Asgari Ücret Değişimi

Ülkemizde ve dünyada genellikle minimum maaş miktarı olarak belirlenen asgari ücret geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması doğrultusunda 2850 TL’den 4250 TL’ye yükseltildi. Bu yükseliş konusunda çeşitli polemiklerde doğmuş oldu. Bazı vatandaşlar ve siyasi isimler bu zammın yeterli ya da gayet iyi olduğunu söylerken, bazıları ekonomik durum koşullarında yetersizliğinden yakındı.

Asgari Ücret Yeterli Mi?

Asgari ücretin yüksek oranlı bir artış göstermesi elbette vatandaş için iyi bir durumdur. Çünkü asgari ücret ülkemizde ortalama %45 ile %55 oranında çalışan nüfusun aldığı maaş miktarı olarak belirlenmektedir. Bu durum diğer ülkelere nazaran yüksek bir oran olsa da ülkemizdeki kazanca bağlı ücretlendirme sisteminde çoğunlukla işletmeler asgari ücreti tercih etmektedir.

Asgari ücret yeterli mi sorusuna yanıt olarak bir değişkenlik durumu söz konusudur. Yani eğer 2021 yılının son döneminde yaşanmış olan döviz ve enflasyon artışı devam ederse, Özgür Demirtaş ve birçok ekonomistin söylediği gibi asgari ücretli çalışanlar büyük bir alım gücü düşüşü yaşayacaktır.

Ancak eğer enflasyon düşüş gösterir, döviz fiyatlarında azalma ile Türk lirası değer artışını 2022 yılında gösterirse bu aylık ücret gayet yeterli olacaktır. Asgari ücretin yetersizliği elbette ürün maliyetinden doğmaktadır. Geçen 2020 yılı ve 2021 yılında pandeminin de etkisiyle büyük fiyat artışları görüldü. Son dönemde ise hemen her üründe ardı ardına gelen zamlardan sonra ekonomik anlamda zorlu bir eşiğe gelindi. Yaşanacak gelişmeler ile asgari ücretteki değişim 2022 yılının ilk ayında alınan maaş değişimiyle birlikte görülecektir.

Ülkemizde Alım Gücünde Yaşanan Değişim

Photo by Alexander Schimmeck on Unsplash

Var olan her ürün ülkemizde satışlarına devam ediyor. Ancak bu satışlarda yaşanan değişimler çoğunlukla fiyat etiketlerinde görülmektedir. TL’nin ani değer kayıpları yaşaması döviz fiyatlarında artışı ve dolaylı yoldan ürün maliyetinin de artmasına neden oldu.

Bunun sonucunda hafta boyunca gündem olan konulardan bir diğeri de Bulgarların ülkemizde yapmış olduğu alışveriş işlemleriydi. Bulgaristan’da yaşayan vatandaşlar kazançlarının TL karşısında değerli olması nedeniyle ülkemizdeki ürünler onlar için oldukça ucuz hale gelmiş oldu. Bu sebeple en yakın oldukları ilimiz Edirne’de birçok market ve Pazar alanında çok fazla Bulgar vatandaşın alışveriş yaptığı hatta neredeyse var olan çoğu ürünün stoklarını bitirdikleri görüldü.

Bulgar vatandaşların bu alışverişlerinde yoğunluğun sebebi ise oldukça basittir. Ocak 2021 ayında 1 Bulgar Levhası 4 TL civarındayken, 20 Aralık 2021 verilerine göre 1 Bulgar Levhası 10 TL olarak görüldü. Böylece Bulgaristan’da kendi para birimleriyle alabildikleri ürünleri Türkiye’de çok daha ucuza alabiliyor olduklarını fark ettiler. Maalesef bu durum Türkiye vatandaşları için tam tersi olarak alım gücümüzde kendi ülkemizin vatandaşı olmamıza rağmen düşüş meydana geldi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s