Yeni Ekonomik Model

Ülkemizde yaşanan döviz artışı sorunu geçtiğimiz hafta alınan yeni ekonomik plan ile hızla düşüş gösterdi. Ani yaşanan TL değer artışının başlıca nedeni yeni TL mevduat sistemi nedeniyle olduğu tahmin ediliyor. Bir gecede yaşanan döviz ve altın fiyatlarındaki düşüş birçok yatırımcıyı büyük oranda şaşırtırken yaşanan değişimin gerekçeleri ve ilerleyen süreçte neler olabileceği konusunda sorular ortaya çıkmaya başladı.

TL Mevduat Sistemindeki Değişim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Aralık 2021 tarihinde yapmış olduğu mevduat sistemiyle birlikte TL değerinde ani bir yükseliş, döviz ve altın kurlarında ani bir düşüş gözlemlendi. Yapılan açıklama ise TL bulunduran vatandaşların döviz ve altın karşısında zararlarının devlet tarafından karşılanacağı yönündeydi.

Yani bir vatandaş altına ya da dövize yatırım yaptığında TL bazlı ne kadar zarar ediyorsa, TL mevduatında 1 yıl tutması halinde yıl sonunda zararı TL bazlı olarak ödenecek şeklinde bir açıklama yapıldı. Ayrıca aynı gece yapılan yurtdışındaki TL Swap artışındaki faiz yükseltme durumu da hem iç piyasanın hem de dış piyasanın TL bazlı değer artışı gözlemlendi.

Yaşanan bu değişim ile 20 Aralık 2021 akşam saatlerin dolar kuru 18 TL’den Euro kuru ise 21 TL seviyesinden düşüşe geçti. Hafta boyu döviz kurlarındaki yaşanan değişimler ile güncel olarak 1 dolar 11 TL Euro’da 12 – 13 TL bandında yer almış oldu.

TL Kur Korumalı Mevduat Ne Kadar Güvenilir?

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

Yapılan bu yeni TL tamamlama ve zarar karşılama sistemi genel olarak yatırımcıları mutlu etmiş olsa da güncel veriler doğrultusunda döviz ve altın düşüşü devam ederse 2022 yılında ekonomik toparlanmanın belli oranda yaşanması söz konusudur. Ancak döviz, altın ve çeşitli mamullerde fiyat artışı yaşanmaya devam ederse TL mevduatı hesaplarındaki açık Merkez Bankasının büyük oranda ödeme yapmasını gerektirecektir.

Bu durumda yapılacak olan ödemeler için daha fazla para basımı söz konusudur. Bir ülkede çok fazla para basımı yapılırsa bu paranın miktarına bağlı olarak değer kaybı yaşadığı görülecektir. Bu da hem enflasyonu arttırır hem de alım gücünü düşürür. Bu anlamda maliye bakanlığı ve Merkez Bankasının iyi bir ekonomik politika, kalkınma planı yapması gerekmektedir. Aksi halde 2022 yılında da vatandaşı yüksek zamlar ve döviz karşısında düşüşe geçen bir Türk lirası değeri görmek mümkün olacaktır.

Döviz ve Altın Tekrar Yükselir Mi?

Photo by Pixabay on Pexels.com

Kur korumalı mevduat sistemi hükümetin enflasyona karşı mücadelede etkili bir çözüm olarak ileri sürdükleri bir plan olarak görülmektedir. Üstelik yatırımcılar ve büyük şirketleri koruyan yeni alınan kararlar bu anlamda döviz kurlarında denge oluşturmak adına oldukça etkili oldu. Ancak 2022 yılı içerisinde alınacak yeni kararlar ve düzenlemelerin enflasyon, döviz ve diğer ekonomik değişkenlerde nelerin getireceği konusunda netlik göstermemektedir.

Ülkemizin en büyük sorunları enflasyon ve dış borçlanmadır. Her iki durumda doğrudan TL değeri ve döviz rezerviyle ilgilidir. Bu anlamda yalnızca para politikası yürütmek yeterli değildir. Üretim anlamında dışa bağımlılığın azaltılması gerekmektedir. Bunun içinde endüstri, tarım, hayvancılık ve diğer tüm üretim bantlarında gelişim göstermek gerekmektedir. Sabit döviz kuru politikası ve sabit faiz politikası izlenmesi de ülkede rezerv artışı sağlayacaktır.

Yeni Ekonomik Model” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s