamen fantastik kurgu içerdiği unutulmamalıdır. Çünkü birçok izleyici bu tip filmleri izlerken sürekli olarak fantastik ögelerin saçmalık olduğunu düşünebilir. Ancak fantastik dünya çizgi romanlardan uyarlanmaktadır. Bu sebeple de filmleri olay örgüsü ve temel bir kahramanlık hikayesi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Filmde yer alan örümcek adamların birbirinden farklı kişiler olması karakter derinliği açısından büyük farklar yaratmamıştır. Her 3 oyuncu da oldukça yetenekli ve karakteri üzerlerinde taşıyabilecek tiplemeler oluşturmuşlardır.

Senaryo incelendiğinde tüm filmlerde müthiş bir karakter değişimi söz konusu değildir. Örümcek adamın Peter Parker kimliği, May hala karakteri, Örümcek adamın özellikleri ve diğer karakterler de büyük oranda benzerlik göstermektedir. En büyük değişim de Marvel evreninde ortaya çıkmış olan filmlerde görülmektedir. Çizgi romanlardaki karakter ve düşman tiplemelerinin aksine bu filmlerde Marvel evreninin kötüleri çoğunlukla ön plana çıkmaktadır. Özellikle de bu film serisini izleyenlerin Tom Holland’ın oynadığı Spiderman’e alışabilmeleri adına Kaptan Amerika İç Savaş (Captain America Civil War), Yenilmezler Sonsuzluk savaşı (Avengers İnfinity War) ve Yenilmezler Son Oyun (Avengers End Game) filmlerine de göz atmaları önerilmektedir.

En iyi Spiderman Film Serisi Hangisi?

En iyi Spiderman için kesin bir şey söylenemez. Yani izleyiciler için fantastik unsurlar ve nostalji içerikler seviliyorsa Tobey Maguire’nin canlandırdığı Spiderman üçlemesini izleyebilirsiniz. Düşük kalitede olsa da oldukça iyi bir film serisi olarak değerlendirilmektedir. Eğer iyi bir senaryo ve farklı bir Spiderman evreni izlemek istiyorsanız Andrew Garfield’ın Amazing Spiderman filmlerini tercih edebilirsiniz. En son çıkan Spiderman filmlerinde ise Marvel evreninde yer alan Tom Holland’ın canlandırdığı Spiderman ve onun özelleştirilmiş senaryosuyla çekilmiş filmlerini izleyebilirsiniz.

Benim favorim Amazing Spiderman ve Marvel evreninin Spiderman filmleriydi. Kesinlikle iki seride de farklı yönlerden Örümcek Adam’ın tüm özelliklerini, karakter yapısını ve gelişmiş senaryoyla güçlü düşmanlarla verdikleri mücadeleyi görmek mümkün.

Spiderman Film Serileri” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s